Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V EBEL se nosí rozhovory přímo z ledu. Nemůžeš? Nadechni se a pojď na to

Lubomír Štach ze Znojma | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

7 2016
Zní to trochu jako sportovní sci-fi. V přerušené hře přeskočí mantinel reportér s mikrofonem, ze střídačky si vyžádá hokejistu a přímo na hrací ploše udělá rychlý rozhovor. „Myslím, že je fajn, když lidé slyší pocity hráče, s čím jde na led,“ přemýšlí nahlas znojemský obránce Lubomír Štach.

V české extralize těžko uvěřitelná scéna je v EBEL rutinou. Orli ve finále mezinárodní ligy válčí se Salcburkem. Při úterní vítězné kanonádě 7:3, díky které se Znojmo ujalo vedení v sérii 2:1 na zápasy, zažil 29letý Štach poprvé i nevšední interview.

„Měl jsem za sebou delší střídání. Lapal jsem po dechu, ale zavolal na mě reportér, který stojí mezi střídačkami. Deset patnáct sekund jsem se vydýchal, pak jsem řekl dvě tři věty a šlo se hrát dál,“ popisuje zadák Orlů. „Člověk ani sám nezaregistruje, co říká.“

Ačkoli samotné interview trvá v komerční pauze pár desítek vteřin, celému přenosu z EBEL, který připravuje rakouská televize ServusTV, předchází pečlivá příprava.

„Mají spoustu moderních technologií, zápas zabezpečuje štáb čítající okolo šedesáti lidí,“ popisuje tiskový manažer Orlů Lukáš Peroutka. „V klubu si tipujeme a křížkujeme hráče, kteří jsou schopní komunikovat v cizím jazyce.“

I proto šel při třetí finálové partii před kameru právě výborný angličtinář Štach, jenž strávil dvě sezony v zámořských juniorkách. „O rozhovoru jsem věděl už před zápasem,“ přibližuje vsetínský odchovanec.

Po reportérovi pokukoval už ve druhé třetině, ale jeho chvíle přišla až v závěrečném dějství. „Někdy člověk nemá náladu na mluvení, ale zrovna jsme vedli o tři góly, takže to bylo v pohodě,“ usměje se Štach.

Stanice ServusTV, kterou financuje nápojový gigant RedBull, využívá i další vymoženosti vtahující diváky přímo do děje. Zatímco v extralize Česká televize při zápase připíná mikrofony pouze rozhodčím, v EBEL miniaturní zařízení mají na sobě i samotní hráči.

Druhé finále s ním odehrál znojemský bek Jan Lattner. Diváci tak slyšeli, jak klíčový zadák Orlů hecuje spoluhráče, pošťuchuje se se soupeři nebo si brouká na předzápasovém rozbruslení. „Televize nám vždy několik dní předem napíše, jakého hráče si vybrala. My jim obratem odpovídáme, zda s tím dotyčný souhlasí,“ popisuje Peroutka.

Největší zájem budí ve znojemském dresu bek André Lakos. „Jeho výkony na ledě jsou hodně viditelné,“ uznává Štach.

Důvod je však logicky i jiný... „V Rakousku je známá persona, u většiny z nás je problém jazyková bariéra,“ ví Štach.

Z rakouského matadora Lakose se tak při televizních zápasech stává v nadsázce mluvčí týmu. Má to ale i nevýhodu. „V jednom zápase měl jít na rozhovor, ale střídání předtím dostal sekeru, takže si musel ledovat ruku. Reportér tak musel půlminutový šot na ledě odvykládat sám,“ vypráví Peroutka.

Živé vstupy přímo od hrací plochy jsou k vidění i při přenosech ze slavné NHL, pro většinu českých hráčů ve Znojmě je ale televizní drobnohled novinka. „Ale nevadí mi to, naopak mně to přijde hodně zajímavé,“ poznamenává Štach.

Za bedlivého dozoru kamer se Orli představí i v pátek. V 19.40 se ve Znojmě rozehraje čtvrtý finálový zápas série a Jihomoravané věří, že si zajistí mečbol. Zároveň se těší na natřískaný zimák. „Snad lidé naplní i schody. My na oplátku musíme vyhrát,“ zavelel na klubovém webu obránce Lattner.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze