Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Dopita: Prý ze mě bude další Chelios

Jiří Dopita - Jiří Dopita se raduje z rozhodujícího gólu. | foto: Radek MičaMF DNES

3 2008
Olomouc - Jako hráč si Jiří Dopita v minulých měsících na ledě příliš radosti neužil. Kvůli zdravotním potížím sledoval spíš jen z tribuny marnou snahu extraligového Znojma o postup do hlavní fáze vyřazovacích bojů. O to spokojenější byl doma v Olomouci.

Prvoligový hokejový klub, který Dopita už třetím rokem vlastní, nejprve překvapil vítězstvím v moravské skupině druhé nejvyšší soutěže, v následném play-off tým vypadl  až v semifinále.

Při vyrovnaných bojích proti Chomutovu zasáhla město českých šampionů z roku 1994  po dlouhé době hokejová horečka. Když se navíc Kohouti díky zaplněným tribunám ujali  nad velkým favoritem vedení 2:0 na zápasy, neubránil se Dopita dojetí.

"Něco už jsem s hokejem zažil, ale tohle mě opravdu hodně dostalo," přiznává v rozhovoru pro MF DNES devětatřicetiletá hokejová legenda.

"Navíc už ve čtvrtfinále  proti ostravské Sareze přišlo na olomoucký stadion hodně lidí a při zápasech proti  Chomutovu to pokračovalo, zájem byl ještě trošku větší. Klukům se v tak skvělé kulise muselo hrát moc dobře. Letošní olomoucká sezona byla výborná, v mnohém překročila  naše očekávání.Vidím v ní samá pozitiva." 

Co vám chybělo k postupu?
Možná jeden dva důraznější hráči. Bylo vidět, že Chomutov měl o dost víc hráčů, kteří hrají fyzický styl hokeje. A taky je  jejich tým v play-off každý rok, většina těch kluků už je v něm ostřílenější, zkušenější. Nicméně naši hráči odehráli i zápasy s Chomutovem výborně, patří jim za to opravdu  velký dík.

Mluvilo se o tom, že byste mohli už od nové sezony získat extraligovou licenci od  Znojma, před týdnem ale majitel tamního klubu Jaroslav Vlasák oznámil, že bude  nejvyšší soutěž hrát i další rok. Jednali jste tedy spolu o převodu licence?
Jednání probíhala, ale na extraligu v Olomouci ještě nejsme připravení. Samotné zázemí budiž, to by se nějakým způsobem udělalo. Ale začít sezonu a  dokončit ji v dluzích, to rozhodně nechci. A do toho mě Jarda Vlasák ani nechtěl uvrtat.  Uvidíme, jak to bude vypadat za rok.

Stanovili jste si teď nějaký termín, kdy se k jednáním vrátíte?
To ne. Pro nejbližší sezonu zkrátka převod licence padl, extraliga zůstává dál ve  Znojmě. Uvidíme, jak se situace vyvine v létě a dalších měsících. Klidně se může stát, že  bude extraliga ve Znojmě dalších pět, deset sezon. Nebo třeba může Jarda Vlasák licenci prodat jinam. Zájemců by se našlo určitě několik, podstatně víc než jeden nebo dva.

Základem je silný generální sponzor a toho v okolí těžko najdete, že?
To je pravda. Velmi nám teď pomáhá město a musím poděkovat i všem sponzorům,  kteří nám sezonu pomáhají zabezpečit. Jenže extraliga, to už je záležitost trošku jiných  financí. A získat je, to je opravdový boj. Když jsem do hokeje před dvěma lety vstupoval,  čekal jsem, že to bude o poznání jednodušší.

Letošní sezona vyšla Olomouci opravdu skvěle. Díky výsledkům se do města vrátil hlad  po hokeji. Nechtěl jste v návaznosti na něj převod extraligy uspíšit?
To ne, nemělo to na naše rozhodnutí vliv. Samozřejmě že jsme byli moc rádi, že diváků v  play-off chodilo tolik. A myslím si, že pokud by v Olomouci extraliga byla a měli bychom slušný mančaft, tak  by byla návštěvnost vysoká. Jenže to není pro zabezpečení rozpočtu až tak podstatné. Aby nám lístek zabezpečil většinovou část sezony, tak by musel stál mnohonásobně víc.

Byl jste hodně blízko rozhodnutí, že extraligu získáte?
Jak už jsem řekl, nebylo to připravené, takže jsem nad tím ani nepřemýšlel. Chci, aby bylo dopředu jasné, že budeme mít zabezpečenou aspoň z devadesáti procent ne jednu, ale čtyři, pět sezon.

Jak nákladný je samotný nákup extraligové licence?
Tak viděli jste, že třeba Pardubice prodávají padesátiprocentní podíl v klubu a stojí to  nějakých pětadvacet milionů. Podle toho je zřejmé, že by to nebyla žádná sranda.

A je podle vás reálná i varianta, že byste si třeba v horizontu tří let postup vybojovali  klasickou, hokejovou cestou?
Určitě se budeme snažit hrát co nejlíp, mančaft vhodně doplníme, a pokud to bude v  našich možnostech, tak se o postup klidně pokusíme. Ale troufat si říct, že budeme za  rok hrát o postup, to ne. Já budu spokojený, když další sezona dopadne jako ta letošní, budeme hrát podobný hokej a bude chodit ještě víc lidí.

Postup se asi v hokeji oproti jiným sportům nedá moc naplánovat, protože hrací systém je hodně komplikovaný, a navíc rozdíl mezi soutěžemi obrovský. Souhlasíte?
Cesta je tak dlouhá, že je to až nereálné. A navíc neuvěřitelně nákladné. Aby Boleslav vyhrála základní část a pak i celé play-off, tak musela vystřídat několik desítek hráčů. A stejně stále nemáme žádnou jistotu, jestli jí postup vyjde. Spravedlivější by asi bylo,  aby nejslabší tým z extraligy sestoupil a nejlepší tým šel z první ligy nahoru automaticky.

Dala by se extraliga hrát v Olomouci i na současném zimním stadionu?
Myslím si, že v tom problém není. Když se dívám, jaké stadiony má spousta týmů v  extralize... Trošičku by se musela upravit kabina hostujícího týmu. Ale v hledišti až takový  problém nevidím.

Rozdíl by třeba oproti stadionům v Třinci, Znojmu nebo Karlových Varech nebyl skoro žádný, že?
Tam to mají trošku pospravované, ale to je spíš jen takové látání, které by v Olomouci nic nevyřešilo.

Budete dál pokračovat i v hráčské kariéře?
Ano, sezonu začnu ve Znojmě.

Jak jste na tom zdravotně?
Závěr sezony jsem promarodil, teď už jsem ale v pohodě a konečně začnu něco dělat.  Letní příprava má začít 21. dubna.

Jak dlouho ještě chcete hrát?
Jak říkal v žertu doktor Radek Holibka, tak ze mě bude další Chelios, který hrál do padesáti roků. (rozesměje se) Já nevím, záleží to na zdraví. Nic neplánuju. Uvidím, jak  na tom budu. Je jasné, že už člověka všechno víc bolí, ale než letos přišlo při zápase v  Kladně to zranění, tak bylo všechno perfektní. Neměl jsem žádný problém a cítil jsem se  výborně.

Říkal jste, že už vás hokej víc bolí. Co vám naopak v tomto věku přináší?
Pořád mě to baví. Jsem rád v partě hokejistů, jsem na to všechno kolem zvyklý, je to  taková droga. Už teď se těším jako malý kluk, až zase začne letní příprava. Pořád cítím,  že jsem mančaftu platný, proto nevidím důvod, proč bych měl končit.

V Olomouci jste získal svůj první titul českých šampionů, teď se ji snažíte do extraligy  vrátit. Co ale říkáte osudu Vsetína, s nímž jste získal pět mistrovských titulů a který letošní sezonu prožil bez mužského hokeje?
Je mi to samozřejmě líto, byly to moc krásné roky, když jsem za něj hrával. Rodinné  zázemí i atmosféra byly tak neopakovatelné, že už se to asi nikdy nevrátí. Je velká  škoda, že je teď město bez hokeje, a doufám, že se jim nějakou soutěž podaří získat. Druhá liga je asi jediná reálná možnost, protože to nevypadá, že by nějaká extraliga  nebo první liga byly volné. Letos je pro ně asi poslední šance i kvůli mládeži, bez seniorského hokeje se to totiž nedá udržet. A pokud budou mít slušně poskládaný tým, tak v té kulise budou mít na to, aby do první ligy rychle postoupili.Bodování

20

Dominik Kubalík

Plzeň

19

Tomáš Mertl

Plzeň

18

Milan Gulaš

Plzeň

Góly

14

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

8

Milan Gulaš

Plzeň

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Kometa 13 8 2 2 1 53:30 30
2. Plzeň 13 7 3 2 1 59:29 29
3. Třinec 13 7 1 2 3 40:31 25
4. Hr. Králové 13 7 1 1 4 30:23 24
5. Sparta 14 7 1 0 6 38:38 23
6. Chomutov 13 5 2 2 4 34:32 21
7. Zlín 13 4 3 1 5 32:31 19
8. Vítkovice 14 4 2 2 6 36:35 18
9. Ml. Boleslav 13 5 0 3 5 30:29 18
10. Olomouc 14 3 3 2 6 30:43 17
11. Liberec 12 5 0 0 7 22:38 15
12. Pardubice 14 4 1 1 8 30:49 15
13. Jihlava 12 3 1 2 6 29:36 13
14. Litvínov 13 2 1 1 9 20:39 9

Najdete na iDNES.czmobilní verze