Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Evropská liga: kaňka na zlaté éře

30 1999
P r a h a - Všude jinde si hokejisté zasloužili slávu. Reprezentace: vítězové na olympiádě i na mistrovství světa. NHL: Dva nejlepší hráči soutěže a vítěz Stanley Cupu. Liga: Kvalitní soutěž populární mezi lidmi. To jsou zlatá devadesátá léta. Jen české kluby na mezinárodní scéně tohle vysvědčení kazí.

Ani dva nejsilnější kluby současnosti, Sparta a Vsetín, se za tři roky trvání Evropské ligy nedostaly do finále. Průměrné týmy jako Jihlava nebo Vítkovice vůbec nemohly soupeřům konkurovat.

Málokdo dá přímou odpověď, zda je taková bilance skutečně ostudou českého hokeje. "K téhle soutěži dodnes nemám důvěru. Zatím se pořád víc mluví, než dělá," řekl předseda svazu Karel Gut.

Neslavné výsledky jsou zlehčovány. Pro české kluby dosud byla účast ztrátová. Přicházely o peníze kvůli cestovním nákladům, hráčům rostla únava, pro hru neměli moc chuti. Byla to pro ně práce navíc. Vítkovice před dvěma lety dokonce postavily sestavu plnou juniorů proti finskému Jokeritu Helsinky.

"Raději bych se Spartou vyhrál českou extraligu než Evropskou ligu," řekl sparťanský bek František Kučera. Právě on je však poslední, kdo by si chtěl kazit pověst. "Sparta je Sparta a nesmí to dopadnout tak, abychom udělali ostudu."

Letos poprvé nedostala pozvání do soutěže nejlepší mužstva domácí ligy podle tabulky. Z Česka měl právo startu jen Vsetín jako mistr. Na druhé místo si evropská federace vybrala Spartu, v lize až čtvrtou. Ta však jako jediný český klub byla u všech tří ročníků Evropské ligy.

Ani jeden klub se poprvé nemusí bát, že přijde o peníze. Mezinárodní federace konečně zajistila aspoň takové podmínky, že nikdo nebude tratit. Kdo bude úspěšný, může si dokonce přijít na hodně peněz.

"Spočítali jsme si, že když vyhrajeme Evropskou ligu, vyděláme deset milionů korun," řekl Luboš Koželuh, obchodní manažer Sparty.

Každý klub dostane příspěvek na náklady a přilepšit si může počtem bodů ve skupině i konečným výsledkem. Cena samotného vítězství je 250 000 švýcarských franků, asi pět milionů korun. Triumf v Superpoháru, v kterém se střetne první z Evropské ligy s vítězem Kontinentálního poháru, znamená dalších 60 000 franků navíc.

Záleží však na hráčích samotných, jak to dopadne. Jisté je, že to budou mít těžké. Sparta má ve skupině švédského mistra Brynäs nebo IFK Helsinky, finalistu finské ligy. Vsetín se střetne mimo jiné s ruským mistrem Magnitogorskem, obhájcem titulu v Evropské lize.
Před začátkem už zní varovné hlasy. "Odešlo nám hodně hráčů. Nedej bože, aby přišlo zranění," říká vsetínský trenér Zdislav Tabara. "Možná se budeme muset rozhodnout. Abychom si kvůli Evropské lize nevyčítali extraligu."

Znovu starý problém. K úspěchu v evropské soutěži je třeba kvalitní a široký kádr hráčů.
Jenže přes všechna negativa tu ční jeden argument. Použil ho Zdeněk Haber, prezident klubové asociace APK: "My si tu Evropskou ligu nemůžeme dovolit nehrát. Vyřadili bychom se z mezinárodních turnajů a to by mělo těžké důsledky."

Autor:


Témata: Výsledky Hokej

Najdete na iDNES.czmobilní verze