Nashville

Nashville | foto: ČTK

Erat vítězným gólem umazal trefu Langa

• 3
Chicago - Hokejisté Nashvillu potvrdili nárůst formy také na ledě Chicaga, odkud si odvážejí výhru 5:2. O pátý dvoubodový zisk Predators z posledních šesti startů se rozdílovou brankou zasloužil český útočník Martin Erat. V dresu poražených Blackhawks zkorigoval skóre svou šestou trefou sezony veterán Robert Lang.

Pro prvního brankáře Nashvillu Chrise Masona byla vychytaná výhra nad Chicagem prvním úspěchem po úvodních dvou duelech sezony.

Jednatřicetiletý rodák z kanadského Red Deer, jenž převzal roli elitního gólmana Predators po odchodu českého reprezentanta Tomáše Vokouna, tak ukončil své sedmizápasové čekání.

"Je to skvělý pocit, ale jde pouze o jeden zápas," řekl skromně Mason, jehož v posledních utkáních vytlačil na střídačku ve formě chytající nováček Dan Ellis.

"Mace (Chris Mason) už tu výhru potřeboval. Jsme rádi, že se dočkal," pochválil svého spoluhráče útočník David Legwand, autor první branky střetnutí.

Nashville po Legwandově zásahu otevřel skóre už ve 2. minutě. V čase 3:21 navíc zvýšil na 2:0 talentovaný ruský forvard Alexandr Radulov, jemuž v přesilové hře nabil střílenou přihrávkou obránce Marek Židlický.

Raketový nástup hostujícího mužstva zbrzdilo až snížení z hole Roberta Langa. Zkušený veterán vsítil svou šestou branku sezony po souhře s mladíky Patrickem Kanem a Jonathanem Toewsem během dvojnásobné přesilovky.

Těsně před prvním odchodem do kabin ovšem navrátil Nashvillu dvougólové vedení Martin Erat. Český reprezentační útočník pohotovou dorážkou střely J. P. Dumonta zakončil přečíslení 3 na 2.

Prostřední dvacetiminutovku vyplnila pouze jediná branková situace, pod níž se podepsal domácí Yanic Perreault. Šestatřicetiletý centr, jenž v ročníku 2005/06 oblékal právě dres Predators, snížením vrátil Chicago zpět do hry.

Už po necelých pěti minutách hry v třetí třetině ale utlumil naděje domácích na bodový zisk tvrdou střelou útočník Jordin Tootoo. V poslední minutě navíc zásahem do prázdné klece zvýšil na 5:2 Jason Arnott.

Pascal Leclaire vychytal už 5. nulu

Který z gólmanů v úvodu sezony dominuje NHL? Nikoliv Roberto Luongo, Martin Brodeur, Dominik Hašek či Miikka Kiprusoff, ale sedmadvacetiletý Pascal Leclaire - jednička hokejistů Columbusu.

Čtyřiadvacetiletý kanadský brankář se naposledy blýskl jednadvaceti zákroky proti pokusům St. Louis a mohl se radovat z vítězství 3:0 a zároveň své páté vychytané nuly v sezoně.

"Daří se prostě všem. Klíčem bylo, že jsme nedali elitním hráčům soupeře prostor v přesilových hrách," vyzdvihl výkon celého týmu Leclaire.

Blue Jackets svou gólovou produkci rozdělili rovnoměrně mezi všechny třetiny. V té první se před brankářem Hannu Toivonenem prosadil Manny Malhotra. Na 2:0 zvyšoval v čase 38:09 střelec Rick Nash, jenž si mezi kruhy zpracoval přihrávku Nikolaje Žerděva a střelou švihem napnul síť podruhé. Závěrečná dvacetiminutovka pak nabídla gól Jasona Chimery, který se prosadil po střele od levého mantinelu. Přihrávku si připsal také obránce Jan Hejda.

Ottawa zdolala Boston i v odvetě

Vítězná série Ottawy pokračuje i po dvojzápase s hokejisty Bostonu. Finalisté posledního Stanley Cupu tak zvítězili už posedmé v řadě a celkově ve dvanáctém z dosavadních třinácti startů.

Na sobotní těsnou výhru 3:2 z domácího ledu Senators v bostonské TD Banknorth Garden navázali úspěchem po samostatných nájezdech. Po normální hrací době se oba celky díky zásahům Chucka Kobasewa a Antoinea Vermettea rozešly za smírného stavu 1:1.

V penaltovém rozstřelu pak Antoine Vermette zopakoval svou trefu ze základní hrací doby a společně s kapitánem Danielem Alfredssonem se stal jediným úspěšným exekutorem, když domácí Chuck Kobasew a Phil Kessel branku Martina Gerbera přestřelili.

Boston, jehož vedení před zápasem odeslalo českého útočníka Davida Krejčího na farmu do Providence, tak padl už počtvrté z posledních šesti zápasů.

Výsledky:

Columbus - St. Louis 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
16. Malhotra, 39. Nash, 53. Chimera (Hejda). Střely na branku: 25:21. Diváci: 13 254.

Chicago - Nashville 2:5 (1:3, 1:0, 0:2)
10. Lang, 30. Perreault - 2. Legwand, 4. Radulov (Židlický), 19. Erat, 45. Tootoo, 60. Arnott. Střely na branku: 32:19. Diváci: 12 086.

Boston - Ottawa 1:2 po sam. nájezdech (1:0, 0:0, 0:1 - 0:0)
5. Kobasew - 45. Vermette, rozh. nájezd Alfredsson. Střely na branku: 22:36. Diváci: 10 087.