Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Evropské reprezentace mají z čeho vybírat

10 2001
P r a h a - Konec základní části zámořské NHL znamená zároveň každoročně začátek maratonu jednání mezi manažery a kouči reprezentačních výběrů evropských zemí na straně jedné a hokejovými vyslanci těchto států působících v zámoří na straně druhé. Důvod je jasný, již za necelé tři týdny startuje v Německu světový šampionát, a tak se každý poohlíží po kvalitních posilách. Zatímco kouč českého celku Josef Augusta určil jména zámořských posil se značným předstihem, jeho slovenští, švédští či finští kolegové zatím tak daleko nejsou. Mají však rozhodně z čeho vybírat.

Trenér slovenských vicemistrů světa Ján Filc se nijak netají tím, že by měl na německá kluziště přivézt tým postavený především na hráčích z NHL. Už v tuto chvíli jich má k dispozici čtrnáct. Na všechny se při konečné nominaci patrně nedostane, někteří však mají své místo více než jisté. Podobně jako na předchozích dvou šampionátech vyztuží obranu Slováků nejvyšší hráč zámořské soutěže Zdeno Chára z New York Islanders, co do zkušenosti budou hodně platní další dva beci - floridský Róbert Švehla a extřinecký Lubomír Sekeráš z Minnesoty, který svou premiérovou sezonu v zámoří zvládl na výbornou.

O poznání menší tlačenice zatím vládne mezi útočníky. Hvězdy typu Šatana či Hossy jsou stále ve hře o Stanley Cup, na přípravný kemp by však měli dorazit mj. montrealský Zedník, Handzuš z Phoenixu, a také další úspěšný nováček NHL - Gáborík z Minnesoty.

Po loňském historickém propadáku, navíc umocněném domácím prostředím, se chystá na reparát sborná Ruska. Kouč Boris Michajlov se nechal slyšet, že tentokrát rozhodně nezopakuje chybu z předchozích let, kdy se tým plný hvězd z NHL nedokázal proměnit ze skupiny skvělých hokejistů v tu správnou, jednolitopu partu.

"Základ týmu postavím na hráčích z domácí soutěže," tvrdil před týdnem ruský lodivod. Bude zajímavé sledovat, zda odolá pokušení oslovit některé z volných Rusů, kterých jsou v tuto chvíli už bezmála tři desítky. Hrát v Německu by mohli mj. i Pavel Bure či jeho bratr Valerij, German Titov, Sergej Krivokrasov nebo Dmitrij Mironov.

Už na první pohled ma jí z čeho vybírat i trenéři obou severských velikánů, Švédska a Finska. Lotyšskou reprezentaci téměř jistě posílí gólman Skudra z Bostonu a obránce Skarstins z Nashvillu.

Své posily ze zámoří s v B-skupině MS dočkají i Poláci, kterým přislíbil účast klíčový útočník New York Islanders Marius Czerkawski.


Přehled volných Evropanů v NHL

SLOVENSKO (14)
Obránci:
Sekeráš (Minnesota), Švehla (Florida), Lintner (Nashville), Smrek (NY Rangers), Chára (NY Islanders), Suchý (oba Phoenix), Kudroč (Tampa Bay)
Útočníci: Zedník (Montreal), Cisár (Nashville), Kolník (NY Islanders), Ronald Petrovický (Calgary), Gáborík (Minnesota), Handzuš, Nagy (oba Phoenix).

FINSKO (15)
Obránci:
Kultanen (Boston), Nummelin (Colorado), Lydman (Calgary), Lumme, Numminen, Vaananen (vš. Phoenix), Niemi (Anaheim).
Útočníci: Eloranta (Boston), Koivu, Lind (oba Montreal), Laaksonen (Minnesota), Jokinen (Florida), Kallio (Atlanta), Alatalo, Ylonen (oba Phoenix).

ŠVÉDSKO (17)
Obránci:
Popovic (Boston), Timander (Columbus), K. Jonsson (NY Islanders), Albelin (Calgary), A. Eriksson (Florida), Havelid (Anaheim).
Útočníci: Axelsson (Boston), Kjellberg (Nashville), Nylander (Chicago), Lindgren (NY Islanders), Nilson (Florida), Karlsson, Svartvadet (oba Atlanta), Ekman, Modin (oba Tampa Bay), Pahlsson, Ronnqvist (oba Anaheim).

RUSKO (27)
Brankář:
Chabibulin (Tampa Bay).
Obránci: Karpovcev, Mironov (oba Chicago), Korolev (NY Islanders), Kravčuk (Calgary), Zjuzin (Tampa Bay), Salej, Tverdovský, Višněvský (oba Anaheim).
Útočníci: Kovalenko, Nazarov, Samsonov (vš. Boston), Petrov (Montreal), Archipov, Jačmeněv (oba Nashville), Žamnov (Chicago), Selivanov (Columbus), Kamenský (NY Rangers), Saprykin, V. Bure (oba Calgary), Krivokrasov (Minnesota), P. Bure, Novoselcev, Švidki (vš. Florida), Afanasenkov, Charitonov (oba Tampa Bay), Titov (Anaheim).

LOTYŠSKO (2)
Brankář:
Skudra (Boston).
Obránce: Skrastins (Nashville).

NORSKO (1)
Útočník:
Knutsen (Columbus)

POLSKO (1)
Útočník:
Czerkawski (NY Islanders).

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze