Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Důvody krachu se odhalují těžko

7 2004
Praha - Proč hokejisté vypadli ve čtvrtfinále mistrovství světa, když už je snad každý v zemi pomalu viděl s pohárem pro šampiony? Jak mohl tak zkušený tým ztratit vedení 2:0 nad protivníkem, který nepatřil k adeptům na medaili? Kam se poděla lehkost útočníka Havláta? Dokonce i trenéři teprve pátrají po příčinách trochu záhadného selhání mužstva ve čtvrtfinále se Spojenými státy.

Proč vypadli tak brzy?
HLASUJTE V ANKETĚ

Reprezentace skončila až pátá. Jaké důvody se nabízejí?

Havlátova viróza
Zdánlivě nevinné žaludeční problémy dočista ochromily český střelecký trumf. Zesláblé křídlo bylo jen průsvitnou siluetou dravého baviče publika v NHL. Právě takový kanonýr chyběl na levé straně první řady, aby proměňoval Jágrovy pasy.

Záludný los
Šest triumfů v úvodních skupinách znamenalo pro tým zrádnou útěchu. Ze silné ostravské poloviny turnaje totiž pro play-off nemohl dostat snadného soupeře. První opravdu těžký zápas sehrálo Česko teprve ve čtvrtfinále a nezvládlo jej.

Zranění Špačka
Klíčového beka vyřadil surový nájezd Kanaďana Morrowa. Jeho vliv v kabině a klid na ledě chyběl víc, než si člověk zvenčí dovede představit. Dal by se použít i při případném penaltovém rozstřelu.

Tlak na domácí
Představte si, že pracujete na těžkém úkolu pod bedlivým dohledem šéfů i veřejnosti. Prostě ho musíte zvládnout. Nic jiného se nečeká. Možná už chápete, že při hokejovém mistrovství to mužstvo pořadatelské země nemá lehké. Však už osmnáct let nikdo doma titul nezískal. Rovněž soubor protřelých českých veteránů jako by ve zlomových okamžicích spoutala prapodivná tíseň.

Chybějící štěstí
Věčná, leč nedefinovatelná veličina sportu. To je štěstí. Nebo smůla. Hlaváčova teč dokonale přesně zaplouvá mezi betony gólmana Vokouna. Nejen že ta nechtěná shoda okolností připravila reprezentaci o vedení. Ona ji zároveň drsně psychicky srazila.

Umění Američanů
Na tenhle fakt se nesmí zapomenout. Výtečně bruslící soupeř nedovolil favoritovi rozvinout jeho ofenzivní manévry. Kdyby vyslanci z USA lépe naložili se spoustou svých příležitostí, mohli způsobit senzaci už v normální hrací době.

Pokažené penalty
Tolikrát vynesly tým k medailím! Tentokrát zapůsobily opačně. Není to náhoda, když žádný z pěti reprezentantů nepromění nájezd. Dobrá, trenér Lener jim věřil. Ale zřejmě mohl postavit třeba Ručinského, který bravurně ovládá kličku i střelu. A měl asi vynechat utrápeného Havláta.

„Nespravedlnost“ systému
Česko šestkrát vyhrálo, jednou remizovalo, podlehlo pouze při rozstřelu, a přece skončilo na šampionátu až páté. Není to fér, napadne kdekoho. Asi to vážně není zrovna spravedlivé. Jenže každý účastník o úskalí čtvrtfinále předem ví. Na tohle se krach skutečně svádět nedá.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze