Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Dopita nerad pláže, Hemský chválil jiný klub

25 2001
Sunrise - Někteří komentátoři označují uplynulý víkend v NHL za velkolepou ruskou přehlídku. Poprvé v historii byl totiž ruský hokejista draftován jako jednička a nejzajímavější výměnou byl odchod Alexeje Jašina z Ottawy do New Yorku Islanders. Kanaďané si zase všímají, že posvátný klub Montreal Canadiens si poprvé v historii nevybral francouzsky mluvícího hráče. Český fanoušek k tomu může dodat, že ne menší událostí je rekordních 31 draftovaných hokejistů ze země mistrů světa a olympijských vítězů. O víkendu evropský hokej opět krvácel a brzy už NHL nebude mít kde brát nové hráče. Podívejte se na kompletní informace o draftu

Edmonton má nového Kurriho?
Nejslibnější pozici z českých hokejistů si vybojoval Aleš Hemský. U nás málo známý útočník, syn pardubického trenéra, který v minulé sezoně získával ostruhy v zámořské soutěži QMJHL. Osmnáct mu bude teprve v srpnu a jako třináctku jej draftoval Edmonton. "Je to nový Kurri," říká o něm Charlie Henry, generální manažer týmu Hull Olympiques, kde Hemský hraje.

Je nejlepším přítelem Gretzkého otce a moc si přál, aby českého útočníka získal právě Phoenix. Nakonec se smířil s tím, že po Hemském sáhl aspoň Edmonton, kde Gretzky odehrál svá nejlepší léta. "Je to nový Eliáš," říká o něm zase Kevin Prendergast, sportovní ředitel Oilers.

Hemského vstup na scénu NHL přitom nebyl nejšťastnější. Po oznámení svého jména přišel k pódiu, kde měl, jak velí tradice, prohodit několik slov o tom, jak je štěstím bez sebe, že si jej vybral právě dotyčný klub. "Toronto je výborný tým," řekl Hemský, aby se vzápětí opravil: "Edmonton je výborný tým." Snad na toto přeřeknutí měl i trošku právo, když jej šéfové klubu vyvolali jako Alice Hemsky...

Varování jménem Benýšek
Kromě řady talentovaných českých mladíků přišla na řada i na zkušené reprezentanty. Nečekaně už ve 2. kole si Toronto vybralo mistra světa Karla Pilaře. Jak s potěšením podotkl jeden torontský deník, pouze jeden hráč dal měl v Litvínově více bodů než třiadvacetiletý obránce. Byl to Robert Reichel, jehož Maple Leafs získaly tento měsíc.

V pozdějích kolech se dočkali se i další mistři světa Salfický, Ujčík a Čajánek, stejně jako reprezentanti Židlický, Cartelli a Píša. Nastane další výprodej úspěšného národního týmu? Těžko soudit. Bude záležet na samotných hráčích, zda budou brát angažmá v NHL jako ohrožení své kariéry. Třeba Salfický a Ujčík možná dají přednost extralize, odkud je na olympiádu blíže než z farmy. Výstrahou jim může být případ obránce Ladislava Benýška, který v roce 1997 odešel do Edmontonu. Dlouho se motal jen v nižší soutěži, což mu vzalo téměř jistou nominaci do Nagana...

I volby některých klubů svědčí o tom, že NHL už nemá kde brát zkušené hráče. Evropa je prostě vybrakovaná. Jen málokdo z kvalitních starších hokejistů ještě není draftován, proto  přicházejí ke slovu hráči ze druhé či spíše třetí vlny. Letos byli vybráni například reprezentační brankáři Francie (Huet), Švýcarska (Gerber) a Německa (Muller), před rokem zase rakouský gólman (Divis).

Dopita nemá rád pláže?
K draftu patří tradičně i hromadné výměny hráčů. Letos do nich výrazně promluvili i čeští hokejisté.

Philadelphia koupila z Floridy hráčská práva na trojnásobného mistra světa a olympijského vítěze Jiřího Dopitu a jako čtvrtý klub v NHL se pokusí přemluvit jej k podpisu smlouvy. Generálnímu manažerovi Bobby Clarkovi bývají občas vyčítány nesmyslné trejdy, pokud ovšem získá Dopitu, bude považován za génia. Bude mít v kádru hráče srovnatelného s Lindrosem, kterému však bude platit o 7 milionů dolarů méně.

Florida se neloučila s hráčem, na něhož naléhala od roku 1999, s lehkým srdcem. "Asi nemá rád slunce, písek a pláže," podotkl generální manažer Bill Torrey.

Milbury je idiot, píše novinář
Po dvou ne zrovna šťastných letech se rozloučil se St. Louis brankář Roman Turek, jehož získalo Calgary. Ambiciozní management klubu mu vyčítal slabé výkony v rozhodujících zápasech sezony. Turek si zase stěžoval na nedůvěru ze strany trenéra a přesun do horšího celku vzal s nadhledem. Dosud byl kritizován za to, že v Dallasu a St. Louis si získal pověst dobrého gólmana jen díky skvělé obranné hře obou týmu. Nyní může v Calagry dokázat, že umí chytat i ve špatném mužstvu.

Velmi razantně se českého brankáře zastal jeho nový zaměstnavatel Craig Button. Generální manažer Calgary se osopil na vedení St. Louis za to, jak zle s Turkem zacházelo. "Jak se mohli snažit z druhého nejlepšího brankáře NHL udělat týmovou dvojku?" připomněl fakt, že v roce 2000 byl Turek finalistou Vezina Trophy.

K hlavním postavám výměn patřil stejně jako před rokem Mike Milbury, šéf New Yorku Islanders. Tentokrát prodal druhou volbu draftu spolu se slovenským obráncem Zdeno Chárou a útočníkem Billem Muckaltem za ruskou hvězdu Alexeje Jašina. "Je to idiot," zhodnotil jeho počínání komentátor listu St. Louis Dispatch. "Jak může prodat druhé místo draftu, nadějného obránce a solidního útočníka za samolibého Jašina?"

Novinář Jeff Gordon svérázně okomentoval i výprodej Phoenixu, kde se nové vedení po Tkachukovi, Chabibulinovi, Juneauovi, Reichlovi, Renbergovi, Carenyovi a Ylonenovi zbavilo další hvězdy, finského obránce Lummeho. "Fanoušci v Phoenixu by v příští sezoně rozhodně neměli za lístek platit více než pět dolarů," píše.


Kdo je Aleš Hemský? - čtěte ZDE
Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze