Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Dopita má jasno: Buď NHL, nebo Pardubice

12 2003
Olomouc - Hokejista Jiří Dopita, olympijský vítěz a mistr světa, touží po třetím pokusu prosadit se v NHL. Pro MF DNES promluvil po delší době, v níž se vyhýbal rozhovorům. Pokud pro něj agent Petr Svoboda nesežene vhodné angažmá v zámoří, nastoupí v extralize za Pardubice.

Čtyřiatřicetiletý centr se střídavě připravuje právě v Pardubicích a Olomouci, za niž dokonce hrál přípravu proti Znojmu. "Jen jsem si zpestřil přípravu. Zahrát si proti ligovému týmu není na škodu," řekl.

V prosinci jste se rozloučil s Edmontonem, pak jste pomáhal Olomouci postoupit do druhé nejvyšší soutěže. Co s vámi bude dál?
Nic není rozhodnuto. Ve hře jsou ale především dvě varianty. Buď ještě jednou zkusím NHL, nebo budu v extralize. Asi bych se domluvil s Pardubicemi.

Proč právě Pardubice? Je to nejlákavější nabídka?
V případě Pardubic mi nejde o nejzajímavější nabídku. Pro mě je důležité, že mají kvalitní tým a zázemí. Navíc z Pardubic není daleko do Olomouce, kde bydlím. Takže bych mohl případně dojíždět domů.

V NHL jste neuspěl ve Philadelphii ani v Edmontonu. Co vás tam pořád žene?
Chtěl bych dokázat, že se ve mně spletli. Je ale otázkou, zda třetí šanci dostanu. Ve Philadelphii jsem ve třetí lajně nemohl ukázat prakticky nic. Na led jsem se dostal v průměru na sedm minut. Byl jsem zvyklý hrát mnohem déle. V Edmontonu jsem pak nastoupil po operaci kolena, a než jsem se z toho vylízal, byli jsme na nože. Rád bych to zkusil ještě jednou.

Před nedávnem jste podstoupil další operaci kolena. Jak se cítíte teď?
Musím to zaklepat. Jsem v pořádku a můžu se připravovat naplno. To se mi už dlouho nestalo. Z toho také pramení chuť ještě jednou zkusit opravdu velký hokej.

V NHL se schyluje ke krizi. Bude se jednat o nové kolektivní smlouvě. Sezona 2004-05 možná nezačne. Jak to ovlivňuje vaši pozici?
Majitelé klubů jsou letos při uzavírání kontraktů hodně opatrní. Přesto existují některé možnosti. Možná půjdu zkusit kemp, pak uvidíme. Všechno je otevřené, nic není podepsané. Něco se rýsuje, sám jsem zvědavý, jak to skončí.

Zajímáte se o souboj vlastníků s hráči? Myslíte, že se nebude hrát?
To nemůže dnes odhadnout zřejmě nikdo. V minulosti vyjednávání hráčů a klubů vždy ukončila nejednotnost majitelů týmů. Ti prý jsou tentokrát dohodnuti postupovat společně, takže je těžké odhadnout, jak všechno dopadne.

Příští mistrovství světa se koná v Praze. Z NHL a především z extraligy je do národního týmu blízko. Mluvil jste s koučem Slavomírem Lenerem o možnosti návratu do reprezentace?
Teď je pro mě nejdůležitější hrát extraligu nebo NHL. Podobné úvahy jsou v tomto případě minimálně předčasné. Co bude dál, to se uvidí. S trenérem Lenerem si však na tohle téma opravdu netelefonujeme.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze