Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Evropa bude moc napřed, obává se Gretzky

27 2001
Praha - Mocná zámořská NHL opět poroučí evropskému hokeji. Asociace hráčů NHL si vymohla, že předběžné výběry hráčů pro olympijské hry v Salt Lake City se nemohou sejít na společné akci déle než na dva dny. Hájí se tím, že zámoří by bylo znevýhodněno. Američané a Kanaďané si nyní užívají léta. Prázdniny jsou pro ně svaté, nechtějí být rušeni, ani když jde o olympiádu. Čeští a evropští hokejisté z NHL už dávno trénují a putují po exhibičních utkáních. Běžně se scházejí hráči z NHL nominovaní na olympiádu. Zámoří se hrozí, že se sehrají.

"Evropa bude napřed," stěžoval si Wayne Gretzky, generální manažer kanadské hokejové reprezentace.

Místo aby si Gretzky vyšlápl na asociaci, která ho tolik omezila, obula se naopak NHL do evropského hokeje. "Když nemůžeme trénovat my, vy také nebudete!" Za porušení dohody mezi svazy, mezinárodní hokejovou federací IIHF a NHL, hrozí pokuta 100 tisíc dolarů.

Kvůli této dohodě se málem nehrálo utkání Jágr Teamu v Moskvě. Nezáleželo na tom, že jde o charitativní zápas. Sejde se příliš mnoho hráčů z předběžné nominace.

"Naši kluci jsou zvyklí v létě trénovat. My přece nemůžeme za to, že si Kanaďané a Američané nejsou schopni sehnat svoje hráče," říká Marián Jelínek, trenér Jágr Teamu.

Asociace hráčů NHL se v zámoří zdá všemocná. O své ovečky se stará dokonale. Přípravný kemp pro olympijský tým se původně neměl konat vůbec. Zámořští hokejisté by se sešli až těsně před olympiádou.

Jenže tlak na severoamerický hokej je obrovský. Po americkém fiasku a čtvrtém místě Kanaďanů v Naganu se v domácím prostředí očekává víc.

Aspoň jeden z týmů musí být ve finále, jinak klesne sledovanost hokeje, televizní společnosti odstoupí od vysílání a dojde ke stávce hráčů NHL v roce 2003.

A tak hráčská asociace slevila. Reprezentačním trenérům dovolila sezvat hráče na dva dny. Teď Wayne Gretzky i americký kouč Herb Brooks láteří, že dva dny jsou málo. "Maximálně hráčům řekneme, co si mají zabalit. Stihnou se jen seznámit," tvrdí Gretzky.

Jenže dohoda už je uzavřena.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze