Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dravá jízda z Pardubic srší elánem

4 2003
Pardubice, Praha - Pozor, vysoké napětí! Z hokejového útoku Kolář, Koukal, Průcha srší energie. Tři pardubičtí mládenci v úterý v Brně poprvé nastoupili za národní mužstvo. Proti Rusku se zasloužili o oba góly, a vydupali si tak nominaci na tradiční turnaj České pojišťovny, první díl Euro Hockey Tour.

Nenajdete je na plakátu, který zve diváky do hlediště pardubické arény. A přece právě oni svým stylem "kamikadze" přitáhnou lidi na stadion a baví je. Napadání, střelba, bodyčeky. To je jejich přímočarý styl, pomíjející pud sebezáchovy.

"Valíme to rovnou na kasu," překládá do hokejového slangu Petr Koukal, bratr lyžařského mistra světa. "Jenom si puk tečneme do útočného pásma a tam se o něj porveme."

Průcha v Brně při forčekingu divoce vrazil do ruského beka. Na střídačku se doploužil v předklonu. "Vyrazil jsem si dech, ale hned to přešlo," řekl. V příštím střídání znovu kurážně kmital mezi mantinely.

"Asi se nám to může vymstít," připouští Petr Průcha. "Ale zatím se nic nestalo, vždyť nám v Pardubicích přezdívají Gumídci. Dokud vydrží štěstí, tak do toho půjdeme po hlavě."

Žádný útok v extralize nedovede způsobit v soupeřově rozehrávce takový zmatek. A tři sotva dospělí chlapci svou neodbytností potýrali i ruskou reprezentaci.
Pokoušela se o ně tréma, nicméně na ledě znát nebyla.

"Žádná křeč!" vyhlásil krédo odvážného tria Koukal. Rodí se nová legenda? Nástupci slavných jednotek Rosol, Kameš, Klíma a Vejvoda, Patera, Procházka? Nechvátejme s chválou, ale...

"Potvrdili své schopnosti na mezinárodní úrovni," ocenil dravce kouč Slavomír Lener. "Stavěl jsem je úmyslně na první lajnu soupeře a oni ji dovedli eliminovat nebo aspoň přibrzdit. K tomu si vytvořili šance."

Lener dravce původně pozval jako osvěžení pro přípravu v Brně. Po jejich působivém představení při výhře 2:1 si poopravil názor a nechal je v nominaci pro pardubický turnaj.

Po středečním ranním tréninku vyvěsil v kabině sestavu pro čtvrteční utkání s Ruskem. Nováčci se v ní našli a hned si oslavně plácali dlaněmi. "Paráda! Hrát na našem zimáku za nároďák, to je sen!" jásali.

Tři hokejoví "braši" tvoří veselou partu i v soukromí. Znají se léta.
Kolář s Koukalem svého času s ostatními pardubickými juniory hospodařili v ubytovně sportovního centra. Ve svém věku přirozeně vyrážejí též do společnosti.

"Ale holky nás vůbec nezajímají, soustředíme se jenom na hokej!" tvrdí rozpustile Průcha. Žádné starosti, žádná křeč, žádný strach...

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze