Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Draft: tři čeští hokejisté v prvním kole?

21 2001
Praha - Tři čeští hokejisté mohou být podle předpokladu skautů zámořské NHL vybráni v úvodním kole víkendového draftu na Floridě, i když by jako Patrik Štefan a Rostislav Klesla v minulých dvou letech neměli pomýšlet na příčky mezi absolutní elitou. Kromě nadějných mladíků se jistě dostane i na starší hráče působící v Evropě, mezi nimiž by se mohla objevit jména letošních mistrů světa Dušana Salfického, Karla Pilaře nebo Petra Čajánka.

Podle žebříčku Central Scouting Bureau (CSB) přísluší budějovickému útočníkovi Jiřímu Novotnému, kapitánu reprezentace do 18 let, jedenácté místo mezi evropskými hokejisty, obránci Lukáši Krajíčkovi, který v této sezoně oblékal dres Peterborough Petes v OHL, je přisuzována šestá příčka mezi hokejisty působícími v zámoří. Jen o tři místa hůře si vede střelec Aleš Hemský z Hull Olympiques.

Ve druhém kole by měla přijít řada na kladenského útočníka Tomáše Plekance (14. na evropském žebříčku) a obrovitého Martina Podlešáka z Lethbridge Hurricanes (38. v zámoří). Relativně vysoko by se mohl umístit i Tomáš Duba, brankář juniorských mistrů světa, který je hodnocen jako nejlepší gólman Evropy ve své kategorii.

Pořadí na žebříčku CBS ještě nemusí být pro výsledky draftu směrodatné, vždy záleží na konkrétních potřebách klubů. Pokud se generální manažer potřebuje posílit na místě obránce nebo má vyhlédnutého talentovaného brankáře, dá mu přednost před útočníky, kteří zpravidla ovládnou první místa předběžného pořadí. Je to logické: útočníci se hodnotí podle branek a přihrávek, zatímcu u obránců a hlavně brankářů z jiných soutěží se hůře hledají kritéria pro porovnání.

Po čtvrtém kole budou vybíráni i starší hokejisté z Evropy. Před rokem sáhly kluby NHL napříkad po Romanu Čechmánkovi, Romanu Šimíčkovi nebo slovenském obránci Lubomíru Sekerášovi, letos se největší šance dává Dušanu Salfickému, Karlu Pilařovi, Viktoru Ujčíkovi a Petru Čajánkovi. Dočkat se mohou i hráči, kteří na světovém šampionátu nehráli: Marek Židlický, Martin Štěpánek nebo Jaroslav Bednář. Anebo podobné překvapení, jakým byl před rokem průměrný slávistický bek Pavel Kolařík.

Co je to vlastně draft?

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze