Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Dvě výhry nás uklidní, věří hráči Vítkovic

6 2004
Ostrava - Proč musel David Moravec odejít z Vítkovic? Bude ho někdo v brzké době následovat? Krizi, která se odehrávala v zákulisí klubu, snad zažehnaly dvě víkendové výhry. Co si o ní myslí hráči? „Během posledních tří týdnů nikdo nevěděl, co se bude dál,“ připustil Roman Šimíček. „Tlaky na nás jsou velké,“ komentoval Krayzel. „Nejsou,“ popřel jeho slova nový kapitán Kubina.

Moravcův odchod nikdo z hráčů nečekal
Vítkovice zažily během uplynulého týdne několik šoků. Největším z nich byla výměna Davida Moravce do Plzně za Petra Míku. „Nedá se říci, že by David nehrál úplně naplno. Nechtěl bych naše výkony svádět na něho. David byl nakonec nejlepším v bodování našeho týmu. Spíše se to týkalo finanční stránky.“ vyjádřil se k odchodu miláčka vítkovického publika trenér Vladimír Vůjtek.

„David byl na několika pohovorech. Najednou přišel s tím, že odchází do Plzně. Bylo to pro nás všechny velké překvapení. Nikdo to nečekal. Mohl jsem to být já či kdokoliv jiný,“ vzpomínal na oznámení Davida Moravce, že opouští tým, jeho spoluhráč Roman Šimíček.

Fanoušci tuto zprávu přijali rozpačitě a dávali najevo svůj nesouhlas. Při utkání ve Zlíně jednoznačně nejčastěji skandovali jméno nyní již plzeňského hráče Moravce. „Snažil jsem se to nevnímat,“ popsal své pocity Burger.

„Všichni mohli čekat, že to nastane. Fanoušci ho mají za ty roky v srdci. I doma to bude bouřlivé. Takový je už hokej, mohlo to padnout na kohokoliv jiného. Nikomu to nepřeji. Prošel jsem si tím sám několikrát,“ chápal rozpoložení příznivců Šimíček.

„Pro Vítkovice David odvedl obrovský kus práce. Odehrál za ně pět set zápasů. Fanoušci ho měli rádi, ale v byznysu se stává, že někoho vymění. Od diváků je to pěkné, že ho připomněli. Vítkovicím pomohl k mnoha vítězstvím,“ obšírněji se vyjádřil Pavel Kubina.

Vítězství ve Zlíně, to byla spása
„Výhry ve Zlíně si hrozně moc ceníme. Sice se jim v momentální chvíli doma příliš nedaří, ale i tak není zase tolik týmu, které tam vyhrály. Vítězství je pro nás důležité i z toho hlediska, že se o nás celý ten týden psalo všelijak,“ řekl k vítězství 5:2 Jiří Burger. „Po zápase ve Zlíně jsme mohli být všichni spokojení,“ dodal nyní již bývalý kapitán Vítkovic.

Na zimním stadionu Luďka Čajky si svoji kapitánskou premiéru odbyl Pavel Kubina. „Spokojen jsem velice. Zápas jsme dobře odehráli zezadu. Před utkáním jsem byl trošku nervózní. Na hráče, který dělá kapitána, je trošku větší tlak. Trenéři s tím za mnou přišli a pro mě je čest být kapitánem,“ popsal své dojmy.

„Byl to nejlepší zápas, který jsme během poslední doby odehráli. Plnili jsme vše, co jsme měli a to se odrazilo na naší hře. Bylo to pro nás významné vítězství,“ přisadil chválu také Roman Šimíček.

Hned druhý zápas po výměně se Vítkovice postavily proti Moravcovi, který v minulosti nosil na hrudi céčko za ostravské barvy. V bojovném, ale nepříliš pohledném utkání se Moravec se neprosadil a Vítkovice vyhrály 1:0. „Dobře bránili, dali podle mě šťastný gól, naproti tomu my jsme měli šancí minimálně na dva tři góly. Jenomže jsme je neproměnili,“ stýskal si Moravec - rozhovor s Davidem Moravcem čtěte ZDE.

Pohovory, výměna a pokuta. To vše potkalo hráče v uplynulých týdnech
Hráči Vítkovic v minulém týdnu absolvovali pohovory s vedením klubu, kde se s nimi řešil aktuální stav týmu a jejich výkony. „Kobereček? To jsou výmysly novinářů. Normálně jsme probírali situaci, ve které se Vítkovice nacházely. Všechno zveličujete. Píšete, že se hádáme, což vůbec není pravda,“ rozohnil se na toto téma Burger.

David Moravec jich také během posledních týdnů absolvoval několik. „Já jsem nebyl ani na jednom pohovoru,“ krčil rameny v současné době jeden ze dvou nejvíce kritizovaných vítkovických hráčů Krayzel.

Druhým nejčastěji skloňovaným jménem je Šimíček. „Jasně, já jsem byl na několika. Je jedno, co jsme si říkali. Hlavně se řešil můj faul na Kladně, kdy jsem dostal pokutu. Byla celkem i dost vysoká. Tu jsem zaplatil a tím to skončilo,“ popsal své promluvy s vedením.

 „Bylo nám řečeno od manažerů, že nikdo žádná jména nezveřejňoval a že je to čistě výmysl médií,“ řekl na adresu listiny hráčů, kteří by měli klub opustit Krayzel. „Já si myslím, že karty jsou dané. V současné chvíli už nemůžu nic dělat,“ pokrčil rameny nad vyhlídkou svého dalšího působení ve Vítkovicích. „Listina? Mě to nezajímá. Když to přijde, tak půjdu, když ne, tak zůstanu ve Vítkovicích. Nehodlám se tím zabývat,“ zavrtěl nesouhlasně hlavou Burger.

„Tak já netuším, zda vůbec něco takového existuje. Určitě jsem tam moje jméno v těchto souvislostech zaslechl. Ale hrál jsem v zahraničí, kde jsou výměny na denním pořádku, takže kdybych se měl zabývat tím, co píšou noviny, tak bych se asi zbláznil. Nemohl bych vůbec hrát. Je těžké na to zapomenout, ale jinak to nejde. Přiznám se, noviny nečtu,“ svěřoval se ze svých pocitů Roman Šimíček, ke kterému kritici zrovna vlídní nebyli.
 
„Změny se můžou stát komukoliv a v jakémkoliv týmu, nemusíme to být jenom my. Pokud budeme hrát tak, jak jsme hráli ve Zlíně, tak k výměnám nedojde,“ alibisticky se vyjádřil Kubina na otázku, jak jeho spoluhráči vnímají spekulace o dalších možných odchodech.


Klid však v šatně Vítkovic stále není
Jenže tolik vytoužený klid ostravští hráči pořád nemají. Moravec je pryč a nikdo neví, co bude následovat. Slib, že se žádné změny do pátečního zápasu ve Zlíně neuskuteční, vedení klubu nedodrželo. Nejhůře nynější situaci snáší útočník Luděk Krayzel, který ještě nedávno nastupoval s Jiřím Burgerem v prvním útoku. Zápas s mistrem proseděl na střídačce, nenastoupil ani v neděli v Plzni. S médii se bavit odmítá. „K tomu se nic říct nedá. Hraji špatně, tak sedím,“ zklamaně podotkl. Když už Krayzel promluvil, odpovídal v holých větách.

Během předcházejících dnů se v novinách objevovaly obsáhlé kritiky jednotlivých hráčů. „Přiznám se, že ke konci jsem noviny ani moc nečetl. Opravdu toho bylo hodně a určitě byla kritika oprávněná. Já jsem se už od středy rozhodl noviny nečíst. Házel jsem tyto problémy za hlavu,“ popisoval Burger, jak se vyrovnával s děním kolem sebe.

Navíc právě jeho se týkala první změna, která se udála v šatně. Přišel o kapitánské céčko. „Ani mě to příliš nemrzelo. My jsme si normálně sedli. Nedá se říci, že by mi ho vedení vzalo. Po vzájemné dohodě jsme došli k řešení, že kapitánem se stane Pavel Kubina. Bylo to v pohodě,“ doplnil na toto téma Burger.

Cítí se být hráči pod tlakem ze strany vedení klubu? „Je velký,“ připustil Krayzel. „Tlaky ani ne. Spíš byla špatná atmosféra. Předchozí tři týdny či čtrnáct dnů bylo vše dosti náročné. Nikdo nevěděl, co bude. Jestli budou výměny či co. Teď už se to uklidnilo, teda aspoň doufáme. Musíme tomu věřit. Nemůžeme se v tom dál šťourat, protože bychom z toho byli brzo všichni hotoví,“ popisoval dění ve Vítkovicích Šimíček. „Nejsou, jsou to spekulace médií. Neřekl bych, že nějaké tlaky na hráče byly,“ krátce se vyjádřil kapitán Kubina.

„Atmosféra je nyní výborná,“ zakončil povzbudivě Burger rozhovor o tom, jaká je nyní situace v kabině. „Je dobrá, výkon ve Zlíně byl perfektní, zvládli jsme i utkání v Plzni. Doufáme, že výkony se budou zlepšovat a zvedne se nám i sebevědomí. V předchozích zápasech jsme si příliš nevěřili,“ souhlasil s ním Pavel Kubina.

Autor:
Bodování

20

Dominik Kubalík

Plzeň

19

Tomáš Mertl

Plzeň

18

Milan Gulaš

Plzeň

Góly

14

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

8

Milan Gulaš

Plzeň

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Plzeň 14 7 3 3 1 60:31 30
2. Kometa 14 8 2 2 2 54:34 30
3. Třinec 14 8 1 2 3 44:32 28
4. Hr. Králové 14 8 1 1 4 33:24 27
5. Sparta 14 7 1 0 6 38:38 23
6. Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
7. Ml. Boleslav 14 6 0 3 5 33:30 21
8. Chomutov 14 5 2 2 5 36:37 21
9. Olomouc 15 4 3 2 6 35:45 20
10. Zlín 14 4 3 1 6 35:38 19
11. Liberec 13 5 0 0 8 23:41 15
12. Pardubice 14 4 1 1 8 30:49 15
13. Jihlava 13 3 1 2 7 30:39 13
14. Litvínov 14 2 2 1 9 22:40 11

Najdete na iDNES.czmobilní verze