Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Rarita na ledě. Jeden bratr hrál, druhý řídil zápas jako rozhodčí

Kolínský hokejista Jan Veselý (v bílém) před žďárskou brankou. Jako hlavní rozhodčí zápas soudcoval jeho bratr Tomáš Veselý. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

8 2016
Po víkendovém zápase play-off druhé hokejové ligy se ve Žďáru nad Sázavou neřešila pouze vysoká prohra domácího týmu 2:9, ale především příbuzenský vztah mezi hlavním sudím a jedním z útočníků Kolína.

„Čau brácho, v sobotu jedu taky do Žďáru. Měj se, uvidíme se na ledě.“ Zhruba takhle nějak mohla klidně vypadat předvíkendová komunikace sourozenců Tomáše a Jana Veselých.

Na první pohled nic zvláštního, ovšem už na ten druhý...

Prvně jmenovaný totiž o víkendu vyrazil na Vysočinu v roli hlavního rozhodčího důležitého zápasu, v němž na straně hostujícího týmu stál jako jeden z útočníků jeho sourozenec.

„Připadá mi hodně divné, když přijede pískat brácha bráchovi play-off. To jsem za svoji hráčskou ani trenérskou kariéru nezažil,“ nevěřícně kroutil hlavou trenér žďárského mužstva Martin Sobotka.

O zmiňovaném příbuzenském propojení se domácí dozvěděli až v průběhu zápasu. „Nejsme zvyklí sledovat, koho svaz na utkání nominoval. Bereme to tak, jak to přijde. Navíc, i kdybychom se podívali, tak příjmení Veselý je v Česku natolik běžné, že by nás vůbec nenapadlo, že může jít o příbuzné,“ vysvětloval mluvčí žďárského klubu Martin Krásný. „Teprve během zápasu nám to řekl delegát, který si tuhle informaci ověřil,“ doplnil.

Podle Českého svazu ledního hokeje se však žádná pravidla neporušila. „Může k tomu dojít, protože nějaké širší údaje o rozhodčích neevidujeme. Mám tím na mysli například to, zda jejich příbuzní působí v soutěži jako hráči,“ uvedl sekretář komise rozhodčích Rudolf Potsch.

Nebylo to poprvé

Záleží prý pouze na jednotlivci, zda bude o svých příbuzenských vztazích příslušná místa informovat či nikoliv. „Rozhodčí je povinen informovat pouze v případě, že by sám cítil, že je nějakým způsobem vůči jednomu či druhému mužstvu podjatý. To jsou obecné zásady vyplývající ze směrnice ČSLH,“ dodal Potsch.

Nic zvláštního na tom, že utkání čtvrtfinálové série, v níž Kolín prohrával 0:1 na zápasy, přijel řídit bratr jednoho z hráčů, neviděl ani hostující trenér Jiří Seidl. „Už nám předtím pískal asi dvě utkání a vždycky to bylo korektní,“ nechal se slyšet po vysoké výhře svého týmu 9:2.

Domácím se sobotní duel nepovedl, což také po utkání nikterak nezastírali. „Kolín byl lepší, hrál dobře. Na rozdíl od nás. Nemůžeme říkat, že za naši porážku může rozhodčí,“ ujišťoval za klub Krásný.

Přesto se však Žďár s netradiční situací kolem nasazení sudích jen těžko smiřoval. Zvlášť když kromě devíti gólů inkasoval také jedenáct dvouminutových trestů, jeden desetiminutový a dva tresty do konce utkání.

„Myslíme si, že rozhodčí by měl mít tolik soudnosti, aby na svazu nahlásil střet zájmu a vyměnil si místo s někým, kdo pískal třeba v Brodě. Už sám kvůli sobě,“ vzkázal Krásný. „Nedovedu si představit, že by třeba v extraligovém play-off zápas Liberce, za který hraje Petr Vampola, pískal jeho brácha Jaromír.“

Každopádně po sobotní zkušenosti už bude žďárský klub napříště nasazení rozhodčích hlídat určitě mnohem pečlivěji.

V pondělním třetím duelu série v Kolíně, který skončil výhrou domácích 2:1 po nájezdech, se sourozenci na ledě nepotkali a zřejmě k tomu nedojde ani ve středu ve Žďáru. „Pokud bychom ho náhodou na seznamu nominovaných rozhodčích objevili, tak bychom to tentokrát určitě řešili,“ ujišťoval Krásný.Najdete na iDNES.czmobilní verze