Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Dvořák je srdcem u malého syna

3 2003
Edmonton, Praha - Jen mobilní telefon pojí hokejistu Radka Dvořáka s maličkým synem a manželkou, vzdálenými osm časových pásem. Šestadvacetiletý útočník Edmonton Oilers v tomto ročníku NHL zatím nedal gól. Jenže není snadné soustředit se na hokej, když jeho myšlenky často bloudí kdesi v jižních Čechách.

Před tréninky a po utkáních se Dvořák chopí přístroje a zjišťuje novinky. "Když večer po zápase vycházím ze šatny, Irena právě po ránu vstává, aby nakrmila Adama," citoval jej ve své story deník Edmonton Journal. "Ona se drží statečně, ale stejně z jejího hlasu cítím smutek."

Prvorozený chlapec přišel na svět předčasně, skoro o tři měsíce dřív. S maminkou musí přebývat v porodnici pod dozorem lékařů. "Pro Radka to nebude vůbec žádná legrace strávit v Kanadě celou sezonu bez rodiny," řekl nedávno hráčův kamarád Jan Hlaváč, jenž působí v New York Rangers.

Dvořákovu tíseň ze samoty umocňují starosti o blízké. V září musel do Edmontonu vyrazit bez své paní, jež byla v rizikovém těhotenství. Po několika týdnech dostal od Oilers volno, aby mohl být při porodu.

Osmnáct hodin se trmácel domů, jenže posvátný okamžik nestihl. Aspoň se přesvědčil, že je vše na správné cestě. Klidnější se vrátil do Edmontonu. Další informace má však jen zprostředkované.

Nemůže pozorovat, jak se jeho potomek má k životu. Nemůže ani chytit Irenu za ruku, když potřebuje povzbudit. Adam původně vážil 900 gramů, za pět týdnů přibral na 1,5 kilogramu. Jak uvedl Edmonton Journal, srdce i plíce drobečka se vyvíjejí dobře, což tátu Dvořáka uklidňuje.

Naopak jej rozmrzely výsledky vyšetření svědčící o potížích s Adamovým levým okem. Se skličující situací však zápolí statečně.

Trenér Craig MacTavish ho chválí: "Ten kluk snad zatím vede NHL v počtu trefených tyček. Hraje usilovně a s nasazením. Je jen otázkou času, než mu to tam spadne."

Ve čtvrtek proti Columbusu zaznamenal Dvořák jen asistenci, přesto byl vyhlášen první hvězdou utkání.

Při sobotní remíze 4:4 s obávaným Detroitem si připsal další dvě nahrávky. „Já nikdy nemíval skvělé starty,“ řekl pro Edmonton Journal.

"Šance jsou, ale gól dát nemůžu." Ještě víc než na první trefu se ale Dvořák těší na shledání se dvěma milovanými lidmi: "Asi tak měsíc musí zůstat v nemocnici. Pak možná doktoři povolí, aby přiletěli za mnou. To by byla paráda!"

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze