Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Duda: Nejsem beránek, ale dělám pokroky

6 2003
Praha - Od stovky do tří tisíc dolarů, to je sazebník pokut v ruské Kazani. A Radek Duda, známý hokejový rebel, zatím neplatil ani jednou. "Věřte mi. Nic, nic, nic!" dušuje se, když vidí podezíravé pohledy novinářů. "Nejsem žádný beránek, ale dělám pokroky," tvrdí hráč, který se po půl roce vrací do reprezentace.

Překvapila vás nominace na Karjala Cup?
Určitě ano. Ale neváhal jsem ani chvilku. Reprezentace je čest pro každého hokejsitu a já přijedu kamkoliv, pokud o moje služby bude zájem.

Hodně se mluvilo o tom, že jste se na ledě zklidnil. Jaký je vůbec Radek Duda na podzim 2003? Opravdu už to není ten bouřlivák z minulé sezony?
Tohle by asi měli posoudit jiní. Samozřejmě ze mě nebude úplný beránek, ale nějaké pokroky dělám. Teď při Karjale bych to rád ukázal i lidem doma. Vím, že to je dlouhodobé a moje pověst se se mnou potáhne několik let, ale chci pracovat na tom, abych to změnil.

Je to i zásluha Vladimíra Vůjtka, trenéra hokejové Kazaně?
Určitě. Dal mi najevo, že pokud se to nezlepší, tak budu platit pokuty. Od stovky do tří tisíc dolarů. A hlavně, že nebudu hrát. To by byl největší trest, který mě může v hokeji potkat. Už je na čase, abych se naučil sebeovládání a šel v kariéře o krok kupředu.

Kolik jste už platil pokut?
Nebudete tomu věřit, ale žádnou. Opravdu, nic. Vím, že je to k nevíře, ale je to tak.

Jak se vám líbí v Kazani? Zvyknul jste si na život v Rusku?
Kazaň patří k hezčím městům. Narozdíl od kluků, co hrají jinde po Rusku, mohu být rád. Už to tam beru jako svůj druhý domov.

Čím si krátíte dlouhou chvíli?
Ono toho volného času moc není. Když to shrnu: restaurace, internet, DVD a četba.

Vraťme se k hokeji. Jak se vám zamlouvá ruská superliga? Je hodně odlišná oproti české extralize?
Ruská liga je určitě těžší. Defenzivní, na každý bod se strašně nadřu. Než se tam člověk rozehraje a zařadí mezi ty nejlepší, to bude trvat trochu déle. Herně to nevypadá zle, ale každého útočníka zdobí body. A to u mě ještě není ideální.

Nechá vás trenér Vůjtek hrát svůj hokej plný agresivního napadání?
Řekl bych, že víc volnosti jsem měl ve Slavii. Tady musíte hlavně dobře bránit. Obrana, obrana, obrana. Jako první se vrací centr, ale i další dva útočníci v Rusku vypomáhají v defenzivě mnohem víc než v české lize.

Vidíte mezi oběma soutěžemi i jiné rozdíly?
Určitě. Třeba teď naposledy jsem sledoval zápas Slavia - Kladno. Když vidím českou ligu, tak u nás je mnohem víc faulů. Extraliga je brutálnější a zákeřnější než soutěž v Rusku.

Čím to je? Mají v Rusku kvalitnější rozhodčí?
V Rusku to pískají trochu starší pánové. Ale nemůžu proti nim nic říct. Sice tam byl jeden takový náznak, když někdo dostal echo z Čech. Prý jak je možné, že v ruské lize nemám tolik trestných minut, co u nás. To už se taky zklidnilo. Jde spíš o to, že ruský hokej je založený na spoustě bruslení a šikovnosti s hokejkou. Nejsou tam tak zákeřné fauly, jako předvádějí hráči tady.

Vás přitom provází pověst hokejisty, který provokuje, popichuje nebo napadá soupeře leckdy za hranicí pravidel...
To vy novináři ze mě děláte gaunera, ale já takový nejsem. (smích)

No, přinejmenším jeden nebo dva průšvihy jste tu měl...
Malinkatý. (smích) Taky se tomu v Rusku pěkně smějí. Ale naštěstí zas tak moc nevědí, co jsem tady provedl. Do podrobností zasvětím tak sotva Honzu Bendu.

Ambiciózní Kazaň se v sezoně rozjížděla pomalu. Čím to?
Problém byl v přípravě. V té nám totiž všechno klapalo až moc snadno. Pak přišly mistrovské zápasy a najednou to nešlo. Každý se na nás chtěl vytáhnout. Noviny nás pasovaly na největšího favorita, psaly o největším rozpočtu. Kluci to četli a začali si myslet, že všechno půjde samo. Navíc před sezonou přišlo plno nových hráčů, chvíli trvá, než se tým sehraje.

Rusko je pověstné zásahy majitelů do mužstva, jejich proslovy před trenéry nebo kabinou. Cítil jste nějaké tlaky "zeshora" na lepší výsledky?
Vedení bylo nervózní, ale to je logické. Investovali do toho obrovské peníze a chtějí vidět výsledky. Doufám, že teď už ty nejhorší časy máme za sebou a teď už to snad půjde.

Hrajete stabilně v jedné lajně, nebo vás trenéři hodně protáčejí?
Pan Vůjtek mi našel centra Koroljova, s tím jsem pořád ve dvojici. Na ledě si rozumíme, ale bodově to není moc slavné. Trošku se trápíme. Ale teď nám dal pryč Slepýše (krátkozraký Alexander Drozděckij, pozn. red.). A ten se rozehrál, v posledním zápase dal dva góly. On i poslepu hraje dobře. (smích)

Co ostatní reprezentanti z Kazaně? Těší se, že si zahrají proti vám?
Třeba Proškin mě hodně hecoval, Karel (Sergej Koroljov - pozn.red.) taky. Trošku ho učím česky a on si do mě už občas rýpne i v mojí mateřštině.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze