Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Eliáš se setkal s prezidentem Bushem

29 2003
Washington - Za velkou čest považuje český hokejista Patrik Eliáš šanci, že si mohl v pondělí potřást rukou a americkým prezidentem Georgem Bushem. Tým New Jersey Devils jako poslední vítěz Stanleyova poháru totiž tradičně slavili triumf v Růžové zahradě Bílého domu ve Washingtonu. Na akci přišli nejen hráči i jejich manželky.

"Pro kluka z České republiky to byla velká pocta, potřást si s ním rukou a vyfotit se s ním v tom nejslavnějším úřadě na světě," řekl Eliáš českým novinářům poté, co ho Bush s ostatními hráči a jejich manželkami pozval do proslulé Oválné pracovny.

Americký prezident ocenil vítězný tým nejen jako sportovce, ale i jako příklad pro mladé lidi i za jejich charitativní a osvětovou činnost. "Ta výhra stála hodně úsilí, také spoustu ran a vidím, že i pár vyražených zubů," řekl se Bush, když pózoval s obráncem Colinem Whitem, jehož proslavil jeho bezzubý úsměv.

Prezident si podal ruku se všemi hráči, včetně Eliáše, stojícího trochu v pozadí.

Bush dostal od "Ďáblů" dres se svým jménem a číslem jedna na zádech. Stejný přebíral v roce 1995 tehdejší prezident Bill Clinton, a tak přišla řeč i na jejich srovnání. Kapitán týmu Scott Stevens použil přirovnání k jejich zařazení do týmu.

Clinton by prý vzhledem ke své postavě mohl být obránce, zatímco v Bushovi vidí středního útočníka.

Slavnosti, jíž vévodil vedle Bushova řečnického pultíku Stanleyův pohár, se zúčastnilo několik desítek hostů včetně manželek a přítelkyň hráčů.

Do Oválené pracovny se hráči dostali téměř jako "na zavolanou". Bush byl již na cestě zpět ke svým povinnostem u dveří kanceláře, když se zastavil a zvolal: "Tak chlapci, nechcete se podívat dovnitř? Tak pojďte a vezměte s sebou manželky."

Uvnitř pak pohovořil o její historii, ale i o tom, jak do ní vybírali koberec a pracovní stůl. "Trochu nám povyprávěl i o tom, jak se řídí stát. Pár věcí, které asi moc lidí nezažilo," řekl brankář Martin Brodeur.

"Je to skvělý zážitek a jsem rád, že nám hokej dává takovéhle možnosti," dodal Eliáš.

Autor:


Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
Najdete na iDNES.czmobilní verze