Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Eliáš není o moc slabší než Schwarzenegger

2 2001
Praha - Před rokem pózoval s jednou bednou. Tentokrát se objektivy fotoreportérů vrhly na dvě, přesto se hokejový útočník Patrik Eliáš vracel ze zámoří za méně pompézních ovací. Ani v jedné z nich totiž nebyl slovutný Stanley Cup, vysněný klenot. "Druhý den po porážce to na mě sedlo, ani jsem zklamáním nemohl mluvit," vzpomínal kanonýr New Jersey na porážku s Coloradem. Pak si ale s pohlednou přítelkyní odjel odpočinout na Bahamy, teď už se na letišti v Praze usmíval. Poplácával psa Devoneho, v miniaturní bedničce si ještě přivezl kocoura Sebastiana.

Individuální stránka? Jsem nadmíru spokojený
"Někdo si přiveze rodinku, my máme s sebou zvířátka," smála se blonďatá Yvonne, když se před televizními kamerami objala s přítelem Patrikem. Ten si poté v blýskavém červeném tričku sedl před novináře a rozpovídal se o uplynulé sezoně. "Po individuální stránce jsem nadmíru spokojený, nemůžu si stěžovat," hlásil pětadvacetiletý útočník. "Překonal jsem klubový i osobní rekord. Těžko to mohlo být lepší." V základní části se vyšvihl až na třetí místo v kanadském bodování NHL, během 82 zápasů posbíral 96 bodů za 40 gólů a 56 asistencí.

Ale ten Stanley Cup...
Spolu s centrem Colorada Joe Sakikem vévodil i uznávané statistice plusových bodů, získal jich úctyhodných 45. Jenže pak šikovný útočník stočí řeč ke Stanley Cupu a rázem z něj vyzáří rozpačitost. "Proklouzlo nám to mezi prsty," povzdychne si. Tým New Jersey padl až v sedmém rozhodujícím zápase, to hodně bolelo. "Ne každý ze spoluhráčů do toho asi nechal na ledě všechno, tak se nedá uspět," přiznal Eliáš. "Avalanche nás proto ve dvou posledních utkáních normálně přehráli."

Bezprostředně po zápase, vyčerpaný a schvácený, na žádné velké přemýšlení neměl dost sil. Sedlo to na něj až druhý den, když se probudil. "To jsem nemohl ani mluvit, bylo to hrozné," povídal hokejista. "Neúspěch v sedmém zápase? To je ten nejhorší pocit..." Stejně ho trpká zkušenost může i vnitřně posílit, člověk pozná, jaké je to prohrát. "Takže to bylo vlastně i k něčemu dobré," připustil.

Schwarzenegger nebyl o moc silnější
Potom s přítelkyní odjeli na šest dní na Bahamské ostrovy, povalovali se na pláži. "Super relaxace, moc jsem to potřeboval," pochvaloval si. Ráno jezdil na kole, odpoledne zaskočil do posilovny. "A hádejte, koho jsem tam potkal," smál se Eliáš. "Arnolda Schwarzeneggra!" Známý svalovec je prý třikrát větší, přesto při posilování neměl moc navrch. "No vždyť už je docela starý, ne?"

Agent Winter mi nebyl schopen zajistit dobrou smlouvu
Po šesti letech skončil spolupráci s vlivným agentem Richem Wintrem. "Nějak to neklapalo," vysvětloval Eliáš. Spokojený nebyl především se smlouvou, na rozdíl od dalších elitních útočníků si vydělává "směšné" peníze. Ročně dostává necelých 700 tisíc dolarů, ostatní borci se stejným střeleckým potenciálem mají zaručeno kolem sedmi milionů. Těší se na příští rok, kdy mu vyprší kontrakt. Novou smlouvu, konečně s pořádným příjmem, by mu měl vyjednat agent Gandler, k němuž přešel.

"Věřím si. Vím, že na dobrý hokej mám a chci za to být i dobře odměněn. Proto jsem se obklopil lidmi, kterým můžu důvěřovat," říká Eliáš. "Můj současný zástupce bydlí pět minut ode mě. Je důležité, aby mně byl stále k dispozici." Příští sezonu musí odehrát ještě za stávající peníze, přesto nebude dělat žádné vylomeniny. "Třeba jako že bych nenastoupil na kemp, to ne. Jsem rozhodnutý normálně hrát, ostatní by mě ublížilo."

S Petrem Sýkorou se zlepšilo kamarádství i mimo led
Má totiž před sebou možná nejdůležitější sezony kariéry. Pokud udrží skvělé tempo, rozhodně si vyjedná pohádkový příjem. V hlavě se už mu navíc honí myšlenky o olympiádě v Salt Lake City. Tam pojede s kamarádem Petrem Sýkorou, s kterým v NHL tvoří možná nejúdernější duo. "Jsem rád, že se zlepšilo i naše přátelství mimo led," oddychl si. A jakého centra by si na olympiádě přáli mezi sebe? "Nejspíš někoho dobře fyzicky vybaveného, kdo umí dát puk. Ale necháme to na trenérech...," usmívá se forvard.

Eliáš a turbulence?
Na ruzyňském letišti se objevil s dvouhodinovým zpožděním, kromě toho si prožil další muka. "Nejsem moc velký fanda létání. Tedy vlastně vůbec žádný...," spustil. "A my jsme tři hodiny prolétávali turbulence. To bylo něco, konečně doma."  Potom převzal klíčky od bílého sportovního vozu Chrysler, jenž bude mít během léta k dispozici.

Patrik Eliáš přiletěl v doprovodu své přítelkyně.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze