Drama v Plzni rozhodly až nájezdy

• 3
Plzeň, Znojmo - Ve finále letošního ročníku hokejového Tipsport Cupu se v úterý 9. září utkají celky pražské Sparty a Znojma. Pražané v semifinálové bitvě plné zvratů zvítězili na plzeňském ledě 5:4 až po samostatných nájezdech, Znojmo v o něco poklidnějším klání přehrálo tým Třince 3:0.

Plzeň - Sparta 4:5 po sam. nájezdech (1:0, 0:4, 3:0 - 0:0)
Dva nevídané obraty okořenily semifinále hokejového Tipsport Cupu mezi Plzní a Spartou. Pražský tým ve druhé třetině otočil skóre na 4:1, domácí přesto v poslední části stihli vyrovnat. Loterii samostatných nájezdů pak zvádla pouze sparťanská posila z Třince, útočník Marek.

"Hokej je někdy i nespravedlivý. Po většinu utkání jsme byli lepším týmem," tvrdil po zápase plzeňský kouč Rostislav Čada. Jeho tým rozehrál semifinále ohromně. Už po pětadvaceti vteřinách hry využil Vostřák přesilovku. V první třetině stačil kontrovat pouze Paroulek, jeho dorážky zblízka ale Šmíd kryl.

Ve druhé třetině tlak domácích gradoval. Jenže Sparta měla Břízu. S ledovým klidem vychytal nájezdy Adamského i Hurtaje, betonem zastavil  střelu Sedláka. "To je stará písnička. Pul zápasu soupeře tlačíme, ale nedáme góly," mínil útočník Josef Straka. Vrcholem byla šance Vostřáka, kterému v přesilovce puk přeskočil hokejku před zcela prázdnou brankou.

Sparta si svou chvíli vychutnala. Na tvrdý úder jí stačila minuta a půl. Špilár vyrovnal, Jakeš měl za pár vteřin čas na dorážku vlastní střely a ledabylou ránu Tona si Šmíd srazil za záda sám lapačkou. Když těsně před pauzou využil Ujčík přesilovku, Plzeň se odplížila do kabiny.

Ale boj nevzdala. Andrašovský lahodně přiťukl puk Strakovi, před kterým byla jen prázdná branka. Stejný hráč pak v přesilovce doklepl do sítě ránu Nedomy a vyrovnání přinesl mohutný nápřah Hurtaje. Plzeň stihla vyrovnat v rozmezí necelých sedmi minut. "Tým musím pochválit, o výhru nás připravil jen krátký výpadek. Cením si, jak se hráči ve třetí třetině morálně zvedli a náskok soupeře dotáhli," řekl Čada.

Na postup do ale nestačilo. Pětice plzeňských střelců v nájezdech selhala.

Branky a nahrávky: 1. Vostřák (Dobroň), 41. J. Straka (Dobroň, Andrašovský), 44. J. Straka (Nedoma), 47. Hurtaj - 33. Špilár (Broš), 34. Jakeš (Ujčík), 35. Ton, 39. Ujčík (Tomajko), rozhodující nájezd Marek. Rozhodčí: Tučan - Pešek, Šátava. Vyloučení: 8:10. Využití: 2:1. Diváci: 2600.

Plzeň:
Šmíd - Jiří Hanzlík, Dobroň, Vobořil, Nedoma, Výborný, Kubeš (41. Cartelli), Kracík - Andrašovký, J. Straka, Sedlák - Vostřák, Krátoška, Matějovský - Bílek, Švík, Důras.
Sparta: Bříza - L. Procházka, Srdínko, Výtisk, Řezníček, Richter, Šrek (41. Jan Hanzlík) - Taon, Marek, Tomajko - Špilár, Broš, Kratěna - Jakeš, Šimíček, Ujčík - Paroulek, od 41. navíc Kristek, Vondráček.

Znojmo - Třinec 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)
I když měli Znojemští orli od úvodu převahu, do brankových příležitostí se častěji dostával Třinec. Ve 12. minutě chytil brankář Duba sólový nájezd Zbořila a těsně před přestávkou po akci Melenovského netrefil Pavelek prakticky prázdnou branku. Další příležitost Třince k otevření skóre propásl ve 22. minutě Polanský, který neproměnil nájezd. "Duba byl naším nejlepším hráčem, držel nás a hodně toho pochytal," pochvaloval gólmana znojemský kouč Pazourek.

Teprve v dalším průběhu zápasu se začali prosazovat i domácí. Benákova rána od modré ještě úspěch nepřinesla, ale v polovině utkání už Znojmo udeřilo. Mareš objel branku a využil zaváhání zadáků k vstřelení prvního gólu. Brankář Lakosil vynikl po střele obránce Havíře, ve 38. minutě ale nestačil po akci Procházky a Hradeckého na dělovku obránce Soudka.

Třetí gól přidalo Znojmo v přesilovce při vyloučení Kudrny, již bleskově využil Havíř. Třinec dál bojoval, ale do střeleckých příležitostí jej pozorná obrana Znojma nepustila. Nejblíž k brance měl v poslední minutě třinecký Jančařík, který trefil tyčku. Puk na ní jemnou tečí vytěsnil brankář Duba a udržel čisté konto. "Nula vždycky potěší, navíc dodá před startem ligy sebevědomí," pochvaloval si dvojnásobný juniorský mistr světa, jenž ve Znojě hostuje ze Sparty. A právě proti Pražanům si zachytá i ve finále poháru.

"Jsem spokojený s výsledkem i s výkonem," chválil si hru svých svěřenců znojemský kouč Pazourek. "Měli jsme sice lehčí skupinu, ale hranici úspěchu a neúspěchu v poháru tvoří semifinále. A to jsme proti kvalitnímu soupeři zvládli." Pazourek postrádal slovenskou hvězdu Marka Urama. "Má za sebou zubařský zákrok. V prvním útoku ho zaskočil Ludvík a vedl si velmi dobře," dodal Pazourek.

"Utkání mělo na toto období slušnou kvalitu i tempo. Navíc se hrálo ve skvělé atmosféře. Nejlepší asi byli oba brankáři. Škoda, že jsme v úvodu nevyužili dva samostatné nájezdy. Prohra nás mrzí, ale šlo o užitečnou konfrontaci s kvalitním soupeřem a my se nyní soustředíme na vstup do extraligy," poznamenal po utkání třinecký kouč Pavel Marek.

Branky a nahrávky: 29. Mareš, 38. Snopek (Procházka, Hradecký), 49. Havíř (Snopek, Erat). Rozhodčí: Minář - Lederer, Gebauer. Vyloučení 6:5. Využití: 1:0. Diváci: 2500.

Znojmo: Duba - Havíř, Soudek, Benák, Křetínský, Kudělka, Mojžíš, Snopek, Toman - Mikulík, Pucher, Ludvík - M. Procházka, T. Hradecký, Erat - Rataj, Haman, Pardavý - Plášek, Barus, Mareš.
Třinec: Lakosil - Kudrna, Malinský, Houdek, Žabka, Hunkes, Jančařík, R. Procházka - Zadina, Král, Pletka - Janků, Melenovský, Pavelek - Ivan, Meluzín, Polončič - Bordowski, Polanský, Zbořil.

Marek Melenovský z Třince (vlevo) bojuje o puk s hráčem Znojma Pavlem Mojžíšem.