Dvanáct Čechů bodovalo v NHL

8 1999
N e w Y o r k - Jaromír Jágr s Robertem Langem zlomili vývoj divokého utkání se spoustou branek v New Jersey pro Pittsburgh. Dvanáct českých hokejistů v NHL vstřelilo gól nebo na něj nahrálo. Smůla však sedla na útočníka Josefa Beránka. Za faul byl vyloučen do konce utkání a oslabil tým Edmontonu, který pak v prodloužení zápasu v San Jose dostal rozhodující gól.

Osm Čechů se sešlo na ledě v divokém zápase New Jersey - Pittsburgh. Tomu utkání nic nechybělo. Vyhlášená obrana New Jersey se zbortila pod útočným náporem Pittsburghu. Za něj stříleli góly Jágr, Lang a Šlégr. Mužem zápasu byl ale ruský útočník Alexej Morozov, který dal hattrick. "Odehrál skvělý zápas, ale měl taky trochu štěstí," říkal o něm Jágr. "Dal tři góly během deseti minut. Nevím, jestli se to Mariovi Lemiuexovi někdy povedlo."

Morozovovy tři góly přinesly Pittsburghu vedení 3:1 v první třetině, ale v polovině zápasu domácí tým srovnal skóre dvěma brankami během 69 vteřin. V té chvíli Pittsburghu pomohli Jágr s Langem. Jágr vstřelil gól zápěstím z pravého kruhu, přesně trefil pravý horní růžek. Ještě před koncem druhé třetiny zvýšil vedení Lang brankou z přesilovky, Jágr nahrával.

Pro skvělou obranou proslulé New Jersey to byl neobvyklý zápas. Brankář Martin Brodeaur dokonce neudržel nervy a zezadu prásknul hokejkou do nohou soupeřova útočníka Matthew Barnabyho. "Nevím za co už by rozhodčí chtěli vylučovat do konce zápasu. Brodeaur se mě schválně snažil zranit," stěžoval si Barnaby. Brodeaur situaci zlehčoval: "Nemyslím si, že bych ho chtěl zranit. Nakonec zbytek zápasu se Barnaby smál."

Evropská legie zachránila Ottawu po katastrofálním úvodu zápasu s Bostonem. Už ve čtrnácté vteřině dostala Ottawa gól a dvakrát prohrávala o dvě branky. Jenže zásahy Bonka, Slováka Hossy a Švéda Alfredssona vývoj utkání otočily. Radek Bonk vstřelil první branku svého týmu z přesilovky a připletl se i k vítězné Hossově trefě. V další přesilovce převzal puk od obránce Reddena a zavezl puk do pásma. Protivník ho sice odstavil od puku, ale k němu se dostal Hossa. Vybruslil si před branku a rozhodl. "Nejdřív jsem chtěl přihrávat. Ale když před brankou nikdo nebyl, zkusil jsem to," vyprávěl Marián Hossa.

Obránce František Kaberle už ukazuje NHL svoje přednosti. Dvěma přihrávkami v přesilových hrách přispěl k výhře Los Angeles v Tampě Bay. "Naše góly z přesilových her soupeře zničily," řekl útočník Luc Robitaille. Los Angeles využilo čtyři přesiloky, sám Robitaille vstřelil v početní výhodě tři branky. Na gól, kterým dokončil hattrick, dostal od Kaberleho přihrávku přesně před branku.

První gól v NHL dal obránce Petr Buzek. Dosáhl toho po dlouhých útrapách. Zotavil se z těžké autohavárie a překonal i nepříjemné období v Dallasu, kde nedostával moc příležitostí. Jeho branka však jen zmírnila debakl Atlanty v zápase s Detroitem. "Naše obrana byla dnes velice slabá. Je to věc, na které musíme zapracovat," rmoutil se trenér poražených Curt Fraser.

Útočník Josef Beránek je zodpovědný za peklo, kterým v prodloužení prošli jeho spoluhráči z Edmontonu v zápase na hřišti San Jose. Beránek dvě vteřiny před koncem normální hrací doby zezadu fauloval nováčka Brada Stuarta a byl vyloučen na pět minut a do konce zápasu. Protože se v NHL od nové sezony hraje prodloužení ve čtyřech, San Jose mělo celou dobu prodloužení výhodu hru čtyř proti třem. Až do chvíle, kdy po třech a půl minutách skóroval Mike Ricci. "Byl to zápas rozhodčího," stěžoval si Bill Ranford, gólman Edmontonu. "Byla to komedie. Hrát pět minut ve třech bylo beznadějné." Ranford držel svůj tým dlouho ve hře. Ale nestačil, když vystřelil Nicklas Sundstrom, sám si pro puk dojel a přihrál volnému Riccimu. "Nevím, jak to ke mně prošlo, ale jsem rád," vyprávěl Mike Ricci.

Ottawa - Boston 4:3 (2:3, 0:0, 2:0)
Branky a asistence: 8. Bonk (Hossa, Dackel), 17. Alfredsson (Van Allen, Zamuner), 42. Alfredsson (Prospal, Kravčuk), 52. Hossa (Bonk, Redden) - 1. Thornton (DiMaio, Bourque), 6. DiMaio (Thornton), 12. Andreychuk (Heinze, Carter).
Střely na branku: 26 - 21.
Diváků: 18 500.

New Jersey - Pittsburgh 5:7 (1:3, 3:3, 1:1)
Branky a asistence: 1. Bombardir (Sýkora), 23. Holík (Gomez, McKay), 33. Arnott (Niedermayer, Němčinov), 34. Rolston (Rafalski, Gomez), 55. Brylin (Niedermayer, Němčinov) - 6. Morozov (Lang, Barnaby), 12. Morozov, 13. Morozov (Lang), 24. Šlégr (Miller, Jágr), 38. Jágr (Miller), 39. Lang (Brown, Jágr), 60. Kovaljov.
Střely na branku: 24 - 33.
Diváků: 17 507.

Philadelphia - Carolina 0:2 (0:1, 0:1, 0:0)
Branky a asistence: 5. Francis, 34. Battaglia (Francis, Kapanen).
Střely na branku: 30 - 18.
Diváků: 19 273.

Tampa Bay - Los Angeles 2:5 (2:2, 0:2, 0:1)
Branky a asistence: 2. Drulia (Burr, Kesa), 16. Sillinger (Kubina, Kesa) - 12. Galley (Stumpel, Robitaille), 12. Robitaille (Pálffy, Blake), 21. Blake (Pálffy, F. Kaberle), 38. Robitaille (Stumpel, Galley), 57. Robitaille (F. Kaberle).
Střely na branku: 28 - 28.
Diváků: 10 614.

Atlanta - Detroit 1:7 (0:3,0:0, 1:4)
Branky a asistence: 43. Buzek (Buchberger, Emerson) - 7. Yzerman (Shanahan), 12. Larionov (Yzerman, Murphy), 16. Kozlov (Murphy, Larionov), 46. Duchesne (Yzerman, Chelios), 47. Fjodorov (Brown, Holmstrom), 49. Holmstrom, 59. Brown (Holmstrom).
Střely na branku: 32 - 39.
Diváků: 18 545.

San Jose - Edmonton 3:2 po prodl. (1:0, 0:0, 1:2 - 1:0)
Branky a asistence: 11. Ricci (Sturm, Norton),  23. Nolan (Damphousse, Ragnarsson), 64. Ricci (Sundstrom, Stuart) - 24. Marchant (Poti), 27. Beránek (Hamrlík, Selivanov)
Střely na branku: 43 - 26.
Diváků: 16 301.