Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Druhá hokejová liga mění systém. Ale bude na něj dostatek týmů?

Kolínský hokejista Jan Veselý (v bílém) před žďárskou brankou. Jako hlavní rozhodčí zápas soudcoval jeho bratr Tomáš Veselý. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

21 2016
Druhá hokejová liga se má v příští sezoně hrát podle nového modelu. Fanoušci by si díky němu mohli užít pořádnou dávku derby. Ne všem klubům se ale novinka líbí.

Každý rok si druholigové hokejové kluby pokládají stejnou otázku: Jakým systémem se letos bude hrát? A téměř pokaždé se dočkají jiné odpovědi.

Pro soutěžní ročník 2016/17 navrhl Český svaz ledního hokeje na první pohled malinko nepřehledný systém. Jeho základ spočívá v rozdělení 32 účastníků do čtyř skupin po osmi ve dvou částech. A každá tato skupina je pak ještě rozdělena do dvou regionálních miniskupin.

Druhá liga

Jak by měla vypadat v sezoně 2016/17

ČECHY
Skupina A
Divize 1:
Bílina, Klášterec nad Ohří, Řisuty, Sokolov
Divize 2: Děčín, Jablonec nad Nisou, Trutnov, Vrchlabí

Skupina B
Divize 1:
Kobra Praha, Kolín, Nymburk, Tábor
Divize 2: David Servis České Budějovice, Jindřichův Hradec, Klatovy, Písek

MORAVA
Skupina C
Divize 1:
Karviná, Opava, Poruba, Šumperk
Divize 2: Kopřivnice, Nový Jičín, Valašské Meziříčí, Vsetín

Skupina D
Divize 1:
Havlíčkův Brod, Pelhřimov, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou.
Divize 2: Břeclav, Hodonín, Moravské Budějovice, Technika Brno

To znamená, že by se měl rapidně navýšit počet regionálních derby. A to i na Vysočině.

V moravské části se totiž mají ve skupině D v divizi 1 sejít Havlíčkův Brod, Žďár nad Sázavou, Pelhřimov a Velké Meziříčí. Pro každý tým to znamená, že se v sezoně utká s rivaly celkem šestkrát (třikrát doma, třikrát venku - pro každého 18 zápasů).

Další derby pak přibudou díky propojení s divizí 2, v níž podle návrhu figurují společně s Technikou Brno, Břeclaví a Hodonínem i Moravské Budějovice. Se soupeři z této skupinky se každý celek z divize 1 utká čtyřikrát (dvakrát doma, dvakrát venku - 16 zápasů).

Poslední sadu duelů pak doplní vzájemné zápasy se skupinou C, přičemž konkrétně vysočinská divize změří doma a venku síly s tamní divizí 2 (Kopřivnice, Valašské Meziříčí, Vsetín a Nový Jičín - 8 zápasů).

Dohromady by tedy na každý tým měla připadnout porce 42 utkání v základní části. „Přinese to pravidelnější zápasový rytmus, který určitě uvítají jak fanoušci, tak samotní hráči,“ pochvaluje si Martin Krásný ze žďárského klubu.

Otázkou ovšem je, zda na podobný systém zbude dostatek týmů. Vsetín se totiž netají tím, že by si rád zahrál slovenskou extraligu, a Poruba chce pro změnu vyzkoušet nejvyšší polskou soutěž.

Podle zákulisních informací se navíc do soutěže vůbec nechystá přihlásit Břeclav. A možná ani Velké Meziříčí. „Rozhodnutí nejprve oznámím svazu, pak teprve novinářům,“ sdělil jednatel klubu Jaroslav Juda.

A jak se navrhovaný systém klubům z Vysočiny líbí? Havlíčkův Brod je spíše pro. „Přiznám se, že jsem spíš příznivcem třískupinového systému - Západ, Střed a Východ. Tenhle nás strká na Moravu, čímž si odřízneme soupeře jako Tábor, Jindřichův Hradec či Kolín. Ale nebráním se ani téhle variantě, pokud budou zápasy vhodně promíchané. Všechno bude lepší než loňský model,“ říká šéf klubu David Kozlík.

Moravské Budějovice hlásí: Určitě ano pro novinku

„Utkáme se za sezonu s deseti soupeři, což je na úrovni současného stavu. A je to pro nás výhodné i z hlediska cestování. Hodně se tím ušetří čas strávený v autobusu i náklady. Poslední, co bych chtěl, je vyhazovat peníze oknem. Já tenhle návrh určitě vítám,“ hlásí majitel klubu Zdeněk Stojánek.

„Spíše ano.“ Taková odpověď zaznívá od plamenů ve Žďáře nad Sázavou. „Systém podle nás citlivě zohledňuje regionální princip, ale přitom zachovává pestrost soupeřů a přinese divákům i zápasy se vzdálenějšími protivníky. Stále jsme ovšem přesvědčení, že ideálním by byl osvědčený systém tří skupin po přibližně 10 až 12 mužstvech,“ má jasno mluvčí žďárského klubu Martin Krásný.

Vysoká porce zápasů

„Pro nás to znamená - kvůli vyššímu počtu zápasů a cestování - nárůst financí, což není moc lichotivé. Jestli zvedneme ruku pro? Já si spíš myslím, že nebude moc na výběr,“ krčí rameny šéf pelhřimovského klubu Aleš Kučera.

Počet zápasů je problémem taktéž pro Velké Meziříčí. „Těch 42 utkání je prostě moc. Kluci, kteří chodí do práce a studují, by neměli jedinou středu volno. Je to vlastně profesionální soutěž s amatérskými hráči,“ myslí si jednatel klubu Jaroslav Juda.Najdete na iDNES.czmobilní verze