Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Dvořák: Máme zkušený tým, tlak zvládneme

16 2004
Praha - Do Čech přiletěl ve čtvrtek jako poslední z hokejových reprezentantů. V neděli už by měl útočník Radek Dvořák nastoupit v Ostravě proti Rusku. V útoku s Prospalem a Výborným. „Vyhovujeme si. Doufám, že to bude fungovat,“ tvrdí dvojnásobný mistr světa. Tlaku, jemuž bude na šampionátu domácí tým čelit, se nebojí. „Jsme zkušení, zvládneme to.“

Jak jste zvládl dlouhé cestování z Edmontonu?
Bylo to hodně hektické. Dostat se z Edmontonu do Evropy není krátká cesta. Trochu jsem unavený, ale doufám, že se z toho na tréninku brzo dostanu. Cestovali jsme celá rodina, trvalo to asi 20 hodin.

Váš sedmiměsíční syn Adam neměl v letadle potíže?
Malý to zvládá dobře. Je narozený tady, takže letěl za mnou do Kanady a pak s ním manželka cestovala po Americe, když letěla za kamarádkama. Je zvyklý létat, spal celou cestu.

Udržoval jste se v Edmontonu v kondici?
Byl jsem se tam minulý týden asi dvakrát nebo třikrát sklouznout. Nejdřív sám a potom se známými kluky. Navíc jsem chodil na kolo, do posilovny, takže jsem se udržoval, abych tady nebyl jako začátečník. Ale jsem rád, že jsme doma a můžu se plně soustředit na hokej na mistrovství.

V útoku jste v závěru sezony válel po boku Petra Nedvěda. Bylo pro vás velké zklamání, že se klub nakonec nedostal do play-off?
Byl jsem strašně rád, že k nám Petr přišel. Tři a půl roku jsme spolu hráli v New Yorku v jedné lajně. Když ho vyměnili do Edmontonu, tak nás dali k sobě a dařilo se nám. "Méďa" nám hodně pomohl. Z posledních šestnácti zápasů jsme neprohráli. Dotáhli jsme ztrátu na play-off a pořád byli na hraně postupu. Bylo to divoké. Nakonec i proto mrzí, že se v posledním zápase rozhodlo, že v play-off nebudeme. Ale sezona ještě nekončí, je přede mnou mistrovství světa.

V neděli bystě měl hrát v Ostravě v útoku s Václavem Prospalem a s Davidem Výborným. Jste spokojen s tímto složením útoku?
Trenéři zkoušejí různé varianty a u té, která bude nejlepší, se zůstane. Když v létě hrajeme zápasy, tak nastupuju s Vencou Prospalem v lajně. Vyhovujeme si, tak doufám, že to bude fungovat.

V týmu je celá řada hvězd. Připouštíte si, že byste se nakonec nemusel dostat do konečné nominace?
Od toho to je kemp. Záleží na trenérech, ale já udělám všechno pro to, abych se do konečné nominace dostal. Nějaké zkušenosti ale mám. Za posledních pět let jsem byl na mistrovství světa dvakrát. Rád bych v mužstvu zůstal a věřím, že to vyjde.

Na domácí tým je na mistrovství světa vyvíjen obrovský tlak. Bude těžké se s ním vyrovnat?
Když jsme hráli v Německu, v Norsku nebo jinde, tak byl vždycky na domácí tým obrovský tlak. Na nás bude ještě větší. Po úspěších z minulých let na to budeme chtít navázat. V týmu máme hodně zkušených hráčů, takže věřím, že bychom to měli zvládnout.

Kolik spoluhráčů z Edmontonu bude na šampionátu?
V kanadské nominaci jsou Ryan Smyth, Eric Brewer, Shawn Horcoff. Kluci se ptali, jaká je Praha, kam by se tu dalo zajít. Říkali, že se mi ozvou.

A kdyby chtěli zajít na pivo, doporučíte jim plzeňské pivo, nebo jihočeský Budvar?
Plzeň. Budvar je sladký nektárek. Po tom druhý den moc bolí hlava (smích).

A to jste patriot? Co jste říkal a sestup Budějovic do první ligy?
Hodně se o tom napsalo v novinách, sledoval jsem to. Je to tragédie, škoda. Budějovice, tým který hrál šestnáct let nepřetržitě extraligu, najednou spadnul. Nikdo před sezonou by nečekal, že to budou oni. Ale to je život. Alespoň budou mít motivaci, aby se rychle dostali zpátky.

Kdyby byla stávka v NHL, nastoupil byste za Budějovice i v první lize?
S Vencou jsme říkali, že bychom tam rádi hráli, ale uvidíme, jak to všechno bude se stávkou. Chvilku se říká, že bude, pak že zase nebude. Teď je před námi mistrovství, takže to nemá smysl řešit.

Útočník Radek Dvořák na tréninku hokejové reprezentace.Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?
Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?

Tragický případ z minulého týdne nejspíš pohne českými zákony o pěstounské péči.

Najdete na iDNES.czmobilní verze