Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Doutníky, sekt, ohně. Hokejová Chrudim slavila

Hokej hokejista | foto: Profimedia.cz

11 2008
Chrudim - Stadion se halí do šera. Z reproduktorů zní "We Are The Champions". Od stropu tryská ohnivý zlatý déšť. A pod ním křepčí hrdinové v červených dresech. Oslava začíná. Oslava historického úspěchu chrudimských hokejistů.

Oslava postupu do první ligy! "Je to nádherný!" křičí kanonýr Stanislav Stavenský se slzami dojetí očích. "Poprvé v životě jsem něco vyhrál. Je to super!" Šampaňské, vítězné doutníky, objímání s fanoušky. To je večer, po němž chrudimský tým prahnul po celou sezonu.

"Před dvěma lety jsme dostali úkol. A teď je splněn. Je to hrozná úleva," radoval se nejzkušenější útočník David Pospíšil.

Slůvko splněno si tým kouče Martina Hostáka mohl k postupové touze napsat už v pondělí večer. Výhra na ledě brněnské Techniky poslala Chrudim definitivně o soutěž výš.

A odstartovala pochopitelně první oslavnou vlnu...

"Už něco proběhlo," pousmál se kapitán Marek Zadina. "Slavilo se i druhý den, však jsem to ještě teď cítil v krvi," dodal s úsměvem Stavenský.

Brněnská výhra znamenala pro mnohé i vytouženou úlevu. Mohli si konečně upravit vizáž a shodit hustý porost vousů na tvářích, který nosili po celé play-off a v baráži.

"Jakmile jsme měli postup jistý, mohl si každý udělat s vousy, co chtěl," podotkl Pospíšil.

On i řada dalších se okamžitě oholila do hladka. Další si ponechali jen slušivé kníry, trenér Martin Hosták zůstal věrný zarostlé tváři.

"Jeho manželce se to zalíbilo, tak si vousy jen  zastřihnul," smál se Pospíšil.

S novou image vyrukovali chrudimští hokejisté do středečního závěrečného zápasu v baráži. A před rekordní návštěvou sezony si ho na domácím ledě mohli báječně užít.

Benátky se předvedly jako zdvořilý host a soupeři jako by nikterak nechtěly pokazit oslavy. Chrudim si v poklidu dokráčela pro vítězství 5:2.

"Až jsem byl překvapený, jak snadné bylo. Čekal jsem, že Benátky do toho půjdou víc," podivoval se Stavenský.

Chvíli po pátém gólu hlediště povstalo. A závěrečné dvě minuty v sezoně zpříjemnilo vítězům bouřlivým aplausem.

"Prvoligoví, my jsme prvoligoví! Hoši, děkujeme!" znělo z ochozů. A když vypršela poslední vteřina, vypuklo vše naplno. Vítězný tanec celého týmu kolem gólmana Němce. Oslavné skoky před kotlem fanoušků. Velká děkovačka.

"Je to super!" jásal Zadina. Vzápětí dorazil za spoluhráči na led zraněný obránce Šafařík v civilu. S první láhví šampaňského a s prvním zapáleným doutníkem.

A po chvíli už dým zhoustl a zvyšovalo se i množství sektu. Tradičnímu rituálu vítězů podlehl celý tým, který se ocitl obležení jásajících fanoušků.

Do dýmu se zahalila i šatna. Do ní za svými bývalými svěřenci dorazil s gratulací také Ladislav Lubina, jenž vedl mužstvo do poloviny sezony. Ovšem hlavní noční oslavu měl prvoligový nováček teprve před sebou.

"Uvidíme, jak kdo vydrží. Já jsem spíš jednodenní, ale jiní kluci to určitě potáhnou dost dlouho," smál se Zadina.

. Nejspíše končím, pronesl Pospíšil po triumfu

David Pospíšil má doma dvě extraligová stříbra. Ale až v osmatřiceti letech okusil, jaké je to slavit prvenství. "Prožívám teď hroznou úlevu," usmál se nejzkušenější chrudimský útočník.

A také velkou radost, že?
Samozřejmě. Prožíval jsem ji už v pondělí. Ale teď je to umocněno tím, že jsme na domácím stadionu a rozloučili jsme se vítězně. Naplnili jsme úkol, který jsme dostali před dvěma lety. Dali jsme do toho hodně. Ovšem klub nám vytvořil takové podmínky, že nic jiného než postup nepřícházelo v úvahu. Jsem moc rád, že jsem si mohl zahrát dobrý hokej v dobrém prostředí. A jsem rád hlavně kvůli lidem. Doufám, že se tady naučí chodit na hokej.

Vzpomněl jste si nyní na loňské druholigové finále, kdy vás Vrchlabí připravilo o postup?
Jasně. Vloni jsme ještě nebyli připraveni, abychom to zvládli. Mohlo se nám to podařit jen se štěstím. Letos už byl tým lepší, byli tady lepší hokejisté. I mužstvo bylo lépe vedené Láďou Lubinou a pak Martinem Hostákem. Mělo to hlavu a patu. Kdybychom postoupili vloni, bylo by to zbytečně brzo. Nedělalo by to dobrotu. Dnes je tady vše, co je potřeba. A může přijít další návaznost.

Budete u toho v první lize i vy?
Nejspíše ne.

Končíte kariéru?
Je to dost pravděpodobné.


. Konečně jsem něco vyhrál, jásal kapitán Zadina

Zůstat i na příští sezonu ve druhé lize? Taková myšlenka v hlavě Marka Zadiny neměla místo.
"A teď jsme úkol, který jsme si dali před dvěma lety, splnili," radoval se kapitán chrudimských hokejistů. "Je to super. Nádhera, úžasné."

O ničem jiném než o postupu jste po celou sezonu nemluvili. Jak těžké bylo hrát s takovým vědomím?
Nebylo to snadné, člověk na to pořád myslel. Proto jsem teď hrozně rád, že se to povedlo. Musím moc poděkovat vedení klubu. Bez pana Tankose a pana Pittera by se postup nepodařil.

Pokud se nepletu, pro vás je to vůbec první vítězství v dlouhodobé soutěži v kariéře, že?
Je to tak. Zatím jsem byl "jen" druhý v extralize. I z tohoto důvodu jsem chtěl za každou postoupit a ještě něco ve své hokejové kariéře vyhrát. Povedlo se to, je to super.

Dá se říct, že se vám to podařilo na sklonku kariéry.
Je možné, že budu hrát už jen příští sezonu. Doufám, že se v první lize navážeme na letošní výkony, že něco uhrajeme a že se v soutěži zabydlíme.

První ligu za Chrudim tedy budete hrát?
Určitě, jsem rozhodnutý. Chci ještě vydržet aspoň sezonu. Pak uvidím, co to se mnou udělá. Bude mi už 37 let. Ale určitě ještě rok chci hrát.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze