Americký hokejista Dylan Larkin (vpravo) se snaží vymanit ze sevření Gergo...

Americký hokejista Dylan Larkin (vpravo) se snaží vymanit ze sevření Gergo Nagye z Maďarska. | foto: AP

Americká naděje Dylan. Hrát proti němu nebude sranda, varuje Pastrňák

  • 0
Věk je jen číslo, na ledě rozhoduje um. Proto dnes pozor na 19letého Dylana Larkina, velkou naději amerického hokejového týmu.

Před prvním zápasem v NHL byl prý tolik nervózní, že si utáhl tkaničky na bruslích tak silně, až málem necítil nohy. Jenže Dylan Larkin není muž, kterého to rozhází. Tedy muž; spíš kluk, mladík, teenager - vždyť je mu stále 19 let.

Ale umí tak, že datum v rodném listě mnoho neznamená.

„Je předčasné tvrdit, že jednou spasí Red Wings. Ale každopádně je to největší naděje, jakou klub má,“ napsal list Detroit Free Press.

Larkin vletěl do NHL sice s utaženými bruslemi, ale o to ladnějším krokem. V premiérové sezoně dal 23 gólů a jako první nováček Detroitu od časů Stevea Yzermana byl povolán na Utkání hvězd, kde zase vylepšil rekord v rychlosti bruslení.

Americký hokejista Dylan Larkin (vlevo) v souboji o puk s Christianem Ehrhoffem z Německa.

V play-off si sice připsal jen jednu trefu, ale líčil: „Každý zápas mi dal tunu zkušeností. Tohle mi do budoucna hodně pomůže.“

A v tempu pokračuje i na světovém šampionátu jako momentálně nejproduktivnější muž USA. Spolu se zázračným teenagerem Matthewsem, s nímž na závěr skupiny nastoupil v útoku, představují zásadní hrozbu. „Výborný bruslař. Hrát proti němu nebude žádná sranda,“ říká jeho vrstevník David Pastrňák.

Larkina si v Detroitu oblíbili už předem, neboť je rodákem ze státu Michigan, pro Red Wings je tím pádem srdcovou záležitostí.

Ale jen za místo narození by těžko dostal takovou šanci.

On-line

Sledujte čtvrtfinále s USA v podrobné on-line reportáži.

„Celou sezonu patřil k našim lepším útočníkům. Zasloužil si svůj prostor na ledě,“ řekl kouč Jeff Blashill, jenž ocenil, jak se Larkin rozvíjí vedle hrajících legend typu Henrika Zetterberga či Pavla Dacjuka: „Od obou se učí ony drobné triky: jak si pokrýt puk, jak s ním manipulovat... Však to tihle dva umí jako málokdo v NHL.“

Larkin sice v letošní tvrdé konkurenci neprošel do tria kandidátů na nováčka sezony, zato si jej v předstihu vybrali na Světový pohár do úvodní šestnáctky Týmu Severní Ameriky do 23 let. Loni jej jako čerstvě plnoletého vzali také na světový šampionát do Prahy, kde oslavil bronz (v duelu o něj zdolal Česko).

Gólová radost trojice z Detroitu. Zleva: Jonathan Ericsson , Dylan Larkin a Danny DeKeyser.

I Larkin je důkazem, jak Detroit umí pracovat s daní za úspěch v podobě toho, že už čtvrtstoletí neustále postupuje do bojů o Stanley Cup - a tím pádem ztrácí elitní místa pro výběr na draftu. Red Wings si umějí skvěle vybrat i ve druhé stovce, na Larkinovu výjimečnost ukazuje to, že byl už (či až?) číslem 15, tedy první volbou.

Proč, to mimo jiné nastiňuje Blashill: „Od našich mladíků chceme jednu věc, která se váže už k mému působení na farmě v Grand Rapids. Nechceme vychovávat jen dobré hokejisty, ale především vítěze. Vítězové se rvou na obou stranách hřiště, každý večer se obětují, každý den trénují s neuvěřitelným nasazením. A Dylan je v tomhle směru zcela příkladný.“

Proto platí, že se Česko musí mít na pozoru. Jestliže hokejový Dylan zahraje tak, jak umí, bude čtvrtfinále s Amerikou mnohem těžší.