Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Dovednostní soutěže ovládl tým Východu

Tomáš Kaberle (vlevo dole) s dalšími hráči z Východní konference | foto: Reuters

27 2008
Atlanta - Nově upravenou formu dovednostních soutěží, které zahájily víkendové All Star Game NHL, lépe zvládli zástupci celků z Východní konference. Z výhry nad Západem v poměru 9:6 se radovali také čeští reprezentanti. Obránce Tomáš Kaberle zazářil ve střelbě na terče a neztratil se ani brankář Tomáš Vokoun.

Aby se dovednostní soutěže staly pro oko diváka ještě atraktivnější, rozhodlo se vedení NHL jejich skladbu upravit.

Tradiční předehra hlavního zápasu hokejových hvězd z Východní a Západní konference, který je na programu v noci z neděle na pondělí, se tak skládala ze sedmi disciplín.

1. PŘEKÁŽKOVÁ DRÁHA (Východ-Západ 2:0)

Jako první se diváci v atlantské Philips Aréně dočkali překážkové dráhy, jejíž úskalí si dvakrát vyzkoušely skupinky po třech hráčích z pole a jednom brankáři.

V prvním kole se za Východ představili Jason Spezza, Marc Savard, Sergej Gončar a gólman Tim Thomas, přičemž nad výběrem Západu - Henrik Sedin, Joe Thornton, Chris Pronger, Chris Osgood - vyhráli těsně 6:5.

Také druhý minitým Západu - Corey Perry, Pavel Dacjuk, Ed Jovanovski, Jevgenij Nabokov - následně těsně prohrál, když po výsledku 8:7 uspěli Jevgenij Malkin, Mike Richards, Andrej Markov a Rick DiPietro.

Právě posledně jmenovaný gólman New Yorku Islanders na sebe nejvíce upozornil, když ze dvou pokusů přes celé kluziště pokaždé trefil prázdnou branku.

Po první disciplíně, které zahrnovala od kličkování mezi kužely až po střelbu brankářů přes celé kluziště, se tak Východ ujal vedení 2:0.

2. NEJRYCHLEJŠÍ BRUSLAŘ (Východ-Západ 1:2)

O nejrychlejšího bruslaře usilovali tři vybraní hráči z každého týmu, kteří tentokrát nemuseli absolvovat jízdu kolem celého kluziště.

Zkrácené sprinty od brankové čáry po útočnou modrou čáru ve třech kvalifikačních rozjezdech nejrychleji absolvovali obránce Buffala Brian Campbell a edmontonský Shawn Horcoff. Ve finále pak svůj triumf ve prospěch týmu Západu zopakoval kanadský útočník.

3. SAMOSTATNÉ NÁJEZDY (Východ-Západ 0:2)

Kvalifikaci penaltového rozstřelu si na každé straně vyzkoušelo šest hráčů z pole a celá trojice gólmanů, za které disciplínu odstartoval český zástupce Tomáš Vokoun. Opora Floridy si poradila s pokusem Ricka Nashe, nikoliv již však s naznačenou střelou a následnou kličkou v podání Diona Phaneufa.

Kanadský obránce, jenž v NHL obléká dres Calgary Flames, tvořil společně se Scottem Gomezem, Jevgenijem Malkinem a Kimmo Timonenem jediné úspěšné exekutory. Zmiňovaná čtveřice tak postoupila do finále disciplíny, kterou gólově ozdobil opět pouze zadák Dion Phaneuf.

4. YoungStars GAME (Východ-Západ 1:1)

Konfrontace nejlepších nováčků NHL, která nese název YoungStars Game, se nově počítala do dovednostních soutěží. Utkání se odehrálo fotbalově na dva poločasy, přičemž první ovládl Východ 6:2 a v odvetném zvítězil pro změnu Západ 4:1. Nejužitečnějším hráčem střetnutí byl vyhlášen centr New York Rangers Brandon Dubinsky, jenž v dresu Východu vsítil dvě branky.

5. PŘESNOST STŘELBY (Východ-Západ 2:0)

Ve střelbě na zavěšené terče prokázal svůj cit v rukou český reprezentant Tomáš Kaberle. Elitní zadák Toronta Maple Leafs sestřelil všechny čtyři terče vždy prvním pokusem, což se jinému hráči nepovedlo.

Za Východ se kromě Kaberleho, který v následném finále potvrdil svou zručnost a porazil útočníka Nashvillu Jasona Arnotta, představili také Eric Staal (4-6), Daniel Alfredsson (2-8) a Marián Hossa (4-7). S celkových skóre 14 zásahů z 25 pokusů tak o čtyři střely předčili čtveřici Západu, kterou reprezentovali Jason Arnott (4-6), Nicklas Lidström (3-8), Scott Niedermayer (3-8) a Jarome Iginla (4-7).

6. NEJTVRDŠÍ STŘELA (Východ-Západ 2:0)

Rychlost střelby si vyzkoušela čtveřice hokejistů na každé straně. Za Východ se představili Alexandr Ovečkin (98,3 a 95,6 míle/hodinu), Vincent Lecavalier (101,9 a 98,6 m/h), Andrej Markov (95,9 a 96,9 m/h) a celkový vítěz dané disciplíny Zdeno Chára. Kotouče z hole slovenského reprezentanta létaly rychlostí 101,4 a 103,1 m/h, přičemž zejména díky jeho schopnostem byla průměrná rychlost střelby hráčů Východu 100,1 m/h.

Hokejisté Západu v průměru stříleli rychlostí 98 m/h. Nejlépe si vedl Jason Arnott (99,1 a 100,3 m/h). Kapitán Calgary Flames Jarome Iginla svou druhou ranou netrefil branku, načež mu byl změřen pouze první pokus (95,7 m/h). V soutěži se představili také Dion Phaneuf (94,6 a 96,2 m/h) a Chris Pronger (99,5 a 99,7 m/h).

7. KREATIVITA ZAKONČENÍ (Východ-Západ 1:1 - konečný Výsledek 9:6)

Novinkou v nabídce dovednostních soutěží se stala disciplína, ve které na rozdíl od samostatných nájezdů nejsou útočící hráči omezeni žádnými pravidly. Jejich co nejefektivnější pokusy o vstřelení branky navíc hodnotí porota známkami od jedné do devíti.

Oblíbenec fanoušků Atlanty útočník Ilja Kovalčuk zkoušel štěstí z pozice klečícího střelce. Slovenský rychlík Marián Gáborík pro změnu prudce zabrzdil před Rickem DiPietrem a následně obkroužil branku, puk však mezi nataženým betonem a tyčkou protlačit nedokázal.

V celkovém hodnocení byli úspěšnější hráči Západu Pavel Dacjuk, Ryan Getzlaf a Marián Gáborík (49,3 bodu), když předčili Martina St. Louise, Ilju Kovalčuka a Alexandra Ovečkina (42,3 bodu).

Ve finále, do kterého se probojovali Ryan Getzlaf a Alexandr Ovečkin, si ale získal porotu hráč s nejvyšším kontraktem v historii NHL. Tahoun ofenzivy Washingtonu Alexandr Ovečkin dribloval s kotoučem ve vzduchu, načež se jej z otočky pokusil napálit za záda Chrise Osgooda. Puk nakonec v síti neskončil, za svou snahu si však ruský střelec vysloužil nejvyšší hodnocení.

Podrobné statistiky:

Východní konference - Západní konference 9:6

Štafeta se střelbou na přesnost a překážkami:
1. kolo:
Východ (Jason Spezza, Marc Savard, Sergej Gončar, Tim Thomas) -
Západ (Henrik Sedin, Joe Thornton, Chris Pronger, Chris Osgood) 6:5.
2. kolo: Východ (Jevgenij Malkin, Mike Richards, Andrej Markov, Rick
DiPietro) - Západ (Corey Perry, Pavel Dacjuk, Ed Jovanovski, Jevgenij
Nabokov) 8:7.
Skóre: 2:0.

Nejrychlejší bruslař:
Kvalifikační kolo:
Brian Campbell (Východ) porazil Duncana Keitha (Západ), Martin St. Louis (Východ) porazil Anžeho Kopitara (Západ), Shawn Horcoff (Západ) porazil Iju Kovalčuka (Východ). Body získali za nejrychlejší jízdy Horcoff a Campbell.
Finále: Horcoff porazil Campbella.
Skóre: 3:2.

Samostatné nájezdy:
Kvalifikační kolo: Rick Nash (Západ) proti Tomáši Vokounovi (Východ) nedal, Marián Hossa (Východ) proti Jevgeniji Nabokovovi (Západ) nedal, Dion Phaneuf (Západ) proti Vokounovi dal, Vincent Lecavalier (Východ) proti Nabokovovi nedal, Mike Ribeiro (Západ) proti Ricku DiPietrovi (Východ) nedal, Scott Gomez (Východ) proti Chrisi Osgoodovi (Západ) dal, Marián Gáborík (Západ) proti DiPietrovi nedal, Jevgenij Malkin (Východ) proti Osgoodovi dal, Corey Perry (Západ) proti Timu Thomasovi (Východ) nedal, Eric Staal (Východ) proti Mannymu Legacemu (Západ) nedal, Nicklas Lidström (Západ) proti Thomasovi nedal, Kimmo Timonen (Východ) proti Legacemu dal.
Vyřazovací kolo: Phaneuf proti Thomasovi dal, Gomez, Malkin a Timonen proti Legacemu nedali.
Skóre: 3:4.

Utkání nadějí:
Východní konference - Západní konference 7:6 (6:2, 1:4)
Skóre: 4:5.

Přesnost střelby:
Týmy: 1. Východ (14 zásahů/25 střel), 2. Západ (14/29).
Jednotlivci: Západ: Jason Arnott (4/6), Nicklas Lidström (3/8), Scott Niedermayer (3/8),Jarome Iginla (4/7). Východ: Tomáš Kaberle (4/4), Eric Staal (4/6), Daniel Alfredsson (2/8), Marián Hossa (4/7).
Finále: 1. Kaberle (3/4), 2. Arnott (3/4).
Skóre: 6:5.

Nejtvrdší střela:
Týmy:
1. Východ (161,1 km/h), 2. Západ (157,7).
Jednotlivci: Zdeno Chára 163,2/165,9, Vincent Lecavalier (oba Východ)
164,0/158,7, Jason Arnott 159,5/161,4, Chris Pronger (oba Západ)
160,1/160,5, Alexandr Ovečkin 158,2/153,9, Andrej Markov (oba Východ)
154,3/155,9, Dion Phaneuf 152,2/154,8, Jarome Iginla (oba Západ)
154,0/minul.
Skóre: 8:5.

Kreativita zakončení (bodováno porotou od 1 do 9 bodů):
Týmy:
1. Západ (v průměru 49,3 bodu), 2. Východ (42,3).
Kvalifikační kolo: Pavel Dacjuk (Západ) proti Tomáši Vokounovi (Východ) 36 (10+26), Martin St. Louis (Východ) proti Jevgeniji Nabokovovi (Západ) 22 (8+14), Ryan Getzlaf (Západ) proti Timu Thomasovi (Východ) 58 (28+30), Ilja Kovalčuk (Východ) proti Mannymu Legacemu (Západ) 52 (22+30), Marián Gáborík (Západ) proti Ricku DiPietrovi (Východ) 54 (24+30), Alexandr Ovečkin (Východ) proti Chrisu Osgoodovi (Západ) 57 (24+33).
Finále: 1. Ovečkin proti Osgoodovi 60 (35+25), 2. Getzlaf proti Thomasovi 52
(32+20).
Skóre: 9:6.Najdete na iDNES.czmobilní verze