Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dopita se vrací do hokejové reprezentace

25 2001
P a r d u b i c e - Dvojnásobný mistr světa a olympijský vítěz Jiří Dopita přislíbil trenérovi Josefu Augustovi, že se zúčastní únorových Švédských hokejových her ve Stockholmu, které budou poslední turnajovou zkouškou před světovým šampionátem. Bude to jeho druhá reprezentační akce v této sezoně, z Karjala Cupu i Baltika Cupu se omluvil. Ve výběru se objevuje juniorský mistr světa Václav Nedorost, trenéři pozvali i další dva nováčky - Karla Pilaře a Kamila Brabence a dva krajánky z finské ligy - Martina Štěpánka a Tomáše Vlasáka.

Do branky je připravena dvojice Dušan Salfický a Vladimír Hudáček, jenž díky skvělé formě z posledních extraligových utkání nahradil Martina Pruska. Nevešel se nadějný slávistický gólman Roman Málek, současná hvězda nejvyšší soutěže. "Musí ještě svou výkonnost potvrdit v dalších kolech," zdůvodnil Martinec. "Ale jednou ho pozveme. Určitě."

Základ výběru tvoří kostra týmu z předešlého klání v Moskvě, je zde 15 borců z Baltiky. Kouči se musí obejít bez zraněných Martina Procházky, Radka Matějovského, Jana Tomajka a Radka Martínka. "I kvůli zdravotním problémům Tomajka a Procházky jsme nominovali Kamila Brabence, protože post levého útočníka je velmi oslabený," zdůvodnil Augusta. Dalšího nováčka Pilaře sledují trenéři po celou sezonu, má skvělou formu. "Drží se mezi špickou obránců v lize," uvedl Augusta.

Dvojnásobný triumf v juniorské i seniorské kategorii, jenž se v předešlé sezoně povedl Martinu Havlátovi, může zopakovat budějovický centr Václav Nedorost. "Máme o něm velmi dobré reference z mistrovství v Moskvě, patřil k nejlepším útočníkům," řekl Augusta. "Nebyl-li vůbec nejlepší," přidal se Martinec.

Do národního týmu se vrací tradiční pilíř Jiří Dopita, který se na poslední chvíli omluvil z turnaje Baltiky kvůli enormní zátěži v průběhu extraligy. "Tentokrát jsme spolu mluvili a domluvili se, že přijede," popisoval Augusta. "A to je skvělé pro celý náš tým." Znovu bude naopak chybět kapitán mistrů světa z Petrohradu Robert Reichel. "Volal mi, že si chce ještě doléčit zranění," řekl Augusta. Jinak je ve výběru šest šampionů z Ruska - Dušan Salfický, Vladimír Hudáček, Martin Štěpánek, Petr Čajánek, Tomáš Vlasák a Jiří Dopita.

Na Švédské hry měli původně odjet tři krajánci, necelé dvě hodiny po oznámění nominace se však znovu omluvil zkušený bek Jiří Vykoukal. Musí na operaci třísel, ty ho trápily již před Baltikou. Nahradil ho Jiří Marušák ze Zlína. Jedinými krajánky jsou Martin Štěpánek a Tomáš Vlasák, oba z finské ligy. Do nominace se nevešel spoluhráč Vlasáka z Hameenlinny Pavel Rosa. "Zranění si už sice doléčil, ale tentokrát jsme ho prostě nevybrali," zdůvodnil Martinec. Na reprezentační debut si tak nadějný střelec musí počkat.

"Doufáme, že hráči potvrdí vzrůstající formu z Moskvy a předvedou dobrou výkonnost před nadcházejícím mistrovstvím v Neměcku," věří Augusta. Právě předvedená forma ze Švédských her bude pro šéfy národního týmu jasným ukazatelem, koho poté vyberou pro šampionát. "Pokud to hráčům vyjde, možná trochu upravíme poměr mezi kluky z NHL a české ligy, kteří odjedou. Ve prospěch extraligy, samozřejmě," přiznal trenér Augusta. "Ale na nějaké spekulování je ještě moc brzy."

Hokejisté se sejdou v pondělí 5. února v Pardubicích, kde jde o den později čeká úvodní duel Švédských her s Ruskem. Podle hracího řádu Euro Hockey Tour se totiž neatraktivní zápasy pro diváky v zemi pořadatelů odehrají na stadionu jednoho ze soupeřů. "Pardubice jsme vybrali proto, že tady mají podle statistik nejlepší návštěvu v lize," uvedl Jindřich Micka, generální sekretář hokejového svazu. Zápas začíná v 16.30 hodin, hned večer se reprezentanti přesunou do Stockholmu, kde je 7. února čekají Finové.

Nominace na Švédské hry
Brankáři:
Hudáček (Zlín), Salfický (Plzeň).
Obránci: Tesařík, Srdínko (oba Vsetín), Marušák, Žižka (Zlín), Zábranský (Sparta), Píša (Pardubice), Pilař (Litvínov), Štěpánek (IFK Helsinky).
Útočníci: Brabenec, Nedorost, Kotalík (všichni Č. Budějovice), Hübl, Ujčík (oba Slavia), Piroš (Litvínov), Čajánek (Zlín), Hlinka (Sparta), Vostřák (Plzeň), Moravec (Vítkovice), Vlasák (Hämeenalinna), Dopita (Vsetín), Sýkora (PArdubice).


Program Švédských her:
úterý 6. února:

16:30, Česká republika - Rusko,
19:00, Kanada - Švédsko,

středa 7. února:
19:00, Česká republika - Finsko,

čtvrtek 8. února:
15:30, Finsko - Kanada,
19:00, Švédsko - Rusko,

pátek 9. února:
19:00, Česká republika - Kanada,

sobota 10. února:
12:00, Rusko - Finsko,
15:30, Česká republika - Švédsko,

neděle 11. února:
13:00, Kanada - Rusko,
17:00, Švédsko - Finsko.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze