Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Moskevské Dynamo v dluzích. Klub vyhlásil bankrot a vyhnul se placení

Alexandr Ovečkin si během výluky v roce 2012 zahrál za mateřské Dynamo. | foto: Reuters

28 2017
Kolem nepředvídatelné telenovely s názvem KHL je rušno i v letních měsících. Tentokrát je středem pozornosti tradiční klub Dynamo Moskva, jenž po uplynulé sezoně vykázal dluh 2 miliardy rublů (téměř 750 milionů korun). Šéfové klubu si se svízelnou situací poradili po svém. Vyhlásili bankrot, čímž se zbavili povinnosti částku uhradit.

Vedení ligy následně prohlásilo všechny členy prvního mužstva i záložního celku z Balašichy za volné hráče a tým vítězů Gagarinova poháru z let 2012 a 2013 tak zanikl. Ovšem ne na dlouho...

Krátce poté založila organizace VFSO („Ruská národní tělocvičně-sportovní společnost“), které patřila i velká část původního Dynama, nový hokejový klub se stejným názvem. Pod touto značkou podepsalo vedení už přes 20 hráčů, momentálně se mužstvo připravuje na sezonu v KHL na turnaji v běloruském Minsku.

Jenže co s dluhem? Zhruba třetinu částky tvoří nevyplacené hráčské mzdy, které se k hráčům nedostávaly v posledních třech měsících minulé sezony. V ní přitom skončil jeden ze tří týmů z hlavního města třetí ve své konferenci. V play-off pak nestačil ve čtvrtfinále na pozdějšího šampiona z Petrohradu.

Odpadlíci z KHL

Přehled týmů, které z finančních důvodů opustily KHL (od r. 2008)

Chimik Voskresensk (2009)

HK MVD (2010)

Lada Togliatti (2010, obnoven)

Lev Poprad (2012)

Lev Praha (2014)

Spartak Moskva (2014, obnoven)

Atlant Mytišči (2015)

Medveščak Záhřeb (2017)

VFSO se však zodpovědnosti zříká. Podle ní stojí za zmatky ve finančních věcech klubu především manažer Andrej Safronov, který vedl mužstvo také v poslední sezoně. Na rázného funkcionáře nevzpomíná v dobrém ani český útočník Lukáš Kašpar, jehož chtěl nechat Safronov během působení v Dynamu oholit a ostříhat.

S vyjádřením VFSO ale nejsou spokojení například bývalí hráči týmu, kteří se podepsali pod otevřený dopis, v němž nabízejí svou verzi celé kauzy. „Klub měl k dispozici dostatek finančních prostředků, ovšem ústřední rada VFSO zabránila tomu, aby šly peníze ke sportovcům,“ stojí v dopise, pod nějž se podepsali i bývalí reprezentanti Vladimir Myškin, Alexandr Malcev nebo Vladimir Golikov. Narážejí tak na to, že by k podobné situaci nemělo vůbec dojít, jelikož je hlavním sponzorem klubu prosperující banka VTB.

Veteráni týmu také tvrdí, že hlavním záměrem VFSO bylo dovést moskevské Dynamo k bankrotu, aby mohla organizace následně vytvořit nový tým, jehož by byla stoprocentním vlastníkem. Přesně v takové situaci se nyní klub nachází. Vyšetřování se už ujaly ruské protikorupční jednotky, které provedly na začátku června razii v kancelářích klubu.

Překoná Ovečkinův mateřský klub krizi?

Sami hokejisté podali hromadný podnět k přezkoumání dluhů ve věci nevyplacených mezd. „Situace se nemění. S ostatními spoluhráči jsme předali materiály k inspekci, další rozhodnutí už jsou v rukou státu,“ prohlásil brankář týmu Alexandr Jerjomenko.

Sám gólman se budoucnosti v „nové“ organizaci nebojí, na začátku července podepsal s Dynamem dvouletý kontrakt. V klubu budou pokračovat například i trojnásobný mistr světa Ilja Nikulin nebo finský obránce Juuso Hietanen. Na soupisce pro příští sezonu zatím nefiguruje žádný český hokejista.

Ať už přetahovaná o miliardy rublů skončí jakkoli, bude Dynamo, mateřský klub hvězdného Alexandra Ovečkina, s největší pravděpodobností v KHL pokračovat. Případ ovšem znovu poukázal na nestálé ekonomické prostředí Kontinentální ligy, která se sice rozrůstá, zároveň však týmy stejnou rychlostí také ztrácí.

Své o tom vědí i čeští fanoušci, Lev Praha se po dvou letech v soutěži probojoval až do finále, přesto majitelům nezbývaly peníze na pokračování v úspěšně započaté misi. O dva roky déle vydržel v KHL chorvatský Medveščak Záhřeb, jenž se ale na podzim vrátí do rakouské EBEL ligy.

Ani tradičním ruským celkům, podobně jako Dynamu, se finanční svízele nevyhýbají. Další moskevský celek Spartak musel dokonce celý ročník 2014/15 vynechat, po jednoleté pauze se ale do nejvyšší ruské soutěže vrátil. Liga uvažuje o tom, že po sezoně 2017/18 sníží počet účastníků z finančních důvodů z 29 na 24.

Autor:


Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNOLOG ÚDRŽBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze