Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čeští hokejisté konečně zvítězili. Ve Varech porazili Rusko 3:0

Český útočník Tomáš Zohorna se odvážně vrhá mezi ruské obránce. | foto: Reuters

5 2015
Trvalo to déle, než by si fanoušci přáli. Ale přece to přišlo. Čeští hokejisté slaví v sezoně domácího mistrovství světa první výhru. V Karlových Varech porazili v rámci Euro Hockey Tour Rusko 3:0.

I když se utkali Češi s Rusy, na začátku utkání byl nejoslavovanějším hráčem Němec. Reprezentační obránce Ondřej Němec totiž nastoupil ke 100. utkání v dresu národního týmu. Karlovarská aréna mu bouřlivě aplaudovala, vždyť Němec se v tomhle městě odrazil do velkého hokeje.

Nevraživost mezi oběma národy občas byla patrná na tribunách, na ledě se hokejisté tradičně pošťuchovali. Někteří fanoušci dokonce pískali do ruské hymny, karlovarští příznivci rozvinuli transparent s nápisem „Zabili jste vlčí smečku“. Nechyběl ani nezbytný přepis do azbuky. Naráželi tak na nucený konec karlovarských juniorů v MHL proto, že ruští šéfové nedodrželi finační garance.

A v závěru vše vygradovalo bitkou mezi Timkinem a Kleslou, po které fanoušci skandovali „Ruský svi..“

Fotogalerie

Nejlepší pomstu však přichystali čeští hokejisté. Ke klidu pomohl rychlý gól - v čase 2:55 přihrál Vondrka zpoza branky Petru Koukalovi, který si chvíli počkal a zápěstím zamířil přesně.

Domácí vyvíjeli větší aktivitu směrem dopředu, ale Rusové hrozili z nebezpečných protiútoků. Čeští obránci je mnohdy těžko chytali. A tak musel zakročit sebejistý brankář Alexander Salák.

Největší šanci měl na svědomí Anton Glinkin, který se řítil na českého gólmana sám. Salák jeho střelu vyrazil betonem. Pak si však Glinkin šel sednout na trestnou lavici a Češi si vytvořili velký tlak. Radek Smoleňák tečoval puk těsně vedle tyčky.

Pokračoval svižný hokej a v polovině duelu Růžičkův tým zasadil soupeři rozhodující údery. Rusy načala spolupráce nejstaršího a nejmladšího reprezentanta. Ručinský sebral puk v rohu, zvedl hlavu a přihrál mezi kruhy volnému Dominiku Simonovi. Český mladík zápěstím neomylně skóroval, veteránovi pak uctivě poděkoval a Ručinský jej otcovsky poklepal po helmě. Oba hráče dělí 23 let.

Za necelé tři minuty Češi zvýšili na 3:0. Michal Vondrka dostal dlouhou přihrávku do jízdy od obránce Kempného a i když byl tísněn, vystřelil nad beton ruského brankáře.

Nadšení diváci rozjeli mexickou vlnu, tribuny skákaly v rytmu pokřiku „Kdo neskáče, není Čech“. Ve třetí třetině ocenili výkon brankáře Saláka. „Saša! Saša!“ neslo se stadionem.

Pravděpodobná jednička českého týmu na mistrovství světa v pohodě zlikvidovala i ruské šance při dvou vyloučeních beka Zámorského. Pak měl problémy s výstrojí, nechal si utáhnout popruhy na pravém betonu. Ale i tenhle kuriózní moment Salák přečkal a má velký podíl na první české výhře v sezoně.

Další utkání se sehraje hokejová reprezentace v sobotu od 13 hodin ve vyprodané O2 areně. A světový šampionát bude zase o pár dní blíž...

Česko - Rusko 3:0

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži

Branky a nahrávky: 3. Koukal (Vondrka, Gulaš), 33. Simon (Ručinský), 35. Vondrka (Kempný). Rozhodčí: Björk, Sjöqvist (oba Švéd.) - Lhotský, Suchánek. Vyloučení: 3:3, navíc Klesla 5 min. a do konce utkání - Timkin 5 min. Bez využití. Třetiny: 1:0, 2:0, 0:0. Diváci: 5985 (vyprodáno).

Česko: Salák - Němec, Kolář II, Nakládal, Klesla, Zámorský, Čáslava, Ševc, Kempný - Simon, Sobotka, Ručinský - Adamský, Novotný, Smoleňák - Radil, T. Zohorna, Zaťovič - Gulaš, Koukal, Vondrka. Trenéři: Vladimír Růžička, Ondřej Weissmann a Jaroslav Špaček.

Rusko: Šaryčenkov - Višněvskij, Kiselevič, Ožiganov, Jakovlev, Grigorjev, Chafizullin, Gavrikov, Koledov - An. Popov, Loktionov, Glinkin - Sošnikov, Al. Popov, Kugryšev - Slepyšev, Tkačev, Lazarev - Timkin, Andronov, Fiščenko. Trenér: Oleg Znarok.







Najdete na iDNES.cz



mobilní verze