Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Duel s Němci bude i souboj bratrů Reichlů

1 2003
Souboj bratrů Roberta a Martina Reichlů okoření vzájemný duel Česka s Německem. V německém dresu se kromě sourozence kapitána české hokejové reprezentace představí další tři hráči českého původu. V prvním útoku hraje spolu s Martinem Reichlem syn bývalého asistenta české reprezentace Tomáš Martinec, v obraně zase hrají Daniel Kunce a Jan Benda. Ten je také jediným legionářem v týmu Hanse Zacha. Hráči ze zámoří, v čele s gólmanem Olafem Kölzigem, letos mužstvo našich západních sousedů neposílili.

Letos bez borců z NHL
Olaf Kölzig z Washingtonu se kvůli problémům svého syna omluvil s dostatečným předstihem. Marco Sturm sice mohl přiletět, protože jeho San Jose Sharks nepostoupili do Stanley Cupu. Sturmovi ovšem skončila smlouva a hbitý útočník se po poradě s agentem rozhodl neriskovat na šampionátu zranění.

Postup Philadelphie přes Toronto v 1. kole Stanley Cupu zase vyloučil možnost startu obránce Dennise Seidenberga. Jochen Hecht z Buffala zase pozvánku Hanse Zacha odmítl kvůli očekávanému narození prvního syna. Německé mužstvo je tedy složeno převážně z borců nejvyšší německé soutěže.

Pád a postupný vzestup
Němci se poté, co si na sklonku devadesátých let sáhli na pověstné dno, znovu zabydlují mezi elitou. V roce 1998 na mistrovství světa ve Švýcarsku Němci sestoupili do B skupiny a o rok později v ní skončili dokonce až čtvrtí.

To už střídačce vládl charismatický Hans Zach, jenž nahradil Kanaďana George Kingstona, jenž nedokázal Němce v elitní skupině udržet. Zach radikálně omladil kádr. Musel se vypořádat s nedostatkem hráčů v domácí nejvyšší soutěži, jež byla přeplněná cizinci, zejména Kanaďany.

Zach ovšem nastoupil na správnou cestu, dokázal vytvořit perspektivní tým, jenž v roce 2000 v Katowicích vyhrál MS skupiny B a o rok později už Německo - jako hostitelská země šampionátu - bojovali mezi elitou.

Hans Zach před mistrovstvím světa vyhlásil, že hlavním cílem týmu je záchrana a připravoval fanoušky v zemi na nejhorší. Jenomže Němci postoupili až do čtvrtfinále, kde už nestačili na Finy, přesto ovšem překonali očekávání. Ve vzájemném souboji s Českem vydřeli ve vyprodané a bouřlivé Kölnerareně remízu 2:2, kterou až v závěru horko těžko zachraňoval Radek Dvořák. Týmový duch, poctivá obrana až destrukce slavily úspěch. Vždyť remízu uhráli Němci i proti Kanadě.

V minulé sezoně se Němci dokázali prodrat kvalifikací až do hlavního olympijského turnaje v Salt Lake City. Zde už sice na soupeře nestačili, ale i účast mezi osmi nejlepšími zeměmi světa byl pro Němce úspěchem.

Na mistrovství světa ve Švédsku pak Němci opět prošli až do čtvrtfinále, v něm ovšem podlehli 2:6 domácím Švédům. Letos jsou naši západní sousedé opět - i bez jediné zámořské posily a zraněného kapitána Stefana Ustorfa - v osmifinálové skupině a je zřejmé, že se napevno zabydleli mezi širší světovou špičkou.

Truchlivá vzpomínka na Ga-Pa
Česká reprezentace se celkově s Němci utkala dvaadvacetkrát. Z toho Češi šestnáctkrát vyhráli, dvakrát remizovali a čtyřikrát se radoval soupeř. Celkové skóre ze vzájemných duelů vyznívá 87:49 pro Česko.

Němci se výhry nad Čechy dočkali jen v přátelských zápasech v dubnu 1994 a březnu 1996, na Německém poháru 1995 a naposledy ve Světovém poháru 1996. V Garmisch-Partenkirchenu tehdy hostující tým plný hvězd totálně vyhořel a
prohra 1:7 patří k nejhorším výsledkům českých hokejových dějin.

Medailová bilance z MS: dvě stříbra a dva bronzy
K největším historickým úspěchům německého hokeje patří stříbro z mistrovství světa v roce 1930 v Berlíně, kde domácím připadl i titul evropských šampiónů. Pak ještě přibyly bronzy z MS a ZOH 1932 v Lake Placid a z MS 1934 v Itálii.

Po rozdělení země na NDR a NSR slavilo západní Německo ještě jednou stříbro, a to roku 1953 ve Švýcarsku. Po pádu Berlínské zdi Němci promarnili možnost usadit se ve světové špičce a v již zmíněném roce 1998 dokonce sestoupili z elitní skupiny.

Do medailové sbírky německého hokeje ještě patří bronz z olympiády v Insbrucku v roce 1976.

Soupiska Německa:
Brankáři:
Robert Müller (Krefeld), Alexander Jung (Düsseldorf), Oliver Jonas (Eisbären Berlín),
obránci: Jochen Molling (Hamburk), Mirko Lüdemann, Andreas Renz (oba Kolín n. R.), Jan Benda (Kazaň/Rus.), Christian Ehrhoff, Daniel Kunce (oba Krefeld), Sascha Goc (Mannheim), Stephan Retzer (Kassel),
útočníci: Tino Boos, Eduard Lewandowski, Andreas Morczinietz (všichni Kolín n. R.), Martin Reichel (Norimberk), Tobias Abstreiter (Kassel), Daniel Kreutzer (Düsseldorf), Tomáš Martinec, Klaus Kathan, Marcel Goc (všichni Mannheim), Leonard Soccio (Hannover), Sven Felski, Boris Blank (oba  Eisbären Berlín).

Reprezentační desetiletka Německa
2002: MS skupina A - 8. místo
2001: MS skupina A - 8. místo
2000: MS skupina B - 1. místo
1999: MS skupina B - 4. místo
1998: MS skupina A - 11. místo
1997: MS skupina A - 11. místo
1996: MS skupina A - 8. místo
1995: MS skupina A - 9. místo
1994: MS skupina A - 9. místo
1993: MS skupina A - 5. místo

Loňské výsledky Německa na MS:
Základní skupina
- Japonsko 9:2
- Švýcarsko 3:0
- Česko 5:4
Osmifinálová skupina
-  Kanada 1:3
- Lotyšsko 3:2
- USA 2:2
Čtrvtfinále
- Švédsko 2:6

 

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze