Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fasel k NHL: Pusťte hráče do kvalifikace

12 2001
Curych - Předseda Mezinárodní hokejové federace René Fasel se obrátil v dopise na vedení klubů zámořské NHL, aby umožnily start hokejistům, kterých se týkají kvalifikační souboje o postup do hlavní části olympijského turnaje v Salt Lake City. Soutěž má být po dobu olympijských her přerušena pouze na dvanáct dní, od 14. do 25. února 2002. Účastníci kvalifikačního turnaje, který začne už 9. února, by tedy až na výjimky, k nimž se některé týmy z NHL uvolily, museli start svých největších hvězd oželet.

"Mezinárodní hokejová federace i NHL musejí společně pracovat na tom, aby byl olympijský turnaj skutečným vrcholem, který se navíc koná jen jednou za čtyři roky. Pokud byste Slovákům, Němcům, Švýcarům či Lotyšům neuvolnili včas jejich nejlepší hráče, připravili byste je o možnost reprezentovat jejich zemi na olympiádě, což je pro každého sportovce otázkou nejvyšší cti," zdůraznil Fasel v poselství ke klubům NHL, zveřejněném dnes na oficiální internetové stránce federace.

Švýcarský šéf IIHF v této souvislosti připomněl příklad Leedsu United. Vedení anglického fotbalového oddílu uvolnilo klíčové hráče Marka Viduku a Harryho Kewella pro potřeby australské reprezentace v kvalifikaci o postup na MS proti Uruguayi přesto, že se pak Leeds musel bez nich obejít ve čtyřech důležitých zápasech Premier League. Dodal, že vstřícný postoj je v souvislosti s olympijskými hrami samozřejmostí i třeba v případě basketbalu, házené nebo volejbalu.

"Vím, že je v zájmu manažerů týmů, aby měli všechny svoje nejlepší hráče k dispozici pro zápasy v NHL. Mají zodpovědnost i k fanouškům, kteří si chtějí za své peníze přijít na své. Na druhou stranu však nevěřím, že by například příznivci Caroliny nedopřáli Artursi Irbemu, aby si mohl poprvé a pravděpodobně i naposledy zahrát na olympiádě za rodné Lotyšsko, i kdyby měl Hurricanes v pár zápasech chybět. Anebo že by Colorado tolik utrpělo, kdyby Švýcar David Aebischer na chvíli opustil pozici brankářské dvojky za Patrickem Royem," pokračoval Fasel.

Zamítavým postojem zámořských klubů uvolnit svoje hráče ještě před přestávkou v NHL by utrpěli hlavně Slováci, kteří právě na toto pravidlo doplatili před čtyřmi lety v Naganu. Na soupisku se tehdy včas nevešli Žigmund Pálffy, Richard Zedník, Jozef Stümpel, Miroslav Šatan a Pavol Demitra, a ani Peter Bondra a Róbert Švehla už šokující prohru s Kazachstánem neodvrátili.

I z tohoto důvodu tentokrát vyvinul generální manažer slovenského olympijského výběru Peter Šťastný značnou diplomatickou aktivitu a podařilo se mu dosáhnout částečných úspěchů. Phoenix a Montreal totiž povolily některým slovenským hráčům účast alespoň v jednom kvalifikačním souboji.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze