Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Eliáš a Zacha váleli. Co čeká české duo v New Jersey dál?

Radost hokejistů New Jersey po gólu Patrika Eliáše (druhý zleva) do sítě Toronta. S gratulací spěchá i Pavel Zacha (zády). | foto: AP

11 2016
Těžko mohlo být tohle duo kontrastnější. Patrik Eliáš: ve 40 letech druhý nejstarší hokejista v NHL hned za Jágrem, bilance 1 240 zápasů a 1 025 bodů, všechny za New Jersey Devils, což z něj činí legendu klubu. Pavel Zacha: v 19 letech naskočil do premiéry v nejslavnější lize. Půjdou-li věci ideálním směrem, mohl by být budoucností Devils.

„Myslím, že jsme si to oba užili. Pro Pavla bylo zábavné hrát se mnou a pro mě zase nastupovat s ním,“ usmíval se Eliáš.

Tak rozdílní, přesto spolu a s báječnou bilancí: Eliáš 1+2, Zacha 0+2. Pro nováčka šlo o první body vůbec, vytrvalec Eliáš se jimi naopak možná loučil s NHL, neboť se jeho tým nedostal do play-off, o Stanley Cup budou hrát jiní.

„Kam teď? Pojedu domů, za svýma holkama,“ těšil se Eliáš na manželku a dcery. „Je tu reálná možnost, že už nebudu hrát. Nebo nebudu hrát za Devils. Uvidíme, promluvím si s těmi správnými lidmi.“

Mohlo to být docela symbolické předávání stráží v klubu, v němž se Eliáš stal symbolem věrnosti. Veterána tuto sezonu trápilo zdraví, přesto stihl aspoň její závěr. Ať už to byla rozlučka s fanoušky, či ještě nějaké duely přijdou, dodal mu večer ohromnou dávku energie: „Cítil jsem se mnohem líp, než jsem čekal; neměl jsem žádné problémy. Počkejme, co přinese léto.“

Fotogalerie

U Eliáše mohlo jít o velkolepou rozlučku a i Zacha byl svým způsobem odměněn: za to, jak si vedl v juniorské soutěži, se dočkal premiéry.

„Moc jsem toho nenaspal, jak jsem byl natěšený,“ přiznal. „Před buly jsem se koukl na tribuny, před takovou návštěvou jsem ještě nehrál. Naší lajně se dařilo, vyhráli jsme, byla to týmová práce. Jsem šťastný.“

I u 19letého Zachy, jenž úvodním duelem v NHL dotáhl snahu svého otce vychovávat již z batolete vrcholového sportovce, bude klíčové léto; s Eliášem mají podobný osud.

Zacha se bude pokoušet dobýt pevné místo u Devils. Ukázat, proč si jej loni vybrali jako číslo 6 draftu; jednou mohl být součástí osy týmu.

Už bez Eliáše? Ještě s ním? „Mohl to být jeho poslední zápas, ale snad ne. Jsem na něj hrdý. Je neuvěřitelné hrát v takovém věku jako on,“ uvedl český mladík a Eliáš mu vysekl poklonu, že mu vzájemná spolupráce připomínala slavné časy, kdy za New Jersey válel s jiným krajanem Petrem Sýkorou.

Byla by to hezká story pro příští sezonu: další rok pro arcivěrného „ďábla“ Eliáše a pro Zachu možnost učit se od ideálního mentora.

Ukáže se však až v létě. Mohou zůstat oba - anebo klidně ani jeden.Najdete na iDNES.czmobilní verze