Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Experti: Chybějí hráči typu Čajánka či Dopity

10 2003
Praha - Petr Čajánek, Jiří Dopita, Robert Reichel... Tihle hráči by podle odborníků spasily českou hokejovou reprezentaci, která postrádá lídra schopného strhnout tým a pozvednout ho důležitým gólem. "V současné době taková osobnost, která dokáže na sebe vzít odpovědnost, národnímu týmu chybí," říká bývalý kouč národního mužstva Josef Augusta. Češi na posledním přípravném turnaji před mistrovstvím světa propadli, na Švédských hrách skončili poslední. Vše o Švédských hrách - výsledky, články, tabulky...

Žádná hysterie či dokonce zemětřesení v hokejových kruzích není po propadáku českého hokejového výběru na Švédských hrách na místě. Shodla se na tom trojice vybraných hokejových odborníků, které dnes ČTK oslovila v souvislosti s posledním místem mužstva na turnaji a jeho třetí příčkou v hodnocení celé Euro Hockey Tour.

Šéf svazu Karel Gut, bývalý kouč národního celku Josef Augusta i Jaroslav Jiřík, dlouholetý reprezentant a první český hokejista v NHL, se shodli na tom, že trenér Slavomír Lener má dva a půl měsíce před zahájením světového šampionátu ve Finsku rozhodně o čem přemýšlet.

Na druhou stranu však upozornili na fakt, že čeští reprezentanti ještě před závěrečným nedělním utkání s Ruskem mohli v případě úspěchu pomýšlet i na celkové prvenství v seriálu.

"Po prvenství na Baltice jsme určitě čekali lepší umístění, ale žádnou tragédii bych z toho nedělal," nepropadl skepsi po nevydařeném turnaji předseda svazu. Trenéři podle něj alespoň měli možnost si ověřit, s kým ze současného výběru mohou počítat i nadále a kdo jim naopak do koncepce nezapadá.

"Jistě, výsledky jsou důležité, avšak celá série turnajů evropské tour slouží především k přípravě na mistrovství světa," dodal Gut.

Je jisté, že podoba mužstva dozná při vrcholu sezony (od 26. dubna do 11. května) řady změn. Lener se ještě v březnu chystá na několik dnů do zámoří, aby zmapoval čerstvou situaci v NHL, odkud by se mohlo rekrutovat až padesát procent posil.

Právě na tuto skutečnost poukázal i Jiřík. "V současném termínu se jedná pouze o jednu z fází přípravy na mistrovství světa. Reprezentační tým bude v dubnu úplně jiný," řekl. Ten sice o víkendu hlavně sledoval talenty na turnaji pěti zemí osmnáctiletých hokejistů v Mladé Boleslavi, ale ani Švédské hry jeho pozornosti neušly.

"Určitě jsme všichni čekali od vystoupení našich hokejistů trochu více. Ukázalo se, že výkonnostně dorůstá generace mladých hráčů a na druhé straně už někteří starší hokejisté, kteří nestačí, se budou muset s reprezentací rozloučit," mínil.

Také Lenerův předchůdce u národního mužstva Augusta označil Tour za "festival nejlepších hráčů z evropských lig" a dodal, že s výjimkou postu brankáře mužstvo postrádá v poli výrazné individuality. "Chybějí hráči typu Jiřího Dopity, Roberta Reichla či Petra Čajánka. To jsou ti, kteří na sebe dokážou vzít v rozhodujících chvílích zodpovědnost a ostatní se pak přidají. Bohužel, nejsou k dispozici. Michálek s Hudlerem jsou jistě velmi perspektivní, ale v koncovce se zatím tolik neprosazují," pravil Augusta.

Svazový předseda si stěžoval na slabou produktivitu. "Nedáváme góly. Jeden či dva za zápas je hrozně málo. A také přesilovky jsou pomalu naší nevýhodou," vyjmenoval největší slabiny. Augusta stejně jako Lener žehrá na nedostatek mladých hokejistů ve věku kolem dvaceti let. "Řada nedávných juniorských mistrů světa odešla do zámoří, dalším mladíkům zase nedávají kluby v extralize až na výjimky dost příležitostí," připomněl.

Ruský trenér Vladimir Pljuščev vsadil na své bývalé svěřence z úspěšných juniorských výběrů a ti mu jeho důvěru oplácejí. Rusové byli ve Stockholmu krůček od celkového triumfu v Euro Hockey Tour, kterou na rozdíl od ostatních účastníků Švédska, Finska a České republiky ještě nevyhráli.

Výkonnostní vzestup hokejové velmoci je nepřehlédnutelný a finský tisk v této souvislosti hovoří dokonce o "renesanci ruského hokeje." Gut spatřuje cestu ruské sborné k návratu na ztracené pozice v logickém vývoji po změně politického režimu v zemi.

"Zprvu došlo k jakémusi uvolnění ve všech oblastech, tedy i ve sportu.
Nikdo se nechtěl opět podřídit náročnému tréninku. Postupem času si ale uvědomili, že jiná cesta k úspěchu nevede, že to je jedinečná šance jak se individuálně prosadit a výrazně si polepšit i finančně. A protože už jsou peníze i v tamní superlize, nemusejí hráči odcházet do zámoří tak brzy jako předtím," vysvětlil.

S názorem svazového šéfa souhlasil i Augusta: "Rusové se zkrátka vrátili k tvrdému drilu, který jim v minulosti přinášel spěchy."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze