Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Boston shání levné pravé křídlo. Prodere se Pastrňák do týmu Bruins?

David Pastrňák krátce po draftu v NHL, kde si ho vybral Boston Bruins | foto: Profimedia.cz

15 2014
Skočit hned v osmnácti letech do NHL? To obvykle dokážou jen výjimeční hokejisté. Ta šance, byť zatím vzdálená a rozostřená, se nesměle nabízí i Davidu Pastrňákovi. V úterý podepsal s Bostonem svou první smlouvu.

Nadaný útočník předvedl své dovednosti na soustředění mladíků klubu Boston Bruins a vyvolal otázku: „Může český nováček od podzimu hrát NHL?“ Šéfové jsou opatrní, nicméně odvážnou myšlenku nezavrhují. „Nechybí mu rychlost, šikovnost ani cit pro hru,“ citoval deník Boston Herald generálního manažera Petera Chiarelliho.

Za svůj vzor vyhlašuje Davida Krejčího a v říjnu by se s ním mohl další český David sejít v jedné lajně Boston Bruins. Jistě, je to zatím velice předčasná úvaha. Ale v hokejových dějinách už se staly i větší senzace.

Odborníci označují Pastrňákovo umění jako elektrizující. Je to výbušný bruslař, který zručně míchá s pukem. Obrany rozvrací kličkami i chytrými pasy. Pohotově pálí. Ve Švédsku se hodně zlepšil v bránění. Radost a energie z něj na ledě jen tryskají. Lidé z vedení Bruins si toho na letním kempu nadějí asi opravdu nemohli nevšimnout.

David Pastrňák na kempu hokejové reprezentace do 18 let v Rokycanech

David Pastrňák na kempu hokejové reprezentace do 18 let v Rokycanech

Bruce Cassidy, kouč farmářského týmu Providence Bruins, vlasáče s číslem 82 na tréninkovém dresu přirovnal k Tyleru Seguinovi nebo Alexandru Sjominovi. A tak si bossové slavné organizace začali pohrávat s myšlenkou, že by českého forvarda mohli už letos vyzkoušet v NHL. On sám dosud spíš počítal s pokračováním angažmá ve druholigovém švédském Södertälje.

„O tom přece nerozhoduju já. To musí rozhodnout jiní,“ řekl reportérům David Pastrňák. „Ale nic není nemožné.“

„Nikdy nevíte. Nechci tomu klukovi na kládat na ramena moc velké břemeno. Ale byl dobrý. Udělal mi velkou radost,“ pravil manažer Chiarelli.

I docela velké talenty často po draftu tráví aspoň jednu sezonu v nižší profesionální AHL, v jedné z evropských soutěží, v americké univerzitní lize nebo v kanadské juniorce. Ale třeba Rus Valerij Ničuškin se loni prosadil do mužstva Dallas Stars už v osmnácti a vyšvihl se až do první řady.

Pastrňáka vzali Bruins v 1. kole, jako číslo 25. Spřádají s ním především dlouhodobé plány. Zároveň však po odchodu veterána Jaromea Iginly marně shánějí náhradu na pravou stranu útoku. Jakkoli to zní divoce, Pastrňák by za Iginlu mohl zaskočit. Proč?

David Pastrňák při draftu NHL v dresu Bostonu.
David Pastrňák při draftu NHL pózuje v dresu Bostonu.
David Pastrňák při draftu NHL pózuje v dresu Bostonu.

David Pastrňák při draftu NHL pózuje v dresu Bostonu.

Protože obyčejně nastupuje právě na pravém křídle, na němž v Bostonu za Louim Erikssonem a Reillym Smithem zeje povážlivá mezera. „Pasta“ je pravák, kterých Bruins nemají nazbyt. Navíc by jako nováček stál méně peněz než nějaký zkušený hokejista. Chiarelli, jenž marně lákal například Radima Vrbatu, potřebuje šetřit, neboť mu pod platovým stropem nezbývá moc prostoru.

„Když jsem tu Davida viděl, začal jsem o něm přemýšlet. Váhám. Vždyť je mu osmnáct a váží jenom nějakých 78 až 80 kilo,“ prohlásil manažer. „Ale je silný a byli chlapci, kteří skok do NHL v jeho věku zvládli.“

Pastrňák by se v silném Bostonu neocitl v pozici komety, která musí hned zářit a nést odpovědnost. S pomocí krajana Krejčího, kapitána Zdena Cháry a dalších veteránů by mohl mezi elitou pozvolna dospívat.

David Pastrňák v dresu české hokejové osmnáctky v utkání proti Finsku.

David Pastrňák v dresu české hokejové osmnáctky v utkání proti Finsku.

Chiarelli s ním v úterý podepsal nováčkovskou smlouvu, čímž český dravec udělal další krok vstříc NHL.

Pokud se Bruins nenaskytne nějaký zvlášť výhodný obchod na nyní již spícím trhu s hráči, Pastrňákova životní příležitost nejspíš nastane v září. Po soustředění a přípravných zápasech vznikne nová sestava jednoho z favoritů NHL.

On sám k situaci přistupuje rozvážně: „Vždyť jsem v klubu teprve začal. Musím dál makat. Vydat ze sebe na ledě to nejlepší a využít každé šance, která se objeví.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze