Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fasel orodoval za halu u Buzkové

11 2003
Praha - Předseda Mezinárodní hokejové federace René Fasel dál věří, že hala pro hokejový šampionát, který má příští rok hostit Praha, bude dokončena včas. S tím šéf světového hokeje opouštěl po jednodenní návštěvě Česko, kam jej pzvali předseda hokejového svazu Karel Gut a Aleš Hušák, předseda představenstva Sazky. "Všichni dál věříme, že mistrovství světa v Praze bude. Pan Hušák mě i Reného Fasela znovu ubezpečil, že Sazka udělá vše, aby dostála svým slibům, že halu postaví," uvedl Gut, který spolu s Faselem navštívil i ministryni školství Petru Buzkovou.

Fasel přijel i s generálním sekretářem mezinárodní federace Jan-Ake Edvinssonem. Společně se podívali do Vysočan, kde roste hokejová hala a byli přijati u ministryně školství Petry Buzkové.

Už ve středu bude vláda jednat o poskytnutí státních garancí Sazce, která má neshody se společností Quonex, a minulý týden kvůli nejasnostem s vlastnictvím pozemků, na nichž hala roste, stavbu přerušila.

"Pan Fasel byl spokojený, že hala roste před očima, i když samozřejmě ví, že je projekt časově našponován. Navíc se vyskytly další problémy. Ale Fasel znovu prohlásil, že s námi nastoupil do jednoho vlaku a konání šampionátu v Praze má nadále jeho plnou podporu," tlumočil Gut postoj šéfa mezinárodní federace.

Spolu s Faselem a generálním sekretářem IIHF Jan-Ake Edvinssonem navštívil Gut  ministryni školství Petru Buzkovou. Již ve středu má vláda jednat o poskytnutí státních garancí Sazce.

"Pan Fasel jí požádal za mezinárodní federaci, aby vláda projekt podpořila. Na Praze mu záleží a tvrdí, že mistrovství by měla profitovat i Česká republika díky zájmů cizinců o turnaj a příjmům z něj," popsal Gut jednání na ministerstvu.

Šampionát je přesto dál v ohrožení. Sazka vyhlásila, že pokud nedostane garance od státu, zastaví ve čtvrtek stavbu. "Stavba se nezastaví, dokončují se objednané práce a pevně věřím, že se do té doby uzavřou všechny potřebné dohody, aby se mohlo pokračovat," tvrdí Gut.

"Paní ministryně zítra předloží na jednání vlády materiál o podpoře výstavby haly. Sazka nezávisle na výsledku jednání vlády pokračuje ve vyjednávání s bankami. Nikdo nechce po státu peníze, jenom garance," ubezpečuje Gut.

Naplno podle Karla Guta pracuje i Sazka. "Aleš Hušák mě i Fasela ubezpečil, že Sazka má zájem halu pro mistrovství světa vybudovat. Chce dodržet slib, který dal."

Přesto se vyskytly problémy, zejména v majetkoprávním vztahu k pozemkům, na nichž hala roste. Spor mezi firmou Quonex, jež pozemky vlastní a Sazkou je nepřehledný. Obě strany jej příliš neobjasnily ani sérií tiskových prohlášení. Komentovat tento spor nechce ani Gut. "Detailně do něj nevidím, ale pan Hušák ho Faselovi podrobně vysvětloval a Fasel nakonec odjíždí spokojen."

Pokud nebude stát hala, může Česko o pořadatelství šampionátu přijít. O tom ale může rozhodnout jenom kongres mezinárodní federace. Ten se uskuteční v červnu ve Španělsku. "Zájem projevili v Německu, Švédsku a Rusku, ale podle Fasela to zatím není na pořadu dne a máme dál jeho plnou podporu," tvrdí Gut.

Mezitím se objevily zprávy, že by Praha nemusela být hostitelským městem šampionátu. Hlavním favoritem byly podle ředitele společnosti Teleaxis Pardubice. Gut se proti tomu důrazně ohradil. "S tím přišel Miloš Broukal, ale je to nesmysl. Kde by se tam všichni ubytovali. Jde o osm mužstev, navíc se v pořadatelském městě bude konat kongres IIHF a nemůžeme po nikom chtít, aby do Pardubic dojížděl. Hala v Pardubicích je super, ale mistrovství světa se tam kvůli chybějícím ubytovacím kapacitám hrát nemůže."

Co bude dál? "Aleš Hušák mně bude ve středu odpoledne informovat o průběhu jednání do Velké Bítěše, kde bude zasedat výkonný výbor svazu," doplnil Karel Gut. Po středečním jednání vlády zasedá ve čtvrtek představenstvo Sazky, jež rozhodne o dalším osudu haly.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze