Eliáš nahrál na tři branky New Jersey

Washington - New Jersey: bránící Jágr - JÁGR BRÁNÍ. Jaromír Jagr z Washingtonu (vlevo) se snaží pomoci svému gólmanovi Olafu Kolzigovi před atakem Jaye Pandolfa z New Jersey. | foto: Reuters

6 2003
Washington - Patrik Eliáš asistoval u tří branek New Jersey Devils, které v utkání s Washington Capitals vstřelil americký útočník John Madden. Eliáš se posunul do jeho formace poté, co se zranil Rus Sergej Brylin. Devils zvítězili 4:1. Jaromír Jágr, který ve středu vstřelil svou 500. branku, asistoval u jediného gólu Capitals, který vstřelil ve 25. minutě Mikael Nylander. Nováček Aleš Hemský z Edmontonu vstřelil v zápase s Anaheimem v 51. minutě vítězný gól na 2:1, svůj třetí gól v NHL. Jedinou přesnou trefu Anaheimu vyslal ve 30. minutě při přesilové hře Petr Sýkora.

Trenér New Jersey Pat Burns se po utkání rozčiloval.

Vadí mu, že na jeho tým veřejnost nahlíží jako na defensivně orientovaný.

Že novináři styl hry přirovnávají k Devils z roku 1995, kdy tým tehdy vedený trenérem Jacquesem Lemairem získal Stanley Cup propracovanou hrou na past ve středním pásmu.

Pravda, Devils jsou s 98 inkasovanými góly nejlépe bránícím týmem v NHL. Jejich brankář Martin Brodeur prožívá vynikající sezonu a žádný z jejich útočníků zatím nevstřelil víc než 20 branek.

Ale tým z bažin na jih od New Yorku v posledních třech zápasech vstřelil třináct branek, zatímco pustil jen tři.

"Vstřelili jsme čtyři góly dneska, čtyři branky včera. Dalších pět těsně před Utkáním hvězd, tak co máme dělat víc ?," lamentoval Burns.

Devils nyní zkrátka hrají jako tým, který zvládá obě herní činnosti. V posledních čtrnácti zápasech pokaždé bodovali a dotáhli se v tabulce Východní konference se 73 body na Ottawa Senators, která v posledních dvou měsících suverénně držela první příčku.

Eliáš se v utkání proti Washingtonu posunul po bok autora tří branek Johna Maddena poté, co ruský útočník Sergej Brylin utrpěl ve střetu se třemi protihráči zranění, jež se patrně ukáže být zlomeninou zápěstí.

Madden, vítěz ceny pro nejlépe bránícího útočníka z roku 2001, rozhodně nepatří mezi nejlepší střelce týmu. Příchod tvořivého Eliáše dal jeho hře ale náboj. Madden se dvakrát trefil ze samostatného nájezdu a jednou do prázdné branky.

Vítězný gól přišel po chybě Jaromíra Jágra, který při hře čtyři na čtyři ledabyle nahrával ve středním pásmu. Devils zachytili jeho pas a dostali se do přečíslení tři na jednoho.

"Udělal jsem chybu a oni ji potrestali, mají až moc dobrý tým " řekl Jágr, jenž asistoval u jediné branky "Caps".

Jágr byl celý zápas střežený dobře. "Stavěli jsme na tom, že ho uhlídáme," řekl brankář Brodeur. "Jágr v poslední době doslova pustošil jednoho soupeře za druhým a my jsme se proti tomu chtěli pojistit. Hráli jsme na něj dobře, hlavně náš kapitán Scott Stevens."

Hemský přinesl Edmontonu dva body

Nováček Aleš Hemský vsítil v 51. minutě vítězný gól Edmontonu, který doma porazil Anaheim 2:1. Byla to jeho třetí úspěšná trefa v zámořské kariéře. Pardubický odchovanec se dostal k puku, který se k němu odrazil poté, co obrana Anaheimu zblokovala střelu jeho spoluhráče Ansona Cartera.

Hemský bez rozmyšlení do kotouče udeřil a propálil brankáře J-S Giguerea.

Za Mighty Ducks vstřelil jediný gól ve 30. minutě při přesilové hře Petr Sýkora, pro něhož to byl 19. gól v sezoně.

Ottawa zdolala Rangers

Ottawa dokázala vyhrát na ledě New York Rangers 5:3, i když se musela obejít bez produktivní formace Magnus Arvedson- Marián Hossa- Petr Ščastlivyj. Senators tak odvrátili čtvrtou prohru v řadě, což by pro ně znamenalo nejdelší neúspěšnou šňůru v sezóně.

Naopak Rangers prohráli popáté za sebou a zůstávají na posledním místě Atlantické divize. V zápase s Ottawou dopláceli "Jezdci" na nedisciplinovanost, během první a druhé třetiny hráli šestkrát za sebou v oslabení a z celkových sedmi početních nevýhod třikrát inkasovali.

"Jedna věc je ubránit oslabení a druhá zamezit tomu, abychom v oslabení hráli," řekl newyorský střední útočník Eric Lindros. "Kolektivně, jako tým, jsme v tomhle ohledu neodvedli příliš dobrou práci."

Po gólu si za Rangers připsali Bobby Holík s Petrem Nedvědem, asistenci zaznamenal Radek Dvořák; za vítězné "Senátory" jednou skóroval Radek Bonk a dvě asistence přidal obránce Karel Rachůnek.

Columbus smazal tříbrankovou ztrátu

Gól a asistenci zaznamenal David Výborný v dresu Columbusu, který uhrál bod za remízu 4:4 doma s Vancouverem, přestože prohrával už 1:4.

Výborný nejprve vyrovnal na 1:1 poté, co gólman Canucks Peter Skudra nezvládl rozehrávku a Andrew Cassels předložil puk českému hráči před opuštěnou branku; poté zařídil vyrovnání na 4:4, když asistoval u gólu obránce Darrena van Impeho ve vlastním oslabení.

Krátce

Stejnou bilanci jako Výborný, tedy 1+1, měl i Robert Reichel, jenž přispěl k jasnému vítězství Toronta na Floridě v poměru 6:0. Jednu branku Maple Leafs vstřelil také Tomáš Kaberle.

Obránce Filip Kuba vstřelil ve 24. minutě zápasu s Chicagem úvodní gól Minnesoty. O tři minuty později zajistil vítězný gól Wes Walz; Wild zvítězili 2:1.

Josef Vašíček z Caroliny pouze snižoval ve 48. minutě skóre utkání se San Jose na 2:5. Hurricanes nakonec prohráli 2:6 a nezvítězili v jedenácti z posledních dvanácti střetnutí. Útočník Jaroslav Svoboda, který se vrátil z farmy v Lowellu, asistoval u obou gólů účastníka posledního finále Stanley Cupu.

Středeční výsledky:

New York Rangers - Ottawa 3:5 (2:1, 1:2, 0:2)
Branky: 10. Holík, 18. Nedvěd (Dvořák), 39. Lindros - 26. a 49. White (na obě Rachůnek), 8. Redden, 23. Bonk, 60. Alfredsson. Střely na branku: 29:23. Diváci: 18.200.

Washington - New Jersey 1:4 (0:0, 1:2, 0:2)
Branky: 25. Nylander (Jágr) - 37., 47. a 60. Madden (na všechny Eliáš), 30. Stevenson (Bicek). Střely na branku: 28:39. Diváci: 14.336.

Columbus - Vancouver 4:4 po prodl. (1:1, 2:3, 1:0 - 0:0)
Branky: 18. Výborný, 39. Wright, 40. Sillinger, 58. Van Impe (Výborný) - 10. Klatt, 23. Bertuzzi, 27. S. Salo, 31. Linden. Střely na branku: 28:40. Diváci: 17.106.

Florida - Toronto 0:6 (0:1, 0:3, 0:2)
Branky: 20. Reichel, 21. Sundin, 22. Belak (Reichel), 25. T. Kaberle, 51. Corson, 58. Lumme. Střely na branku: 33:27. Diváci: 13.944.

Minnesota - Chicago 2:1 (0:0, 2:1, 0:0)
Branky: 24. Kuba, 27. Walz - 34. Calder. Střely na branku: 25:22. Diváci: 18.568.

Dallas - St. Louis 2:2 po prodl. (0:2, 1:0, 1:0 - 0:0)
Branky: 25. Modano, 59. Guerin - 9. Drake, 18. Tkachuk. Střely na branku: 29:24. Diváci: 18.532.

Edmonton - Anaheim 2:1 (0:0, 0:1, 2:0)
Branky: 49. Pisani, 51. Hemský - 30. Sýkora. Střely na branku: 24:26. Diváci: 16.839.

San Jose - Carolina 6:2 (3:1, 1:0, 2:1)
Branky: 3. Cheechoo, 11. Stuart, 16. Thornton, 39. Damphouse, 44. Rathje, 49. Marchment - 5. Adams (Svoboda), 48. Vašíček (Svoboda). Střely na branku: 30:29. Diváci: 17.108.

Los Angeles - Phoenix 4:3 (2:1, 1:1, 1:1)
Branky: 5. Heinze, 16. Frolov, 33. Schneider, 57. Rasmussen - 13. Abid, 39. Briere, 60. Langkow. Střely na branku: 29:34. Diváci: 16.649.