Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dveře jsou otevřené i pro další, tvrdí Augusta

27 2001
Praha - Nejen ze širšího okruhu sedmatřiceti hráčů budou trenéři hokejové reprezentace vybírat konečných třiadvacet jmen pro olympijské hry v Salt Lake City. "Není to nominace uzavřená. Pokud se někomu vyvede úvod sezony, můžeme ho vzít také," upozorňuje hlavní kouč Josef Augusta. Na předběžné nominaci se shodl celý realizační tým, tedy generální manažer Ivan Hlinka a trojice trenérů Josef Augusta, Vladimír Martinec a Vladimír Růžička. Všech sedmatřicet hokejistů se sejde 24. srpna v Prostějově. Konečná nominace musí být známa do 22. prosince.Kdo je v širší nominaci?

Shodli jsme se lehce, zní od trenérů
Trenérské trio se spolu s Hlinkou sešlo dneska ráno. Radili se od půl deváté do jedenácti, přesto se na jménech bez problémů shodli. "Už před tím jsme byli ve spojení, teď jsme se dohodli lehce," přiznal Augusta. "Nominace je výsledkem práce nás všech." 

Hráči se sejdou v Prostějově na konci srpna
Se všemi vybranými hráči se poprvé a naposledy před oznámením definitivní třiadvacítky sejdou v srpnu v Prostějově. "Chceme se s kluky vidět, popovídat a hlavně se také všichni budou muset změřit, to kvůli společnému oblečení," vysvětluje asistent Vladimír Martinec. Původně se mluvilo o setkání v průběhu Zlaté hokejky v Karlových Varech, nakonec dalo vedení olympijské reprezentace přednost Prostějovu, kde se v daný termín schází Jágr Team.

Je možné, že v Evropě skončí pouze Ujčík
V současném výběru je pouze šest hráčů z extraligy, mnoho z nich navíc možná pro nadcházející sezonu také zmizí v prestižní NHL. "Ale co se dá dělat," krčí Augusta rameny. "Tak to prostě je, znovu spoustu hráčů získá zámoří." Klidně by se mohlo stát, že v Evropě zůstane pouze Viktor Ujčík, ostatní (Salfický, Čajánek, Dopita, Moravec a Procházka) by se mohli domluvit na kontraktech v NHL. "Aspoň ten Ujčík by měl zůstat," pousměje se Martinec. "Trenér Růžička s ním mluvil a on chce dál hrát ve Slavii."

Pokud se hokejistům, kteří nejsou v širší nominace, skvěle vyvede začátek nadcházející sezony, ještě se mohou do Salt Lake City dostat. To je třeba případ trojnásobného mistra světa Tomáše Vlasáka, jenž se možná jako jediný elitní forvard do výběru nedostal. "Uvidíme, jestli se s námi vůbec dostane na reprezentační akce před olympiádou," uvedl Martinec. "Švýcarská liga je totiž pro nás trochu neznámá."

Nakonec vezmeme jenom vyzkoušené hráče, přiznává Martinec
Všichni hráči se mohou ještě blýsknout na zářijovém turnaji Euro Hockey Tour ve Zlíně, potom ve Švédsku. Těsně před uzavřením olympijské nominace je navíc ještě klání v Moskvě. "Nepředpokládáme, že bychom do Salt Lake City vzali nějaké nevyzkoušené hráče. Všechny musíme znát," odmítl kouč Martinec nějaké nenadálé překvapení v konečné nominaci.

Jak to vypadá se Svobodou a Haškem?
Mezi sedmatřiceti jmény je i původně nominovaná osmička z NHL. A co obránce Petr Svoboda, jenž zápasí se zdravotními problémy? "Ivan Hlinka je s ním v kontaktu. Zatím máme dost času, uvidíme, jak na tom bude a jestli zahájí sezonu," říká Augusta. A Dominik Hašek? "Nemá cenu se bavit o jednotlivých hráčích. Důkladně sleduji média a tam on několikrát zdůraznil, že chce ještě hrát. Chce prý vyhrát nejdříve olympiádu a pak Stanley Cup," dodal hlavní kouč. "A to je pro nás docela směrodatné."

Na Škoulu jsme nemohli zapomenout
Jedinými nováčky, kteří nikdy před tím v reprezentaci nehráli, jsou obránci Martin Škoula a Tomáš Kaberle. Škoula si místo v prestižním výběru zajistil především díky letošnímu Stanley Cupu, který získal s týmem Colorado Avalanche. "Nemohli jsme na něj tedy zapomenout," zdůvodnil kouč Martinec. Na další zámořské hráče v NHL se kouč Augusta pojede osobně podívat v první polovině prosince, tam se s generálním manažerem Hlinkou dohodnou na konečné nominaci.

Autor:


Kočárky, které přežijí i dva raubíře.
Kočárky, které přežijí i dva raubíře.

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.

Najdete na iDNES.czmobilní verze