Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Neberte nám Lva! Fandové hokejového klubu protestují, doufají v zázrak

LVÍ KOTEL. Počet fanoušků Lva Praha se neustále rozrůstal. | foto: ČTK

28 2014
Neberte nám Lva! Fight till the end! Dvě hesla na velkých transparentech asi nejlépe vystihovala rozpoložení fanoušků hokejového Lva Praha, kteří se v pátek sešli u holešovické Tipsport areny k protestnímu happeningu.

Jejich tým v minulé sezoně až do sedmého finálového zápasu bojoval o Gagarinův pohár pro vítěze KHL, ale už po necelých dvou měsících svádí ještě mnohem těžší bitvu: kvůli finančním potížím mu vážně hrozí zánik.

„Když jsem se o tom dozvěděla, napadlo mě, že je to velký průšvih,“ říká Radka Folberová, jedna z iniciátorek akce. „Hned jsem si uvědomila, že tím přijdu nejen o zážitky ze zápasů, ale i o pravidelné setkávání s kamarády. Hokej nás spojoval, navázala se na něj spousta dalších aktivit.“

TO BYLA PARÁDA. Strhující duel a vítězství pražského Lva v šestém finále KHL si

Lev během dvou sezon získal poměrně slušnou základnu fanoušků, kteří se scházeli a dál scházejí i jindy než během zápasů. Založili vlastní hokejový tým, část fandů hraje pod hlavičkou fanklubu Lva i fotbalové turnaje.

„Není to o tom, že si vyměňujeme příspěvky na Facebooku. Chceme se dál scházet a je jasné, že nás nejvíc spojuje právě podpora Lva. Všechny by nás ten konec hrozně mrzel,“ vysvětluje Folberová.

Páteční shromáždění zhruba čtyřicítky fanoušků proběhlo v klidu. Žádné nadávky nebo osočování, spíš poklidný happening, během kterého se fandové vyfotili u vstupní brány stadionu, vypili pár piv a zabubnovali si - tak jako ještě nedávno při zápasech.

„My ani nehledáme konkrétního viníka. Nechceme na nikoho ukazovat prstem, spíš to bereme jako vyjádření podpory,“ tvrdí Folberová. „Už mockrát jsme ukázali, že za týmem stojíme. Třikrát jsme trhli rekord v návštěvnosti, to mluví samo za sebe.“

Pražská O2 arena před finále KHL mezi Lvem a Magnitogorskem.

Pražská O2 arena před finále KHL mezi Lvem a Magnitogorskem.

Počet lvích fanoušků se během dvou let opravdu rychle zvedal. Při finálové sérii s Magnitogorskem se dokonce podařilo vyprodat O2 arenu. „To je po dvou letech existence opravdu velký úspěch,“ upozorňuje Folberová.

Jenže co mohou fandové dělat teď? Akcionářům se nepovedlo zajistit dostatek financí, aby naplnili rozpočet, který v minulé sezoně činil zhruba 750 milionů korun. „Samozřejmě nemáme tolik prostředků, abychom klubu mohli v tomhle ohledu pomoci. Můžeme jen slíbit, že když všechno dobře dopadne, budeme dál chodit fandit a necháme tam svoje hlasivky,“ krčí rameny Folberová.

Rozhodnutí o tom, jestli klub bude pokračovat, padne v pondělí. A fanoušci pořád doufají, že vše dobře dopadne. „Kdybych nevěřila, nebyla bych tady,“ ujišťuje Folberová. „Naděje umírá poslední.“ Lvi chtějí znovu bojovat až do konce. Ale bude to stačit?Najdete na iDNES.czmobilní verze