Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Evropané nechtějí diktát z NHL

8 2003
Stockholm - Evropa se rozhodla trochu vzepřít tlaku zámoří před Světovým pohárem. Další ročník turnaje elitních hokejových reprezentací se hraje příští rok a zástupci evropských celků se dohodli, že , že nepřistoupí na velice brzké oznámení soupisek a diktát o počtu hráčů z NHL. Ve Stockholmu to oznámil generální ředitel reprezentace a šéf marketingové komise českého svazu Zbyněk Kusý. "Je velká pravděpodobnost, že první utkání proti Švédsku odehrajeme doma. Model by měl být stejný jako v roce 1996, takže potom budeme hrát ve Finsku a v Německu," řekl Kusý.

Ve Světovém poháru se bude hrát v základních skupinách stejným způsobem jako při prvním ročníku. Evropskou skupinu tedy budou tvořit Česká republika, Finsko, Švédsko a Německo, zámořskou pak Kanada, USA, Rusko a Slovensko.

Během letošního světového šampionátu ve Finsku má být podoba Světového poháru dotažena do konce. "Budou tam doladěn způsob nominace hráčů a všichni z Evropy jsme se dohodli, že nominace bude plně v kompetenci jednotlivých svazů," podotkl Kusý.

"Zatím není rozhodnuto ani o tom, jestli bude čtvrtfinále v Evropě," pokračoval Kusý. Zázemí dějišť v Evropě by si měli prohlédnout zástupci NHL. "My musíme udělat přesnou kalkulaci, neboť náklady na pořádání zápasu budou vysoké. K nám by měli přijet lidé z NHL v polovině prosince," dodal.

Zástupci NHL a Hráčské asociace NHLPA se zúčastní jednání o konečné podobě Světového poháru až na MS ve Finsku. Členové Mezinárodní hokejové federace (IIHF) budou s nimi chtít otevřít otázku vzájemné smlouvy o transferech hráčů do zámoří, která vyprší před sezonou 2004/05.

"Částky za odchody hráčů do zámoří jsou absolutně neadekvátní, protože se o výchovu hráčů stará z osmdesáti či devadesáti procent mateřský klub. Je však nepřehledná situace, protože v té době hrozí v zámoří výluka," podotkl Kusý k faktu, že vyprší kontrakt mezi NHL a NHLPA. Majitelé klubů NHL se budou snažit srazit rostoucí platy hráčů a hrozí tak přerušení soutěže.

Při výluce může být pro hokejový trh volných na šest set hráčů. "Bude se řešit, jak zabránit jejich obrovské fluktuaci. Padly již názory, že by byli považování hráči z NHL za cizince. A to i případě, že by hokejista přišel do klubu, v němž začínal. Důležité je to z hlediska ekonomiky, platů hráčů, pojištění. Jsou to jen úvahy, zatím se k žádnému závěru nedošlo," řekl Kusý.

Česká strana by měla tuto otázku probrat na zasedání Asociace profesionálních klubů (APK). "Budeme kluby o této otázce informovat a zjistíme jejich názor na tuto problematiku," tvrdí funkcionář.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze