Do play-off jde Plzeň, třetí skončila Sparta

27 2004
Základní část hokejové extraligy skončila, za tři dny startuje play-off. Do něj se na poslední chvíli probojovala Plzeň, která v domácím zápase porazila Kladno a díky lepším vzájemným zápasům skončila osmá. Třetí místo si v přímém souboji pohlídala Sparta, když vyhrála přesvědčivě ve Znojmě. Na druhé se však posunout nemohla, Zlín si stříbrnou příčku proti Vsetínu uhájil.

Dvojice pro čtvrtfinále play-off jsou:

Pardubice - Plzeň
Zlín - Třinec
Sparta - Vítkovice
Znojmo - Slavia

více v příloze iDNES

Utkání Vítkovic s Třincem rozhodl hattrickem domácí útočník Míka. Tři góly stihl za osmnáct minut.

Remízami skončily už nic neřešící zápasy Pardubic v Karlových Varech a Liberce s Litvínovem. Nerozhodný výsledek sousedů v tabulce jen potvrdil konečné pořadí: Litvínov skončil desátý, Liberec za ním.

Karlovy Vary, které ani na sedmý pokus nepostoupily do play-off, skončily na dvanáctém místě, s náskokem dvou bodů na předposlední Vsetín.

Pardubice tedy ani na dvanáctý pokus v sezoně nevyhrály prodloužení a v této činnosti zůstaly paradoxně nejhorším týmem soutěže.

Tabulku po základní části najdete zde

Kanadské bodování hokejové extraligy vyhrál slávistický kapitán Josef Beránek o šest bodů před Petrem Leškou ze Zlína. Beránek nasbíral v 51 zápasech 63 bodů a se 47 asistencemi se stal i nejlepším nahrávačem soutěže.

Nejlepším střelcem se stal zlínský útočník Jaroslav Balaštík. Čtyřiadvacetileté pravé křídlo nastřílelo v 51 zápasech 29 branek.

Zlín - Vsetín 3:1

Celek trenéra Bokroše neztratil body ani v desátém utkání na vlastním ledě v řadě, na čemž měl velký podíl slovenský forvard Peter Barinka, jenž jednu branku
vstřelil a u další asistoval.

Zlínský gólman kapituloval jen jednou, a to ve 29. minutě, kdy si ho po kombinaci s Hruškou vychutnal Demel. Ukončil tak domácí neprůstřelnost Zlína. Obdivuhodná série skončila po 351 minutách a 47 vteřinách.

Ernest Bokroš (Zlín): "V letošní sezoně jsme odehráli lepší zápasy, dnes jsme vítězství doslova vydřeli. Jsem rád, že se nám povedlo udržet druhou příčku. Druhé místo je hezké, ziskem 93 bodů jsme vytvořili nový zlínský rekord, ale už v pondělí začíná play-off."
Zdislav Tabara (Vsetín): "Předvedli jsme výkon v rámci našich možností. V zápase nám už o nic nešlo, podle toho hra vypadla. Na hráčích byla znát únava, proto scházela potřebná bojovnost, která nám před nedávnem přinášela body. Jsme rádi, že jsme odehráli slušné utkání a nedostali brankový příděl. Domácí mužstvo vyhrálo zaslouženě."

Branky a nahrávky: 22. Jenáček (Barinka, Macholda), 43. Okál (Záhorovský, Vlach), 49. Barinka (Tesařík, Jenáček) - 29. Demel (R. Hruška). Rozhodčí: Bolina, Souček - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 1:5. Bez využití. Diváci: 5613. Třetiny: 0:0, 1:1, 2:0

Zlín: Murín - Hamrlík, Blaťák, Tesařík, Macholda, D. Nosek, Zubíček, J. Dlouhý, Vosátko - Balaštík, Leška, Veselý - Barinka, M. Hlinka, Jenáček - Okál, Vlach, Záhorovský - Weissmann, Martin Čech I., Mokrejš. Trenéři: Bokroš a Stuchlík.
Vsetín: Biegl - Jaškin, Frolo, J. Polák, Kowalczyk, O. Němec, Vyrůbalík, Hrabal - Dubec, Vak, Demel - Selingr, Stantien, R. Hruška - Prokop, Hudec, Sedlák. Trenéři: Tabara, Režnar a Neliba.

Karlovy Vary - Pardubice 3:3

Bezstarostné utkání skončilo spravedlivou remízou. Ve druhé minutě prodloužení měl obrovskou možnost v přesilové hře karlovarský Galvas, Adam Svoboda však jeho pokus téměř zázračně vytáhl.

Richard Farda (Karlovy Vary): "Chtěli jsme se důstojně rozloučit s diváky, což se nám podařilo. Škoda Krausových tří nevyužitých šancí v závěru, ale i tak jsme spokojeni." Miloš Říha (Pardubice): "Bylo vidět, že jde o poslední utkání, alespoň z naší strany nebylo nasazení stoprocentní. Byli jsme sice kompletní, ale hráči už se podvědomě trochu šetřili na play off. Jen jsme nechtěli prohrát, a to se podařilo."

Branky a nahrávky: 11. Jantovský (Bednařík, Ptáček), 12. Petr Kumstát (Skuhravý, Vantroba), 36. Petr Kumstát (Kraus) - 5. Razingar (Dopita), 14. T. Divíšek (Lubina, P. Sýkora), 57. Jaroslav Kudrna (Dopita, Luža). Rozhodčí: Husička, Minář - Pešek, Šátava. Vyloučení: 2:4. Využití: 1:0. Diváci: 2124. Třetiny: 2:2, 1:0, 0:1 - 0:0

Karlovy Vary: Barta - Jan Kudrna, F. Ptáček, Galvas, Bauer, D. Hájek, Kivoň, Vantroba - Bednařík, Alinč, Jantovský - Kraus, Skuhravý, Petr Kumstát - Košťál, Pech, Jaroš - Tvrdek, V. Polák, Netík. Trenéři: Farda a Rulík.
Pardubice: A. Svoboda - M. Sýkora, Mudroch, Čáslava, Zábranský, Duben, Luža, Pácal - Razingar, Dopita, Blažek - P. Sýkora, Divíšek, S. Procházka - Jaroslav Kudrna, Mikeska, Lubina - Kolář, Koukal, Průcha. Trenéři: Říha a Seidl.

Slavia - Budějovice 4:2

Hokejisté Slavie rozhodli o výhře nad Budějovicemi zejména v přesilových hrách. Slávisté, kterým ke třem bodům stačil jen průměrný výkon, využili tři ze svých pěti možností.

V sestavě domácích se v posledním utkání před play off objevily na rozdíl od předešlého duelu v Pardubicích všechny tradiční opory, nechyběl ani uzdravený kanonýr Sup.

Vladimír Růžička (Slavia): "Ani jednomu týmu o nic dnes nešlo a motivovat hráče na takové zápasy před play off není jednoduché. Jsem proto rád, že jsme jej dovedli do úspěšného konce. To hlavní, play-off, nás teprve čeká."
Ladislav Kolda (České Budějovice): "Oproti předešlým zápasům jsme nastoupili v oslabené sestavě. Uhráli jsme však přijatelný výsledek, i když to ze začátku vypadalo, že to zde schytáme více. Celkově jsme ale nesehráli špatný zápas a prosadili se i střelecky, protože jsme dokázali dát dva góly."

Branky a nahrávky: 8. Vondrka (M. Kopecký), 14. M. Kopecký (Vondrka, Graňák), 17. R. Dlouhý (M. Kopecký, Vondrka), 24. Beránek (F. Kučera) - 5. Hřebejk (J. Hanzal), 51. Kristek. Rozhodčí: Smeták, Mikula - Lederer, Gebauer. Vyloučení: 5:6. Využití: 3:0. Diváci: 1896. Třetiny: 3:1, 1:0, 0:1

Slavia: Franěk - F. Kučera, Kadlec, J. Novák, Graňák, Kuntoš, Houdek - D. Hruška, Beránek, Sup - Krátoška, P. Martinec, Antoš - Vondrka, M. Kopecký, R. Dlouhý - Kukla, Červenka, Tomica. Trenéři: Růžička, Weissmann a Kalous.
Budějovice: Mezin (21. J. Kučera) - Kolda ml., Jindra, Kotaška, Ďurák, Jakeš, R. Čech, od 30. navíc Gýna - F. Mrázek, Ondřej, Štrba - Kristek, Bacul, Bartoš - Hřebejk (30. Škoda), J. Hanzal, Bělohlav. Trenéři: Ťoupal a Kolda st.

Znojmo - Sparta 0:4
Utkání jsme sledovali v podrobné on-line reportáži

Na špatnou střeleckou produktivitu a značně pasivní výkon doplatili hokejisté Znojma v přímém souboji o třetí místo v tabulce prohrou s pražskou Sparta 0:4. Hlavními oporami Sparty byli brankář Bříza a útočníci Ton, jenž vstřelil dvě branky, a Marek, který si vedle jednoho gólu připsal dvě asistence.

Milan Kastner (Znojmo): "Veškeré šance, které si Sparta vytvořila, také zužitkovala. My jsme naopak nedokázali dát branku ani ve chvíli, kdy jsme měli zcela prázdnou branku. To byl zřejmě rozhodující okamžik za stavu 0:2 při přesilovce."
Alois Hadamczik (Sparta): "Na utkání jsme se pečlivě připravovali, protože jsme nechtěli skončit čtvrtí a hrát derby se Slavií, neboť mezi oběma soupeři je hodně nevraživosti. Hráli jsme velmi dobře v obraně.  Celé mužstvo včetně Petra Břízy podalo velmi dobrý výkon."

Branky a nahrávky: 11. Ton (Marek, Šrek), 25. Marek (Šrek, Procházka), 37. Bartečko (Šimíček), 57. Ton (Marek). Rozhodčí: Šindler, Kolísek - Pospíšil, Unzeitig. Vyloučení: 3:3. Využití: 0:1. Diváci: 5795. Třetiny: 0:1, 0:2, 0:1

Znojmo: Duba - Soudek, Havíř, Snopek, Křetinský, Benák, Toman, Němeček, Mojžíš - Rataj, Pucher, Uram - Erat, Pardavý, Barus - Plášek, Haman, Ludvík - Mikulík, Milan Procházka, Hradecký. Trenéři: Pazourek, Skrbek a Kastner.
Sparta: Bříza - Sloboda, Řezníček, L. Procházka, Šrek, Kuboš, Srdínko - Havelka (43. Vrbata), Broš, Chabada - Ton, Marek, Tomajko - Špilár, Šimíček, Bartečko. Trenéři: Hadamczik, Konečný.

Vítkovice - Třinec 4:1

Třinec hostitelům nestačil. Rychlý gól po dorážce Bordowského jen oddálil jejich osud, od desáté minuty zápasu byli pod soustavným tlakem Vítkovic. Ostravané pro sebe body znovu strhli nadšenou ofenzívou a aktivním forčekinkem. Velký den měl hlavně Míka, kterému byl nesvázaný, ale vyhecovaný souboj po chuti.

Ladislav Svozil (Vítkovice): "Vycházely nám dneska přesilovky a po třetím gólu už jsme měli hru v moci. Soupeře pro play-off jsme si v posledních zápasech nevybírali. Na hráčích sice bylo v kabině vidět, že Znojmo nebo Zlín by byli možná přijatelnějšími soupeři než Sparta, ale nebojíme se."
Pavel Marek (Třinec): "Začali jsme výborně, vytvořili jsme si nějaké šance a dostali se i do vedení. O to jsme ale ještě v první části přišli, když domácí otočili stav v přesilovkách. My jsme při nich odvedli špatnou práci před brankou. Od druhé části už byly Vítkovice lepší."

Branky a nahrávky: 18. P. Míka (Krayzel), 20. Turek (Rimmel, J. Štefanka), 27. P. Míka (Jurečka, Burger), 36. P. Míka z trestného střílení - 6. Bordowski (Polanský). Rozhodčí: Homola, Jebavý - Dědek, Chytil. Vyloučení: 12:12. Využití: 3:0. Diváci: 4317.

Vítkovice: Pinc - Jurečka, Černošek, Seman, Zápotočný, Pavel Kumstát, Rimmel, Chmelíř, Ficenc - P. Míka, Burger, Krayzel - I. Padělek, Turek, Hubáček - Köhler, J. Štefanka, M. Tomášek - Buček, Hulva, Krenželok. Trenéři: Svozil, A. Tomášek.
Třinec: Lakosil - Všetečka, F. Štefanka (41. Karlíček), Žabka, Jančařík, Hunkes, Malinský - Kucharczyk, Martynek, Hašek - Janků, Melenovský, Pavelek - Zadina, Kropáč, Pletka - Bordowski, Polanský, Vítek. Trenéři: Marek, Mach.

Liberec - Litvínov 2:2

V první třetině měl o hodně více práce brankář Litvínova Mařík. A tak se paradoxně ještě před první sirénou radovali hosté, když ve 20. minutě v přesilovce skóroval Tomáš Martinec.  Ve druhé třetině branka nepadla.

Liberec se dočkal až ve 42. minutě, kdy Tvrdík pohotově doklepl odražený puk a vyrovnal na 1:1. V 52. minutě Liberec využil přesilovku, když se sólovým průnikem od půlící čáry prosadil Rolínek a bylo to 2:1. Konečné skóre stanovil Krstev. Výsledek se nezměnil ani v poslední minutě, kdy Mařík zázračně kryl ránu Jiruše.

Josef Paleček (Liberec): "V případě vítězství jsme měli šanci poskočit ještě o jednu příčku, proto je škoda, že se to nepodařilo. Mrzí mě to i z toho důvodu, že jsme se chtěli s diváky rozloučit vítězstvím. Navíc jsme vyhrát měli, protože jsme si vytvořili šancí na dva až tři zápasy."
Pavel Hynek (Litvínov): "Poté, co jsme přišli o možnost bojovat o play off, jsme chtěli dohrát sezonu důstojně. To se myslím podařilo a jsem rád, že jsme se nerozloučili s porážkou."

Branka a nahrávky: 42. Tvrdík (Ťupa, Podhradský), 52. Rolínek (Plodek, Podhradský) - 20. T. Martinec (Martínek, Droppa), 54. Krstev (L. Havel, Říha). Rozhodčí: Haškovec, Rejthar - Bláha, Pouzar. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:1. Diváci: 3250. Třetiny: 0:1, 0:0, 2:1 - 0:0

Liberec: O. Svoboda - Jiří Hanzlík, Čakajík, L. Šmíd, Jiruš, Podhradský, Ťupa - V. Novák, Kašpařík, M. Hájek - Korhoň, Čermák, Rozsíval - Tvrdík, Rolínek, Plodek. Trenéři: Paleček, Dvořák a J. Nedvěd.
Litvínov: Mařík - Hranáč, Kroupa, Martínek, Droppa, Krstev, Klobouček - Kaděra, Hreus, Trávníček - Balázs, T. Martinec, Gombár - L. Havel, Říha, V. Hübl. Trenéři: Výborný a Hynek.

Plzeň - Kladno 5:0

Zcela jednoznačným způsobem rozhodli plzeňští hokejisté přímý souboj s Kladnem o poslední osmé postupové místo do nadstavbové části extraligy. Jejich brankář Roman Málek nepustil ani jeden gól a jeho spoluhráči naopak pokořili kladenského gólmana Miroslava Kopřivu hned pětkrát.

Další podrobnosti k utkání najdete zde

Miroslav Přerost (Plzeň): "Všichni jsme byli hodně nervózní, ale spíš tak nějak zdravě nabuzeni. Na zápas jsme se dobře připravili. Rozhodla už první třetina, v níž Roman Málek chytil několik šancí, mužstvo se uklidnilo a do druhé části šlo už s daleko větší jistotou, což se ještě více projevilo v závěrečné třetině."
Zdeněk Müller (Kladno): "Plzeň vyhrála zaslouženě. Byla po většinu zápasu lepší, důraznější, zejména v koncovce. My jsme hráli dobře jen první třetinu a to je málo. Nezbývá než domácím k postupu poblahopřát."

Branky a nahrávky: 10. Kracík (Špaňhel, M. Dvořák), 30. Nedoma (J. Straka), 43. Jindřich (Dobrovolný), 45. J. Straka (Paroulek), 51. Paroulek (Andrašovský, Dobrovolný). Rozhodčí: Nečas, Turčan - Český, Kostka. Vyloučení: 6:6. Bez využití. Diváci: 8320 (vyprodáno). Třetiny: 1:0, 1:0, 3:0

Plzeň: Málek - Dobroň, Jindřich, Cartelli, M. Výborný, Nedoma, Krajíček, od 26. min. navíc Dobrovolný - Paroulek, J. Straka, Andrašovský - Vostřák, M. Straka, Matějovský (33.- 36. Šaffer) - M. Dvořák, Špaňhel, Kracík. Trenéři: Přerost, Kučera.
Kladno: Kopřiva - Zeman, P. Kasík, Sláma (21. Kruliš), Špelda, V. Čech, P. Hořava - Horna, Gardoň, Klimt - V. Bílek, Zajíc, M. Havel - M. Hořava, Kalla, Martin Procházka - Kysela, Pazourek, Jankových. Trenéři: Müller, Evan a Tatíček.

V Plzni byl po vítězství oslavován zejména hlavní strůjce postupu do play off brankář Roman Málek.

Vary - Pardubice: Ptáček brání Mikesku

Vary - Pardubice: Bývalý Sparťan František Ptáček v akci.

Vary - Pardubice: František Ptáček se snaží ubránit ujíždějícího Jiřího Dopitu z týmu Pardubic.

Plzeňští fanoušci slaví po suverénní výhře nad Kladnem postup do play-off.

V hledišti plzeňského hokejového stadionu se slavil postup do play-off.