Dvořák pomohl Edmontonu k cenným bodům

16 2003
Edmonton - Útočník Radek Dvořák vstřelil svůj první gól v dresu Edmontonu Oilers, zároveň přidal první asistenci a pomohl tak týmu zdolat rivala Dallas Stars 4:3. Oilers získali důležité dva body pro postup do play off. Jejich největší pronásledovatel Nashville Predators navzdory 33 zákrokům Tomáše Vokouna podlehl St.Louis 0:1. Zajímavého kousku dosáhl jiný český brankář, Roman Turek z Calgary. Ten si dnes ve druhém utkání po sobě připsal asistenci.

Už ve druhém zápase po úterní výměně z New York Rangers se Radek Dvořák prosadil.

"Konečně jsem včera spal pořádně," řekl. "Toto byl zápas, který jsem potřeboval. Hodně bruslení a hodně střelby."

Táborský rodák ve 22. minutě vyrovnával na 1:1. Nebyla to nijak pohledná situace. Obránce Jason Smith nahodil puk z levé strany, a ten se ve skrumáži od Dvořáka odrazil do branky.

"Nebyl to hezký gól, ale já ho beru. Odrazilo se mi to od prsou a pomalu přejelo přes brankovou čáru."

Edmonton získal Dvořáka z New Yorku Rangers v úterý, protože se domnívá, že rychlý a dynamický styl, který tým předvádí je přesně jeho šálkem čaje.

"První polovina sezony se mi nepovedla. Jsem rád, že jsem dostal novou příležitost a že můžu pomoci."

Dvořák má k Edmontonu blízký vztah. Právě v tomto městě se v roce 1995 konal draft, ve kterém si ho Florida vybrala z celkového 10. místa.

"Toto je moje město," řekl Dvořák deníku Edmonton Sun. "Jsem nadšený. Led je tu perkfektní, daleko víc se tu bruslí než ve Východní konferenci."

V utkání mezi tradičními rivaly se dobře uvedl také druhý hráč, kterého Oilers získali v rámci přestupové uzávěrky; Brad Isbister. Ten také vstřelil gól, navíc ve druhé třetině se popral s obráncem Phillipem Boucherem a rozdal několik mohutných bodyčeků.

"Vím, že tyhle dva týmy mají mezi sebou vypjaté vztahy," řekl Isbister. "Čekal jsem fyzicky náročný zápas."

Rivalita pramení z toho, že ve čtyřech z posledních pěti let na sebe kluby narazily v play off. Letos se situace navíc vyvíjí tak, že by se série Dallas-Edmonton mohla znovu opakovat.

Dallas stále vede Západní konferenci o jeden bod před Detroitem. Edmonton je osmý se čtyřbodovou ztrátou na sedmý Anaheim. Do konce základní části zbývá odehrát zhruba deset zápasů.

Tabulka Konferencí

Kdo si situaci zkomplikoval...

Nashville, který se ještě nedávno dotáhl na rozdíl tří bodů od Edmontonu, dnes v noci prohrál se St.Louis 0:1 a na postup ztrácí bodů už osm. Predators sice vyslali na branku Chrise Osgooda 35 střel, ale čím dál tím jasněji se ukazuje, že bez zraněných útočníků Davida Legwanda a Andrease Johanssona, jakožto obránce Andyho Delmorea chybí spolehlivá koncovka.

Scottu Walkerovi
se sice podařilo dostat se zvukem závěrečné sirény puk do sítě, ale rozhodčí po shlédnutí záznamu branku vyloučili. "Chyběla nám jedna desetina vteřiny," kroutil hlavou trenér Barry Trotz. Jeho tým z posledních čtyř zápasů uhrál jediný bod, zatímco Edmonton čtyři.

Brankář Tomáš Vokoun pochytal 33 střel, Osgood slavil shutout hned při svém debutu za Blues. Ti ho získali v úterý z New York Islanders také v rámci přestupové uzávěrky.

Městské derby mezi New York Rangers a New Jersey Devils zvládl lépe druhý jmenovaný tým, který zvítězilk 3:1. Patrik Eliáš vstřelil branku a na jednu přihrál. Devils vítězstvím získali v tabulce tolik bodů, že už je nemůže nikdo vyřadit z play off.

Rangers naopak stále ztrácí osm bodů na osmé Islanders, ale mají o dva odehrané zápasy navíc. Porážka byla zřejmě zasloužená, "Jezdci" vystřelili na brankáře Martina Brodeura jen sedmnáctkrát, zatímco soupeř pálil na Mikea Dunhama osmatřicetkrát.

"Nejjednoduší by bylo prostě říct: ´Nebyl to dobrý výkon," řekl kapitán Rangers Mark Messier. "Mělo to hodně co do činění s perfektní hrou New Jersey, ale zároveň to mělo samozřejmě hodně co do činění s námi samotnými. Máme si co vyčítat."

....a kdo si pomohl.

Kromě New Jersey má postup do play off zajištěný také Philadelphia, která dnes porazila Pittsburgh 4:1.

Jednalo se o jednoznačný zápas. Bezzubí Penguins, kteří nevyhráli už 11 zápasů v řadě, vyslali jen 14 střel, zatímco Flyers stříleli čtyřiatřicetkrát. Dvě branky v přesilové hře zaznamenal Jeremy Roenick. Brankáře Romana Čechmánka zaskočila jen střela bývalého hráče "Letců" Guillaumea Lefebvrea ze 12. minuty.

Oba tým se ve zbytku základní části setkají ještě třikrát.

Phoenix zdolal Anaheim 4:2. O zisku dvou nesmírně důležitých bodů rozhodla už první třetina, kterou Coyotes vyhráli 3:0 po dvou brankách Ladislava Nagyho a jedné Briana Savage. Brankář Sean Burke pochytal 26 střel. Phoenix dokonce přeskočil Nashville a díky vyššímu počtu vítězných zápasů je nyní devátý. Na Edmonton také ale ztrácí ještě osm bodů.

Islanders porazili lídra Východní konference Ottawu 5:2 a to dokonce na jejím ledě. Na otázku, kdo adekvátně nahradí Chrise Osgooda, který byl vyměněn do St.Louis, odpověděl Garth Snow, jenž předvedl 31 zákroků. Zajišťující branku na 5:1 vstřelil v 52. minutě obránce Roman Hamrlík. To už v brance Ottawy stál Martin Prusek, který musel vystřídat Patricka Lalimea ve 33. minutě po čtyřech inkasovaných gólech.

Ze sítě nejistoty také snad definitivně utekl Boston, jenž porazil Floridu 4:1. O výsledku rozhodl rychlý závěr, kdy mezi 47. a 59. minutou Bruins vstřelili tři branky.

Souboj titánů

Obrovskou sledovanost vykazuje pokaždé střet Detroitu a Colorada, dvou supersilných tmýů ze Západní konference, mezi kterými jiskří nemalá nevraživost. Dnešní duel vyhrál Detroit 5:3. Útočník Brett Hull vstřelil 709. gól ve své kariéře, čímž se posunul v historických tabulkách na 5. místo před Mikea Gartnera.

Osmatřicetiletý Hull by mohl během příštích let s přehledem přeskočit ještě čtvrtého Phila Esposita (717 branek), třetího Marcella Dionnea (731), a kdo ví, třeba i druhého Gordieho Howea (801).

"Když máte vedle sebe hráče, jací hrají v tomto týmu, je to hračka," řekl Hull.

Jednu asistenci si v zápase připsal i útočník Colorada Milan Hejduk.

Belfour zastavil Vancouver

Brankář Toronta Eddie Belfour pochytal všech 23 střel v utkání s Vancouverem a pomohl k hubené výhře 1:0. Vynikající byl 37-letý brankář především během divoké přesilové hry Canucks ve druhé části, kdy postupně zlikvidoval šance Todda Bertuzziho, Markuse Näslunda a Brendana Morrisona, jinými slovy druhého nejlepšího útoku v NHL.

Rozhodující branku vstřelil na druhé straně ve 40. minutě Owen Nolan, také při přesilové hře.

Další nuly

Výsledkem 0:0 skončil zápas dvou týmů, které se víceméně s play off už rozloučily- Caroliny a Los Angeles. Brankář domácích Hurricanes Kevin Weekes pochytal 23 střel, hostující Cristobal Huet jich zlikvidoval 30.

Poslední tým Západní konference Columbus Blue Jackets pak překvapivě vyrukoval na tým s jednou z nejlepších obran Minnesotu Wild a zdolal jí výsledkem 5:0. Jednu asistenci si připsal i Jaroslav Špaček. 24 úspěšných zákroků ukázal Marc Denis. Všechny góly padly během první třetiny do sítě Mannyho Fernandeze. Druhý brankář Dwayne Roloson ve zbytku utkání vychytal také pomylsnou nulu, když nepustil žádný ze 20 pokusů.

Sobotní výsledky:

Boston - Florida 4:1 (1:0, 0:1, 3:0)
Branky: 18. Axelsson, 47. Girard, 55. Knuble, 59. Lapointe - 22. Nilson. Střely na branku: 33:25. Diváci: 15.576.

Detroit - Colorado 5:3 (1:2, 3:0, 1:1)
Branky: 6. Dacjuk, 29. Shanahan, 34. Fjodorov, 38. Larionov, 46. Hull - 14. Reinprecht, 18. Blake, 52. Morris (Hejduk). Střely na branku: 38:24. Diváci: 20.058.

New Jersey - New York Rangers 3:1 (0:0, 1:0, 2:1)
Branky: 24. Eliáš, 42. Rheaume (Eliáš), 45. Stevens - 45. Barnaby. Střely na branku: 38:17. Diváci: 19.040.

Pittsburgh - Philadelphia 1:4 (1:0, 0:3, 0:1)
Branky: 12. G. Lefebvre - 32. a 36. Roenick, 22. LeClair, 45. M. Murray. Střely na branku: 14:34. Diváci: 17.032.

Atlanta - Buffalo 5:3 (0:1, 3:1, 2:1)
Branky: 23. Bartečko, 29. Heatley, 39. Kovalčuk, 56. Vjačeslav Kozlov, 60. M. Savard - 11. Kotalík, 37. Connolly, 43. Pyatt. Střely na branku: 24:39. Diváci: 15.327.

Carolina - Los Angeles 0:0 po prodl.
Střely na branku: 30:23. Diváci: 16.017.

Columbus - Minnesota 5:0 (5:0, 0:0, 0:0)
Branky: 1. a 19. Cassels (na první Špaček), 7. Sillinger, 14. Ling, 20. Whitney. Střely na branku: 32:24. Diváci: 18.136.

Montreal - Tampa Bay 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)
Branky: 29. Bulis - 35. Svitov, 51. Clymer. Střely na branku: 24:24. Diváci: 21.273.

Ottawa - New York Islanders 2:5 (1:2, 0:2:, 1:1)
Branky: 14. Smolinski, 58. Marián Hossa - 18. a 33. Weinhandl, 12. Scatchard, 32. Jašin, 52. Hamrlík. Střely na branku: 33:24. Diváci: 18.349.

Vancouver - Toronto 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)
Branka: 40. Nolan. Střely na branku: 23:23. Diváci: 18.514.

Nashville - St. Louis 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)
Branka: 56. Stillman. Střely na branku: 35:33. Diváci: 17.113.

Phoenix - Anaheim 4:2 (3:0, 0:1, 1:1)
Branky: 7. a 16. Nagy, 5. B. Savage, 60. Doan - 30. Krog, 43. Leclerc. Střely na branku: 24:28. Diváci: 14.451.

Edmonton - Dallas 4:3 (0:1, 2:1, 2:1)
Branky: 22. Dvořák, 25. Isbister (Dvořák), 51. Horcoff, 52. Moreau - 6. a 52. Arnott, 25. Barnes. Střely na branku: 30:27. Diváci: 16.839.

San Jose - Calgary 3:2 (0:1, 2:1, 1:0)
Branky: 21. Marleau, 35. McCauley, 46. V. Damphousse - 6. Nichol, 24. Iginla (Turek). Střely na branku: 28:34. Diváci: 17.496.

Útočník Ottawy Radek Bonk v šanci před gólmanem New York Islanders Garthem Snowem.

Montrealský Jan Bulis ujiždí brankáři Tampy Bay Nikolaji Chabibulinovi.

Gólman New York Islanders Garth Snow se spolu s jedním z obránců snaží zmařit šanci Martina Havláta.

Montrealský útočník Donald Audette se ocitl v presu hráčů Tampy Bay Nikolaje Chabibulina (vlevo) a Coryho Sariche.

Jako dostihovou překážku překonává Mark Parrish z New York Islanders hokejku ottawského Chrise Phillipse.

Vancouverský Brad May si tvrdě vyšlápl na slovenského obránce Toronta Róberta Švehlu.