Duel českých gólmanů vyhrál Hašek

Detroit - L. Angeles: Hašek a Pálffy - Slovák ve složbá Los Angeles Kings Zigmund Pálffy se snaží vyzrát na Dominika Haška v brance Detroitu. | foto: Reuters

10 2003
Detroit - První zápas Dominika Haška po roční pauze skončil úspěšně. Hašek pochytal proti Los Angeles jedenadvacet střel a pomohl Detroitu, za který nenastoupil Jiří Hudler, k výhře 3:2. Roman Čechmánek při svém debutu v brance Los Angeles pustil rozhodující gól necelé dvě vteřiny před koncem třetí části.

Čechmánek pochytal 35 střel a ještě čtyři minuty před koncem držel vedení Kings 2:1.

Dvě a třičtvrtě minuty před koncem ale tečoval střelu Nicklase Lidstroma útočník Pavel Dacjuk a přesně 1.7 vteřiny před naplněním 60. minuty rozhodl o výhře Red Wings střelou z kruhu kapitán Steve Yzerman.

Hašek nebyl se svým výkonem úplně spokojen. “Hrál jsem dobře, ale mohu hrát lépe.“

Luc Robittaile z Los Angeles, který hrál dříve s Haškem v Detroitu upozorňuje: „Uvidíte, že okolo Vánoc bude k nezastavení.“

Za Red Wings se  v první třetině trefil také obránce Jiří Fischer, který v minulé sezoně kvůli zraněnému kolenu odehrál jen 15 zápasů. Na zádech měl nové číslo, dvojku vystřídal za osmičku. Jiří Hudler si na svůj debut musí ještě počkat, už v sobotu ale hraje Detroit proti Ottawě.

Michálek se trefil

Premiérovou branku v NHL si Milan Michálek ze San José odbyl hned na úvod sezony v zápase na ledě Edmontonu.

Michálek vyrovnal na 2:2 během divoké třetí třetiny, kdy padlo celkem šest branek. Sharks závěr zápasu vypustili a díky vítězné brance Raffiho Torrese a dvěma trefám kapitána Edmontonu Ryana Smythe prohráli 2:5. Za domácí se dvěma asistencemi blýskl Aleš Hemský, který načal v zámoří svou druhou sezonu. Jednou přihrál  i Radek Dvořák.

Utkání předcházelo slavnostní zavěšení dresu brankáře Granta Fuhra, který se v 80. letech proslavil právě v Edmontonu, pod střechu haly.

Jágr oslnil výkonem

Branku a asistenci si připsal v utkání proti New York Islanders útočník Washingtonu Jaromír Jágr. Ten otevřel skóre již ve třetí třetině, kdy si kličkou obhodil obránce Ninnimuu a střelou zápěstím se trefil k tyči. Později asistoval při přesilové hře u branky Mikea Griera. Jeho výkon okomentovaly agentury jako bravurní, Jágr prý hrozil při každém střídání.

K vysoké výhře 6:1 přispěl jednou asistencí i Robert Lang. Slovák Peter Bondra se trefil dvakrát.

Druhé porážky v řadě se dočkal Anaheim, který to loni dotáhl až do finále. Na ledě Nashvillu prohrál 1:3, když skvěle zachytal domácí brankář Tomáš Vokoun. Ten si připsal 28 zákroků. Na výhře se podílel jednou asistencí i obránce Marek Židlický. Za Predators nastoupil i další český obránce Robert Schnábel.

Podlomený tým z Atlanty uspěl

S chmurami nad hlavou po tragické smrti spoluhráče Dana Snydera nastoupili k prvnímu utkání hráči Atlanty. Na úvod dostali rozumného soupeře, Columbus porazili 2:1. U první branky Iljy Kovalčuka asistovali František Kaberle a Kamil Piroš.

Skvělého výkonu svého týmu se dočkali diváci ve Philadelphii. Flyers, vyhlášení svou urputnou defensívou, nechali Buffalo na svého brankáře Jeffa Hacketta vystřelit jen sedmnáctkrát. Ten si připsal zápas s čistým kontem. Ve třetí třetině se trefili Mark Recchi a Slovák Michael Handzuš.

Vítěznou branku Floridy v utkání proti Carolině vsítil ve 48. minutě Kristian Huselius. Zajímavostí je, že se trefil již třetím rokem po sobě svojí první střelou sezony. Vítězství 3:1 pošpinila ze strany Hurricanes jen branka Erica Colea ze 40. minuty, u které asistoval i Josef Vašíček.

Nejlepší tým základní části z minulé sezony, Ottawa, na úvod porazila soka z Montrealu 5:2. K výhře pomohl nahrávkou v přesilové hře i obránce Karel Rachůnek. K vítězství Vancouveru 4:1 nad Calgary zase pomohla jedna asistence obránce Marka Malíka. Brankář Flames Roman Turek pochytal 22 střel.

Čtrteční výsledky:

Ottawa - Montreal 5:2 (3:1, 2:1, 0:0)
Branky: 6. Spezza (Bonk), 18. Ch. Neil, 20. Š
častlivyj
(Rach
ůnek), 30. Phillips, 39. Alfredsson - 12. Hainsey, 35.
Ribeiro. St
řely: 28:29. Diváci: 18.500.

Philadelphia - Buffalo 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)
Branky: 42. Recchi, 47. Handzu
š. Střely: 26:17. Diváci:19.130.

Washington - NY Islanders 6:1 (3:1, 3:0, 0:0)

Branky: 14. Koval
čuk (F. Kaberle, Piroš), 58. Tamer - 39. A.
Nedorost. St
řely: 27:27. Diváci: 17.918.

Florida - Carolina 3:1 (1:0, 0:1, 2:0)
Branky: 12. Hagman, 48. Huselius, 60. Viktor Kozlov - 40. E.
Cole (Va
šíček). Střely: 26:32. Diváci: 17.212.

Detroit - Los Angeles 3:2 (1:0, 0:1, 2:1)
Branky: 11. Fischer, 57. Dacjuk, 60. Yzerman - 33. E.

Branky: 11. Bertuzzi, 18.
Čubarov, 39. Ruutu (Malík), 50. J.King - Ch. Clark. Střely: 26:23. Diváci: 18.630.