Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Mažte dluhy! Pak město možná pošle hokejovému Ústí další miliony

Střídačka hokejového Ústí nad Labem. | foto: Karel Pešek, MAFRA

17 2014
Hokejovým Ústeckým Lvům dají první záchrannou injekci jejich akcionáři, začne-li se "pacient" uzdravovat, píchne zadluženému klubu další i město ze svého rozpočtu.

"Na letošní rok magistrát schválil dotaci 2,5 milionu korun a jednání o další spolupráci probíhají," uvedl Josef Vejlupek, šéf představenstva prvoligového klubu. Město je menšinový vlastník.

Úterní klíčové jednání o budoucnosti Lvů skončilo výsledkem, po kterém se fanouškům ulevilo. Akcionáři se usnesli, že sezonu finančně zajistí. "Částečně z vlastních zdrojů," sdělil Vejlupek, ale kdo dá kolik peněz, neřekl. "Nejsme oprávnění to zveřejňovat."

V sezoně 2007/ 2008 působili Lvi v extralize, hned ale zase sestoupili. Marné pokusy o návrat je pak finančně vysílily. Klub bojuje se starými dluhy, opožďoval se však i ve výplatách v aktuální sezoně.

"Na poslední valné hromadě bylo městu poprvé nalito čistého vína. Toho si vážím, protože v minulosti to byly vždy jen plané řeči," tvrdí náměstek ústeckého primátora Pavel Boček. Dotaci 2,5 milionu zatím město klubu neposlalo. "Až po dalším jednání, které jsme tento týden začali, půjdu k primátorovi a požádám ho o postupné uvolnění peněz. Ale musíme být přesvědčení, že rozhodnutí většinových akcionářů nebylo jen proklamativní, ale opravdové," oznámil Boček.

Další příspěvek nad rámec dotace závisí na tom, zda se budou Lvi úspěšně kurýrovat. "Musíme vidět, že závazky, které jsou v milionech vůči jiným věřitelům, jsou umořovány. A že je tam jasný výhled do budoucna," podotkl Boček s tím, že klub dluží i městským službám. Odhadl, že by mohl dostat další 2 až 3 miliony.

Příjemné počty pro Lvy, kteří byli v ohrožení. "Scénář, že bychom sezonu nedohráli, neexistoval. Ale několikrát to padlo na jednáních jako možné nebezpečí," připustil Vejlupek.

Majitelé klubu se dohodli na čtyřech bodech, které chtějí plnit. Prvním bylo zajištění letošní sezony. Druhým kapitalizace závazků vůči akcionářům, kteří klubu poskytli půjčky, třetím další oddlužení a čtvrtým naplánování příští sezony.

"Na konci té letošní zřejmě ještě nebudeme mít úplně čistý stůl, ale rádi bychom s ním nový ročník začali. Je to však i otázka obchodních jednání po sezoně," řekl Vejlupek. Prodat licenci klub nemůže, tak to má nastavené s městem. "Dlouhodobým plánem je opět hrát o extraligu, s maximem odchovanců. A postoupit. Ale nebude to za rok a nejspíš ani za dva."

Vejlupek slíbil fandům větší otevřenost, jenže před pár dny jim vedení vypnulo diskusi na klubovém webu. "Uzavření bylo krátkodobé. Někdy je potřeba se nadechnout a získat klid pro důležitá jednání," ozřejmil. "Plánujeme už druhé setkání s fanoušky v kotli z očí do očí. Koncem ledna."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze