Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Epidemie zrušila šampionát hokejistek

30 2003
Mistrovství světa hokejistek se ruší. Důvodem je epidemie nebezpečné nové formy zápalu plic. Šampionát měl být zahájen třetího dubna v Pekingu, ale právě v Číně se akutním syndromem dýchacích cest nakazilo nejvíce lidí. "Rozhodli jsme se tak po konzultaci se šéfem lékařské komise Markem Aubrym a dalším odborníky," řekl předseda Mezinárodní hokejové federace Rene Fasel. "Zdraví sportovců musí být vždy na prvním místě, a to už jsme nemohli zaručit," dodal Fasel. Federace zvažuje, zda šampionát zruší úplně, nebo přeloží jinam.

Původně hokejová federace chtěla šampionát uskutečnit podle plánu, protože Peking nebyl epidemií tohoto závažného druhu akutního respiračního onemocnění bezprostředně zasažen.

"Situace se ale v posledních dnech drasticky změnila k horšímu a po dalších konzultacích jsme se rozhodli, že zrušit nebo přesunout šampionát je jediné možné zodpovědné řešení," řekl Fasel.
 
V pátek odložily svou cestu do Číny olympijské vítězky a obhájkyně titulu z Kanady, vyčkávat se rozhodly i reprezentantky Spojených států a Finska. Do Pekingu už naopak dorazily hokejistky Švýcarska, Švédska, Ruska a Německa.

Čínské úřady oznámily, že se v zemi nakazilo novou formou zápalu plic, který se projevuje vysokými horečkami, dýchacími problémy a kašlem, více než 800 lidí. Po celém světě už bylo nemocí zasaženo přes 1600 osob, několik případů se objevilo i v Evropě. Na epidemii zemřelo již 57 lidí.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze