Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dočasně k reprezentaci? Ani to se neodmítá

21 2008
Zlín - Trenér zlínských hokejových juniorů Zdeněk Čech je novým koučem reprezentační dvacítky. Ale zatím jen dočasně. Mladé naděje povede na Turnaji pěti, který se uskuteční počátkem února na jižní Moravě. Soupeřem Česka budou Finsko, Švédsko, Německo a Švýcarsko. „Jsem rád, že se mi této pocty dostalo," řekl Čech.

Dosavadnímu trenérskému triumvirátu Hořava,Weissmann, Rulík vypršel po nedávném mistrovství světa kontrakt.

O nástupcích bude svazové vedení teprve jednat, proto se rozhodlo pro dočasnou variantu s Čechem. Jeho asistentem je karlovarský Mikuláš Antoník.

„Jsem rád, že se mi této pocty dostalo, i když je to jen na jednu akci,“ uvedl Čech, který v minulosti několikrát vedl mladší mládežnické výběry.

Jak se vaše krátkodobé reprezentační angažmá zrodilo?
Volal mi Vladimír Růžička (šéf reprezentační komise), jak se na tuto možnost dívám, jestli bych to nechtěl dělat. Taková věc se samozřejmě neodmítá. Tento ročník docela dobře znám, dva roky jsem ho trénoval, takže vím, do čeho jdu. Přestože spousta kluků se pohybuje v Kanadě, najde se tady dost hokejistů, kteří jsou schopni hrát mezinárodní hokej.

Podle čeho jste si vybral asistenta?
S panem Růžičkou jsme probírali, kdo by připadal v úvahu. Zlín i Karlovy Vary jsou na tom v juniorské tabulce dobře, proto jsme po krátké konzultaci rozhodli, že to bude pan Antoník.

Už máte představu, jak bude vypadat vaše první nominace?
Oznámíme ji v úterý. Domluvil jsem se s kolegou, že zmapuje české týmy, jestli se tam neobjevil někdo, koho pořádně neznám, kdo by stál za úvahu. Ale připravovat jsem ji začal hned po jednání s panem Růžičkou. Volal jsem pár trenérům, jestli je oprávněné, aby tam někteří hráči byli.

Pozvete také hokejisty ze Zlína?
Jména vám ještě neřeknu, ale určitě tam budou. Ne proto, že jsou ze Zlína a budu tam já, ale proto, že na to mají výkonnost. Patří tam oprávněně. Tvrdil jsem, že měli být už v minulé sezoně ve výběru osmnáctiletých, a za tím si stojím.

Hokejisty, kteří působí v kanadských juniorských soutěžích, pozvat nemůžete, že?
Ne. Pro ně nejsou takové turnaje významné. Bez problémů pouští hráče na mistrovství světa dvacetiletých, ale jakmile jim jede soutěž, nikoho neuvolní.

Jak to s vámi bude po Turnaji pěti? Existujete možnost, že byste u týmu pokračoval?
Samozřejmě bych rád pokračoval, ale o tom bude rozhodovat výkonný výbor. Podstatné bude to, jakým směrem se dvacítka bude vyvíjet. Existuje několik návrhů. Mohlo by se přistoupit na to, co udělali Slováci. Vytvořilo by se jedno centrum, kde by se shromáždili hokejisté, kteří by pak hráli asi první ligu. (Podle jedné z verzí by centrum mohlo být ve Vsetíně - pozn. aut.) Další verzí je, že to zůstane, jak to je.

Jak se vy osobně stavíte k možnosti jít slovenskou cestou? Tým byl sehraný, přesto na nedávném šampionátu neuspěl a bojoval o záchranu.
Situace je dost složitá, protože tam určitě nebudou nejlepší hráči. Někteří dodělávají školu, někteří budou mít smlouvy v extraligových týmech, další odešli do zámoří. Proto nejsem stoprocentně přesvědčen, že vytvoření tohoto mužstva by bylo velkým přínosem. Na druhou stranu by hráli dospělou soutěž, což je pozitivum. I první liga je jinačí než juniorská soutěž, blíží se špičkovému hokeji.Najdete na iDNES.czmobilní verze