Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Dva příběhy ruských talentů: NHL zaslíbená i zapovězená

Jevgenij Malkin (vlevo) si svůj odchod do zámoří vydupal, jeho krajan Kirill Petrov má smůlu | foto: Reuters

19 2008
Oba se chtějí stát dalšími hvězdami, jako jsou Alexander Ovečkin, Jevgenij Malkin či Ilja Kovalčuk. Oba na to mají dostatek talentu. Do NHL ale zřejmě odejde jen jeden z nich - talentovaný ruský útočník Nikita Filatov. Kirill Petrov je bez šance. Jak je to možné? Rusko totiž nemá podepsanou smlouvu s NHL.
Doporučujeme Vstoupit do diskuse

Smlouvu, jejíž prodloužení letos na jaře odmítly české extraligové kluby. Rusko k ní nepřistoupilo už v roce 2005.

Do NHL nyní mohou odejít pouze hráči, kteří jsou bez smlouvy, podmínky odchodu hokejistů pod kontraktem řešila právě smlouva mezi NHL a Mezinárodní hokejovou federací.

Když ale tato dohoda neplatí, mohou do NHL zamířit jenom hráči bez platného kontraktu. Jiná cesta nevede, protože přímé jednání mezi kluby NHL a evropskými celky zase zapovídá kolektivní smlouva v NHL.

A právě na tomto bodě se rozdělí osudy dvou ruských nadějí. Oba sní o NHL, ale hrát ji bude jenom jeden: Nikita Filatov, který válel za rezervu moskevského CSKA. Talentovaný Kirill Petrov naopak bude muset zůstat v ruské Kazani, kde má smlouvu ještě na tři roky.

Filatov je volný a jeho vzkaz klubům NHL zní: "Už příští sezonu můžu naskočit do NHL."

Petrov, který byl Úřadem pro centrální skauting ohodnocen mezi Evropany jako druhý hned za Filatovem, může sdělit maximálně: "Počkejte si na mě tři roky."

Už podle toho je jasné, jakou budou mít oba talentovaní hokejisté pozici na draftu. Zatímco Filatov bude s největší pravděpodobností v první desítce, u Petrova by klub, který by si ho zvolil, hazardoval s cennou pozicí.

Neznamená to, že Petrov nebude draftovaný. Například Alexeje Čerepanova loni draftovali New York Rangers jako celkově sedmnáctého, i když věděli, že má ještě dva roky smlouvu s Omskem. Kdyby ale byl volný, jeho pozice na draftu mohla být lepší.

Petrov byl hvězdou letošního mistrovství světa hráčů do 18 let, nastřílel pět gólů, přidal sedm asistencí a byl zvolen do All Star týmu. "Chci hrát jedině v NHL," řekl podle serveru nhl.com na nedávných testech v Torontu.

Na to si ale bude muset počkat.

Namítnete, že může do Ameriky utéct podobně jako Jevgenij Malkin. Ten měl v roce 2005 smlouvu v Magnitogorsku, ale na soustředění ve Finsku zmizel a za pár dní podepsal kontrakt v Pittsburghu.

Rusové tehdy podali žádost o předběžné opatření, které Malkinovi mělo znemožnit start v NHL, ale u Federálního soudu neuspěli. Proč?

"Malkin využil mezírky v ruských zákonech. S tím už ale Petrov neuspěje, protože došlo k úpravě legislativy," vysvětluje hráčský manažer Robert Spálenka, jehož agentura spolupracuje se společností, která zastupuje Filatova.

"Jemu loni nabídli v CSKA Moskva velice lukrativní smlouvu, ale Filatov ji odmítl. Touží jedině po NHL. Odmítnout si mohl dovolit i díky tomu, že pochází z dobrých poměrů, což se o Petrovovi říct nedá," poznamenal Spálenka.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze