Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Do kabiny nechodí. Obléká se na střídačce

3 2004
Kladno - Rodiče s dětmi stojí u mantinelu kladenského stadionu a vyhlížejí hokejovou hvězdu Jaromíra Jágra. Marně. "Ptal jsem se maséra. Nebyl tu," hlásí otec. Jágr v pondělí dopoledne na ledě chyběl, užíval si sluníčka na zahradě u rodičů. "Odpoledne půjdu," říkal.

Jak vypadá jeho trénink? Ve výstroji sedne do auta a zamíří ke stadionu. V černém tričku a hokejových kalhotách New York Rangers, klubu NHL, za který hraje. "Je to jednodušší, výstroj vyschne," říká.

Na nohou má pantofle, brusle a zbytek výbavy si nese v klubové tašce. Pozdraví vrátného a vejde do potemnělé haly. Za ním se trousí fanoušci. Jágrova přítomnost láká, na tréninku se sejde asi třicet diváků. Skupinka kluků leze na mantinel, proti nim stojí mladé slečny.

"Ty tady ale určitě nejsou kvůli mně, vždyť by to mohly být moje děti," povídá Jágr se smíchem.

Zatímco druhá tréninková skupina už je na ledě, útočník teprve míří na střídačku. Hodí tašku na lavičku a nazouvá si brusle.

Přitom vtipkuje s centrem Radkem Gardoněm a mladým útočníkem Miloslavem Hořavou. Navlékne vestu s chrániči ramen, navrch obleče černý rozlišovací dres se znakem kladenského klubu. Vezme rukavice, helmu a hokejku.

Na led vyjede v okamžiku, kdy si kouč svolává hráče před prvním cvičením. Pokuta za pozdní příchod mu ale nehrozí, je tu vítaným hostem.

"Každý hráč se s ním chce aspoň trochu srovnat," pochvaluje si kladenský trenér Zdeněk Müller. Jágr se s koučem domlouvá vždy den předem, trenér podle toho upraví složení jednotlivých skupin. A když Jágr nedorazí? "Je to jeho věc," povídá kouč.

Když na ledě vysvětluje cvičení, Jágr stojí kousek od něj u mantinelu, později poslouchá pokyny vkleče. Pak se rozjede a trefí se pod horní tyčku. Občas ho ale gólman vychytá.

Jindy se před ním Jágr téměř zastaví, zamíchá pukem a pomalým pohybem ho pošle do branky. Trénink neodbývá. Zadýchaně se vrací k mantinelu, pošťuchuje se s obráncem Markem Židlickým, další možnou posilou Kladna z NHL. Vyhoupne se na hrazení a usadí se jako na bidýlku.

"Hořák, dělej!“ pokřikuje na útočníka Hořavu. "Je v pohodě. Když někdo chce, klidně mu poradí," říká Hořava, syn bývalého obránce a mistra světa. Jágra z tréninku příliš nevyruší ani známý, který za ním přijde. Olympijský vítěz z Nagana ho poslouchá, ale když má znovu nastoupit na cvičení, skočí na led.

"Jdu," houkne na Hořavu, který se ho v pětici chystal nahradit. Trénink ještě nekončí, když se pětinásobný vítěz bodování NHL vrátí na střídačku, prohrábne zpocené vlasy a sundá dres. S koučem se domluví přes mantinel, do kabiny nechodí. V triku, kalhotách a pantoflích, s taškou na rameni zase odchází domů.Najdete na iDNES.czmobilní verze