Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Eliáš v NHL září, ale také zuří

5 2004
East Rutherford - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Chodbou od kabiny kráčí hokejista Patrik Eliáš zpátky ke kluzišti. Hlasatel v aréně ho vyhlašuje druhou hvězdou právě dokončeného zápasu s Ottawou. Český útočník na kluzišti vybruslí krátkou smyčku a zvednutou holí děkuje obecenstvu za aplaus. Krásným gólem pomohl k vítězství 2:1.

Zamíchal pukem před brankářem a zvedl ho k tyči. Diváci buráceli. Ovšem když se pak Eliáš před halou posadí do svého mercedesu, lomcuje jím hněv.

„Vždyť já skoro pořád seděl, skoro mě nepustil na led!“ zlobil se na kouče Pata Burnse, přísného a dost nevrlého muže.

„Zase na nás celou dobu řval. On je strašně negativní.“ Eliáš patří k nejlepším forvardům v NHL, přezdívají mu „Mr. Overtime“ pro jeho schopnost rozhodovat napínavé partie v prodloužení. Jasně vede pořadí produktivity Devils s 42 body (20+22).

Pod despotickým Burnsem však trpí. Proti Ottawě odehrál jen patnáct a půl minuty, kdežto třeba Jaromír Jágr v New York Rangers dostává o deset minut víc.

Vaše potíže s bývalým policistou Burnsem jsou nekonečné, že?
Ten mi dává! Přitom nedávno jsme měli pár zraněných a on mě potřeboval. Nechával mě hrát ve dvou lajnách. Vypadalo to, že mi věří.

Budete si někde stěžovat? Nervujete se?
Chvilku počkám, pak možná zajdu za manažerem. Ale jinak se moc nerozčiluju. Spoluhráč Igor Larionov teď naučil celý tým pít víno. Je to znalec. A já? Co jsem začal s vínem, nic mě nerozhází! (smích)

Hádáte se s Burnsem?
Měli jsme scénu hned na začátku sezony. Po zápase mě strhal před všema v šatně. Už jsem ho měl v tu chvíli dost a vyjel jsem po něm taky.

Pořád se mu nelíbí vaše tvořivé sklony?
Občas se snažím něco vymyslet a třeba to nevyjde. On mě sjede. Já to vím, ale to je můj styl. Nemůžu to jenom pořád primitivně nastřelovat a mydlit u mantinelu.

Asi z vás chce vychovat nesobeckého vůdce, podle zámořského vzoru, ne?
On tvrdí, že pracovitost v devadesáti procentech případů porazí talent. Po tom výstupu se to na chvíli zlepšilo. Domluvil mu taky náš generální manažer. Trenér snad pochopil, že ho nezklamu, když potřebujeme dát gól. Začal jsem si věřit.

Už jste dal v tomhle ročníku čtyři branky v prodloužení, čímž jste vyrovnal rekord NHL. Nedávno jste znemožnil beky a gólmana Columbusu troufalou akcí v oslabení. Zrovna v tomhle se projevuje vaše sebevědomí?
Když vám to tam párkrát padne, víc si dovolíte. Ale nehraju na krásu. Gól má pořád stejnou cenu.

Bývalý reprezentant a kouč Jaroslav Holík vás vedle kanonýra Milana Hejduka považuje za momentálně nejlepšího českého hokejistu. Cítíte se vážně tak dobře?
Asi úplně nejlíp za celou kariéru, i když zrovna teď mám vztek.

Na třetí místo v bodování celé NHL jako před třemi lety se ale nyní nedostanete, že?
Tady to vážně nejde. Záleží na času, který vám kouč na ledě dá. A taky na spoluhráčích a stylu, jakým mužstvo hraje. My moc gólů nedáváme.

Jak byte sestavil žebříček nejlepších Čechů v současné NHL vy?
První by určitě byl Milan Hejduk. Skvělý je letos gólman Tomáš Vokoun. Úžasnou sezonu má i Robert Lang, i když se mu tým ve Washingtonu rozpadá. Asi taky odejde. Tajně si přeju, aby se dostal sem k nám.

Že by váš šetřivý manažer vzal hráče s takovým platem?
Pět milionů za rok je dost. Ale nám by se šikovný pravák tak hodil...

Kam podle vás mezi českými vyslanci do NHL patří Jaromír Jágr?
Jarda je stálice. Lidi ho můžou kritizovat, ale on je i tak pořád na špičce bodování. Nikdo si neuvědomuje, jak je těžké vydržet tam tak dlouho!

Jak strávíte nadcházející přestávku při utkání hvězd?
Plánoval jsem, že pojedu se známými do Jižní Karolíny na golf. Ale musel jsem se taky optat přítelkyně. Takže nakonec jedeme asi čtyři hodiny odtud kamsi na hory. Ale já lyžovat nebudu, podle smlouvy to mám zakázané, nebudu riskovat.

A co chystáte na prázdniny? Máte rád fotbal, vyrazíte na mistrovství Evropy do Portugalska?
Už teď se na to strašně těším. Chystáme se tam asi v osmi s Martinem Havlátem, Romanem Hamrlíkem, Mariánem Hossou... Údajně už máme zarezervované lístky.

Poletíte, nebo pojedete po silnici?
Chtěli jsme si pronajmout obytný autobus. To by byla jízda! Jenže zatím jsme na internetu nic nenašli. Poptáme se v Německu.

Máte nějaké VIP vstupenky, nebo půjdete mezi fanoušky „do kotle“?
Jasně, že do kotle. Budeme řvát jako šílenci... (smích)

Autor:


Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
Najdete na iDNES.czmobilní verze