Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Draft aneb trh s mladými hokejisty

19 2001
Praha - Co se vlastně skrývá pod pojmem vstupní draft? Jak ovlivnili NHL bratři Šťastní? Co musí podstoupit Evropané, aby mohli nakouknout do nejslavnější hokejové soutěže? Komu letos patří první volba? Jak pomohly dobré obchody na draftu slaboučkému Quebeku?

Vstupní draft zná NHL od roku 1963 a trochu lakonicky jej lze označit za velký trh s mladými hráči. Kluby si zajišťují předběžná práva na hokejisty starší osmnácti let, s nimiž později mohou obchodovat nebo podepsat smlouvu. Dlouho se tato procedura nevztahovala na hokejisty z Evropy. Kanada o ně ještě neměla zájem a příchod některého z nich byl v 70. letech považován za raritu.

Když ovšem na začátku 80. let emigrovali slovenští bratři Šťastní, získal Quebec zadarmo tři kvalitní hokejisty, o něž nemusel s nikým bojovat. Pak se příslušné pravidlo změnilo. Pro Evropany, kteří chtějí hrát NHL, je povinností projít draftem. Severoameričané mohou jít do NHL i jako volní hráči, pokud o ně do 20 let nebyl zájem, Evropané jen v případě, že odehráli alespoň dva roky v nižších zámořských soutěžích.

Draft je na evropské poměry dosti neznámou věcí. Jako první volí nejslabší celky, poslední ty nejsilnější. To proto, aby se slabší týmy posílily o kvalitní hokejisty a byla tak podpořena větší vyrovnanost soutěže. Český model, kdy mladé hráče získávají téměř výhradně nejlepší (a nejbohatší kluby), je tedy nemyslitelný. Právě série výhodných voleb v draftu pomohla kdysi slaboučkému Quebeku k vítězství ve Stanley Cupu v roce 1996 (už pod hlavičkou Colorada).

O víkendu bude první vybírat Atlanta následována New Yorkem Islanders, jako poslední v úvodním z devíti kol Los Angeles (koupil pozici od nejlepšího celku základní části Colorada). S volbami na draftu se samozřejmě čile obchoduje a není vyloučemo, že se ještě před začátkem akce pořadí vymění.

Stalo se tak třeba před dvěma roky, kdy po sérii nečekaných výměn získala Atlanta první pozici a Vancouver, který měl zájem o švédská dvojčata Sedinovy, druhou a třetí. Tehdy ještě probíhal draft v jednom dni, loni se NHL vrátila k dvoudennímu programu. Náročný program, během něhož se v devíti kolech musí vybrat téměř tři stovky hokejistů, se už nedal za jeden večer zvládnout, takže v sobotu diváci na Floridě uvidí 1. - 3. kolo a zbývajících šest se uskuteční až v neděli.

Letošní pořadí volby v 1. kole:
 
1. Atlanta
 2. NY Islanders
 3. Tampa Bay
 4. Florida
 5. Anaheim
 6. Minnesota
 7. Montreal
 8. Columbus
 9. Chicago
10. NY Rangers
11. Calgary
12. Nashville
13. Boston
14. Phoenix
15. Carolina
16. Vancouver
17. Toronto
18. Los Angeles
19. Edmonton
20. San Jose
21. Pittsburgh
22. Buffalo
23. Philadelphia
24. New Jersey (od St. Louis)
25. Montreal (od Washingtonu)
26. Dallas
27. Ottawa
28. New Jersey
29. Chicago (od Detroitu)
30. Los Angeles (od Colorada)

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze