Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fasel: Hokejové hvězdy může připravit o olympiádu jen ego lidí z NHL

HODIL RUKAVICI. René Fasel vyslal do světa ostré prohlášení, teď je na řadě NHL.

15 2013
Prezident hokejové federace René Fasel vyrazil do New Yorku, aby tam jednal se šéfy NHL o účasti hráčů na olympiádě v Soči. V cestě stojí jen pár maličkostí, ale jestli dojde ke shodě, to je stále ve hvězdách.

"Hráče z NHL by o účast na olympiádě mohlo připravit jen ego některých lidí v Severní Americe," prohlásil Fasel. To jsou poměrně hodně ostrá slova, záměr je však jasný: snaží se rozvířit debatu a donutit protivníka k reakci.

Jde o velké peníze, hokejový turnaj je totiž jednoznačně nejziskovějším sportem na olympiádě. O peníze jde ovšem také NHL, která by kvůli přerušení soutěže na 16 dní přišla o mnoho milionů dolarů.

Proto její vedení žádá kompenzaci ušlého zisku. Pokud dojde ke shodě v tomto bodu, bude napůl vyhráno.

Jednání se zúčastní staří známí Gary Bettman a Donald Fehr, tedy komisionář NHL a šéf hráčských odborů, nesmiřitelní rivalové z dlouhé bitvy o novou kolektivní smlouvu, která na dlouhé měsíce ochromila slavnou soutěž. Přítomni budou i zástupci Mezinárodního olympijského výboru.

Pozitivní je, že se všechny čtyři strany staví k účasti hráčů z NHL v Soči otevřeně, ovšem dopředu je jasné, že to bude tvrdé vyjednávání. Vedení zámořské soutěže totiž nemá v úmyslu ustoupit ze svých požadavků.

Bettman a spol. mají pocit, že je pro ně současná smlouva nevýhodná a už od Turína 2006 lobbují o její vylepšení. Jde například o vysílací práva, NHL by měla ráda na svých webových stránkách dostupné sestřihy zápasů a další materiály.

"Nečekejte žádnou rychlou odpověď," prohlásil Bettman pro kanadskou televizi TSN.

Ten byl ostatně také rád získal právo využívat olympijskou symboliku, MOV si ji přitom s mediální exkluzivitou chrání. Hráčské odbory chtějí zase prosadit kvalitnější ubytování pro hokejisty, další požadavky se týkají lékařského zabezpečení, vyřešit se musí i otázka pojištění hráčů na letních předolympijských kempech.

I NHL však bude muset udělat ústupky, je totiž pod tlakem fanoušků i samotných hráčů. Především ti z Ruska od začátku dávají jasně najevo, že na olympiádu, která se koná v jejich vlasti, odcestují za všech okolností.

Zámořské hvězdy se na olympiádě objevily poprvé před patnácti lety v Naganu a všichni doufají, že tahle tradice bude pokračovat.Najdete na iDNES.czmobilní verze