Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Máme výkyvy. Nápor Jágra s Hertlem, pak hluché střídání, tvrdí Moravec

Český útočník Tomáš Hertl (v bílém) překonává kanadského brankáře Jamese Reimera. | foto: Reuters

13 2014
Nestálost. To je podle Davida Moravce zatím největší problém českého týmu na mistrovství světa v Minsku. Chvílemi má národní mužstvo drtivý tlak, za chvíli se propadne do hluchého místa. "Přesto v něm cítím potenciál," říká televizní expert a trenér ženské reprezentace.

Bilance z úvodu turnaje nevypadá vesele: tři body na tři zápasy. Někteří odborníci chválí agresivní a pohledný hokej, David Moravec ovšem hodnotí české výkony střízlivěji. "Zápasy se mi líbily, ale...," nadechuje se k výtce. "Máme výkyvy, které nás připravily o body v obou zápasech. Nevydržíme 60 minut plnit všechny pokyny."

David Moravec

David Moravec

Kouč Vladimír Růžička tvrdí, že na vině je nezkušenost borců, především v obranné řadě. S tím částečně souhlasí i Moravec. "Zlepšují se každým zápasem. Je vidět, že mají instrukce a jsou schopni je plnit," tvrdí. Zároveň však jedním dechem upozorňuje, že hráčům někdy chybí pohyb. "Raději si pomohou hokejkou, než by udělali krok navíc."

Právě zbytečné fauly zkazily českým hokejistům zápas proti Kanadě. Jestli mají reprezentanti někde prostor ke zlepšení, je to právě v přísnější sebekázni. Zákroky, kterých se v pondělí dopustil například Jan Kovář, se už nesmějí opakovat.

"Nezaostávali jsme za Švédy a Kanaďany, byli jsme schopní je zatlačit do obranného pásma a dát góly. Srazila nás ale slabá disciplína," dodává Moravec.

Zaťovič to vezme za koule a jede

Přes některé zápory vidí bývalý reprezentant v mužstvu velký potenciál. "V kvalitě kádru problém není, určitě je schopný urvat medaili," říká a vyzdvihuje konkrétní jména. "Novotný hraje dobře, líbí se mi i Zaťovič. Překvapil mě. Nemá strach udělat kličku, vyrazit razantně a nekompromisně. Prostě to vezme za koule a jede."

Za očekáváním

Někteří reprezentanti svým výkonem v Minsku příjemně překvapili, jiní však za tím neplní očekávání. "Nesluší se kritizovat bývalé kolegy. Zápasů zbývá hodně, souhra teprve vzniká. Ale myslím, že se víc čekalo od Petružálka," tvrdí Moravec

Daří se i ostře sledované dvojici Jágr-Hertl, která se zatím gólově prosadila v každém zápase. Výkyvů se však nevyvaroval ani tento elitní útok. "Měli momenty, kdy dostali soupeře pod drtivý tlak, ale také hluchá střídání," všímá si Moravec.

Hlavně 42letý Jágr se podle něj ještě rozehraje do lepší formy. Zatím se pere s širokým kluzištěm a na své poměry střídá velmi brzy.

"Ví, co dělá. Nemá cenu na něj spěchat," tvrdí jeho bývalý spoluhráč z národního týmu David Moravec. "Ve zlomových zápasech bude rozhazovat puky, udá hře myšlenku. Hertlík tam je od toho, aby lítal a boural všechno před brankou."

Autor:


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze