Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Extraligová baráž upadá v nemilost

29 2001
J i h l a v a, C h o m u t o v - Baráž o postup do extraligy je nespravedlivá, chceme přímý sestup a postup. Takové hlasy zní z táborů většiny prvoligových mužstev. "Je to deprimující záležitost, extraliga je prakticky uzavřená. Vyhrajete první ligu, máte chuť i peníze na nejvyšší soutěž, jenže to stejně nestačí," povídá liberecký manažer Ctibor Jech. Bílí tygři letos skončili druzí, ale netají se plánem příští rok soutěž vyhrát. "Baráž znehodnocuje celoroční práci prvoligových mužstev. Jestli má vítěz první ligy na extraligu výkonnostně i finančně, tak už nemusí nic dalšího dokazovat v žádné baráži," tvrdí manažer Horácké Slavie Třebíč Karel Čapek.

"Současný systém je nespravedlivý," přidává se František Branda, sportovní manažer Chomutova, vítěze první ligy. "Správné by bylo, aby vítěz první ligy automaticky postoupil do nejvyšší soutěže a poslední z extraligy by sestoupil níž," dodává Branda. Podle představitelů prvoligových klubů je postupový klíč nastaven tak, aby co nejvíce zvýhodňoval poslední tým extraligy.
Jejich hlavní výhrady se dají shrnout takto: 1. zatímco extraligový tým po skončení sezony odpočívá, vítěz první ligy musí projít vyčerpávající šňůrou utkání v play off, 2. poslední celek extraligy má v úvodních dvou zápasech baráže výhodu domácího prostředí, 3. systém baráže je nespravedlivý už z principu, protože omezuje prostupnost ligových soutěží a znehodnocuje tak první ligu.

Existují i další výhrady. Podle libereckého manažera Jecha mohou extraligové týmy bezohledně drancovat hráčské kádry celků z nižší soutěže. Přitom i v první lize přijde sezona na dvacet milionů korun. "Kvůli baráži se navíc musel okleštit program první ligy. Play off se pak hraje prakticky dennodenně, což je strašně vyčerpávající. Vítěz projde takovým martyriem a ještě začíná první dva zápasy na hřišti extraligového týmu," zlobí se Jech. "Měli bychom hrát dlouhodobou soutěž, čtyřkolově každý s každým, na kterou by navazovalo play off. Klidně se může hrát až do poloviny dubna. Nyní se musíme vázat na extraligu a pro mnohá prvoligová mužstva skončí sezona už koncem února," neskrývá nespokojenost třebíčský manažer Čapek. "Navíc nechápu, proč by měl mít extraligový celek v úvodních dvou zápasech baráže výhodu domácího prostředí."

Do mozaiky zapadá i aktuální případ z Chomutova. V jeho dresu nyní nesmí v baráži hrát obránce Krstev, který byl oporou týmu. Má totiž střídavý start ze Slavie. To v první lize nevadilo, ale jakmile vstoupil Chomutov do baráže, je na něj pohlíženo jako na extraligový klub, třebaže jím není. "Extraligové týmy pořád tvrdí, že poslední celek jejich soutěže je o hodně lepší než postupující z první ligy. Ale je přece jasné, že po postupu se každý musí posílit. V extralize je taky větší možnost sehnat jiné sponzory než o soutěž níž," tvrdí sportovní manažer Chomutova František Branda.

Jak současnou situaci vyřešit? Nikdo neví. "Je to jako začarovaný kruh. Opravdu nevím, co by se s tím dalo dělat. Největší slovo mají zástupci extraligových oddílů a pro ty je současný systém výhodný," myslí si Branda . "Snažíme se vyvíjet nátlak, ale je to boj s větrnými mlýny," dodává Jech. S nadhledem se snaží brát situaci v Jihlavě. "Byli jsme v extralize, a proto víme, že Asociace profesionálních klubů přímý postup a sestup odmítá. Na podmínkách se tak v nejbližší době nic nezmění. Nejsou příliš spravedlivé, ale snažíme se je respektovat," říká manažer Dukly Augustin Žák.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze